Brama skrzydłowa – przesuwna, automatyczna

Data dodania: 28.09.2021 | Iwona Czyżykowska
metalowa brama skrzydłowa
Facebook Messenger Twitter Mail

Jedną z ważniejszych kwestii, o jakie trzeba zadbać w czasie wykańczania posesji, jest jej ogrodzenie. Kolejnym krokiem jest wybór bramy wjazdowej, która umożliwi komfortowe dostanie się na swoje podwórko. Jedną z częściej wybieranych opcji jest brama skrzydłowa.

Na rynku są dostępne różne warianty tego rozwiązania, co pozwala na optymalny dobór modelu do potrzeb inwestora. Kiedy warto zdecydować się na bramę skrzydłową i jaki rodzaj wybrać? Na co zwrócić uwagę przy doborze bramy wjazdowej na posesję? 

 

Kiedy warto zdecydować się na bramę skrzydłową?

Inwestorzy coraz chętniej decydują się na bramy przesuwne z uwagi na ich nowoczesny wygląd i dużą wygodę użytkowania. Trzeba jednak pamiętać o tym, że są one polecane tam, gdzie wjazd położony jest na szerszej części ogrodzenia. Dla bramy przesuwnej musi być zapewniona odpowiednia ilość miejsca z boku, by można było ją swobodnie otwierać. Wskazuje się, że dla bramy o szerokości ok. 3 m potrzeba ok. 4,2 m obok wjazdu.

Z tego powodu wiele osób wciąż decyduje się na bramy skrzydłowe, które są dostępne w wielu wariantach, dzięki czemu można dość łatwo dopasować je do potrzeb inwestora. Trzeba jednak pamiętać, że bardziej polecane są one do dłuższych podjazdów, z uwagi na to, że skrzydło otwiera się do wnętrza działki. Odległość pomiędzy wjazdem a domem lub garażem powinna pozwalać nie tylko na swobodne otworzenie bramy, ale także na łatwą komunikację między tymi obiektami.

 

Jakie są zalety i wady bram skrzydłowych?

Bramy skrzydłowe są chętnie wybierane z kilku względów. Po pierwsze, są one idealne do wąskich i dużych działek, gdzie można sobie pozwolić na zachowanie dużej odległości między wjazdem a punktem, gdzie garażowany jest samochód. Dostępne są też różne modele – bramy jedno- i dwuskrzydłowe. Ciekawą propozycją są bramy skrzydłowe z furtką, które jednocześnie stanowią wejście na posesję. Pozwala to na zaoszczędzenie przestrzeni w ogrodzeniu przy bardzo wąskiej działce. W zależności od potrzeb można wybrać modele o różnej szerokości. Standardowo wybierana jest brama skrzydłowa 4 m, jednak na rynku są dostępne również węższe i szersze produkty.

Wiele osób przy wyborze bramy wjazdowej wskazuje, że bramy skrzydłowe panelowe są bardziej dekoracyjne niż przesuwne. Można bowiem zdecydować się zarówno na skrzydła pełne czy z prostymi przęsłami idealnie pasujące do nowoczesnych posesji, jak i na zdobione, kute panele, sprawdzające się przy klasycznych ogrodzeniach.

Warto przy tym pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim, ważne jest to, że dla prawidłowego funkcjonowania bramy skrzydłowej musi być zachowana odpowiednio duża wolna przestrzeń. Inaczej skrzydła nie będą mogły się swobodnie otwierać. W promieniu otwierania się skrzydeł nie można też planować ustawienia mniejszych obiektów, które utrudniałyby komunikację czy otwieranie skrzydeł. Bram tego typu nie można także stosować przy dużych różnicach w poziomie terenu.

 

Brama skrzydłowa do garażu – czy warto wybrać takie rozwiązanie?

Bramy skrzydłowe to rozwiązania, które można zastosować nie tylko przy wjeździe na posesję. Jest to także propozycja dla posiadaczy garaży. Bramy skrzydłowe garażowe, podobnie jak wjazdowe, mogą być stosowane tam, gdzie jest wystarczająca ilość miejsca przed wjazdem do garażu, pozwalająca na swobodne otworzenie skrzydeł. Montując bramę garażową skrzydłową, można zaplanować ukrycie mniejszego wejście, pozwalającego na wejście do środka bez konieczności otwierania całej bramy.

 

Czym kierować się przy wyborze bramy skrzydłowej?

Przy wyborze bramy skrzydłowej do wjazdu na posesję przede wszystkim należy zwrócić uwagę na szerokość wjazdu, a także jego długość. Zależy od nich nie tylko sam wymiar bramy, ale i szerokość poszczególnych skrzydeł. Producenci oferują bramy jednoskrzydłowe i dwuskrzydłowe. Drugie rozwiązanie może się składać z paneli o tej samej szerokości lub ze skrzydeł asymetrycznych. Skrzydła o różnej szerokości są polecane w sytuacji, gdy frontowa część ogrodzenia jest na tyle wąska, że nie ma w niej miejsca na dodatkową furtkę dla pieszych.

Na etapie planowania ogrodzenia i bramy wjazdowej warto też przemyśleć, czy ma to być brama skrzydłowa z napędem automatycznym, czy też otwierana ręcznie. Automatyczna brama skrzydłowa to duża wygoda. Nie trzeba wychodzić z samochodu, aby otworzyć bramę ‒ można to zrobić zdalnie za pomocą pilota lub aplikacji na urządzenia mobilne. Z drugiej strony będzie to rozwiązanie droższe. Ręcznie otwierane bramy wymagają zatrzymania się przed wjazdem i wyjścia z samochodu przed i po wjechaniu na posesję. Jest to rozwiązanie mniej wygodne, ale tańsze.

 

PODZIEL SIĘ: