Jak policzyć koszty pokrycia dachu w 2023 roku?
Data dodania: 26.08.2019 | Ekspert BudogramKoszt pokrycia dachu trudno jest policzyć samodzielnie. Rzetelnej wyceny może dostarczyć producent materiału, firma sprzedająca pokrycia dachowe albo dekarze. Do wyliczenia rzeczywistych kosztów pokrycia dachu niezbędny jest jego projekt.
Dach to nie tylko pokrycie. System wykończeniowy najwyższej przegrody budynku składa się także z poszycia oraz elementów wykończeniowych i akcesoriów. Ogólny koszt wykończenia dachu zależy przede wszystkim od wybranego materiału pokryciowego oraz wymiarów połaci.
Co należy wziąć pod uwagę, określając koszty pokrycia?
W wycenie pokrycia dachowego bierze się pod uwagę nie tylko wielkość powierzchni dachu, ale i stopień jego skomplikowania. Duża liczba połaci wiąże się bowiem z większym zużyciem materiału pokryciowego, czasem większą ilością odpadów, a i robocizna jest wtedy bardziej kosztowna. Na skomplikowanych dachach jest też dużo miejsc, które trzeba dodatkowo wykańczać.
Z kolei prosty kształt dachu pozwala maksymalnie wykorzystać materiał pokryciowy, redukuje liczbę dodatkowych akcesoriów i elementów uzupełniających. Dlatego, jeśli dach jest prosty, np. dwuspadowy, łatwiej jest oszacować jego koszty. Na takim dachu nie ma znaczenia, czy układa się drobne elementy pokryciowe (np. dachówki) czy duże arkusze (np. blachodachówkę). W cenę każdego pokrycia dachu wlicza się też wykonywane z nim orynnowanie, niezbędne obróbki blacharskie, a także wstępne krycie wraz z rusztem z kontrłat i łat.
Koszt pokrycia dachowego
Można przyjąć, że na prostym dachu za sam materiał pokryciowy trzeba zapłacić 70-80 proc. całkowitych kosztów. W przypadku dachu o skomplikowanym kształcie cena za podstawowe pokrycie (np. za dachówkę) stanowi około 50 proc. kosztów. Drugie tyle często trzeba zapłacić za wszelkie elementy dodatkowe – akcesoria systemowe, czyli przykładowo gąsiory, taśmy wentylacyjne, uszczelki, stopnie kominiarskie czy płotki przeciwśniegowe. Ponadto pod każdym pokryciem dachowym musi się znaleźć wstępne krycie, na przykład w postaci membrany dachowej czy sztywnego poszycia pokrytego papą lub folią dachową.
W przypadku pokryć dachowych różnica w cenie materiałów różnych producentów może być spora – niekiedy nawet kilkukrotna. Za blachodachówkę powlekaną dobrej jakości trzeba zapłacić 50-70 zł/m²; szlachetna (tytanowo-cynkowa lub miedziana) blacha płaska kosztuje 100-300 zł/m². Dachówki kosztują 70-200 zł/m², cena gontów bitumicznych z posypką waha się od 25 do 100 zł/m². Ponieważ blacha płaska i gonty bitumiczne wymagają zastosowania sztywnego pokrycia, do ceny samego materiału trzeba doliczyć koszt na przykład papy na sztywnym poszyciu, czyli 30-50 zł/m².
Koszt dachu – robocizna
Jeśli chodzi o robociznę, dekarze często umawiają się podając stawkę za 1 m² dachu. Zależy ona od materiału, stopnia skomplikowania prac oraz kwalifikacji dekarzy. Za montaż blachodachówki trzeba zapłacić najmniej, bo od 25 zł/m², choć nierzadko podawana jest też kwota wysokości około 50 zł/m²; ułożenie karpiówki może kosztować nawet 140 zł/m². Najdroższa robocizna jest jednak przy układaniu blachy płaskiej: 100-180 zł/m².
W przypadku wymiany pokrycia dachowego na nowe, najtańszy jest demontaż dachówki czy blachodachówki – do 20 zł/m², z kolei za zdjęcie starego poszycia można zapłacić nawet ponad 30 zł/m².
Stwórz dziennik budowy w naszym serwisie już dziś, aby śledzić na bieżąco swoje postępy oraz dzielić się wiedzą.
Stwórz swój dziennikBudogram istnieje dzięki wsparciu ekspertów. Poznaj Wienerberger, który pomaga nam współtworzyć bazę wiedzy potrzebną do budowy domu.
Polub Wienerberger na Facebooku