Płytki imitujące beton – sposoby wykorzystania

Data dodania: 19.07.2022 | Agnieszka Bartel
Mężczyzna układa płytki imitujące beton
Facebook Messenger Twitter Mail

Z roku na rok obserwuje się rosnące zainteresowanie materiałami budowlanymi nawiązującymi do natury. Beton jako jeden z bardziej stylowych produktów wykorzystuje się już niemal wszędzie: znajdziesz go w sypialniach, kuchniach, salonach i przedpokojach, wewnątrz i na zewnątrz budynków. Alternatywą pozwalającą na oryginalne aranżacje mieszkań są płytki ceramiczne imitujące beton. Jak je wykorzystać? Gdzie zamontować?

Materiały inspirowane naturą są wykorzystywane od lat i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Jeśli też jesteś miłośnikiem naturalnego efektu, jaki daje beton, to płytki imitujące ten materiał również są dla ciebie. Wprowadzają one klimat przytulności, łatwo je uzupełnić dekoracjami i sprzętami. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie oryginalny beton mógłby sprawiać potencjalne problemy techniczne: na posadzce w kuchni czy na ścianie, która nie wytrzymałaby ciężaru prawdziwego betonu czy płyt betonowych. Jest to oryginalny sposób wykończenia większości pomieszczeń w domach i mieszkaniach.

 

Płytki do kuchni

Płytki imitujące beton w kuchni to hit ostatnich lat. Dzięki nim uzupełnisz minimalistyczny wystrój kuchni, ale też podkreślisz jej elegancję oraz stylowe meble i sprzęty użyte do wykończenia tej najważniejszej domowej przestrzeni. Dla przykładu, płytki z gresu wpisują się w modę na szarości w mieszkaniach, ale też pięknie uzupełniają inne materiały, na przykład drewno. Płytki podłogowe imitujące beton są znacznie odporniejsze na zanieczyszczenia: osady z tłuszczu, wodę, parę czy działanie wysokiej temperatury. W kilka chwil możesz je oczyścić z zebranego kurzu czy tłustych śladów ‒ wystarczy odpowiednio dobrany preparat, woda i mop. Poza tym płytki są odporne na ścieranie, dlatego taka podłoga posłuży ci przez lata.

Jednak posadzka to nie jedyna przestrzeń, gdzie możesz położyć tego typu płytki. Sprawdzą się jako wykończenie przestrzeni między szafkami i blatami, szczególnie w okolicy kuchenki. Jest to miejsce, które szybko się brudzi, więc ochrona w postaci łatwych do mycia płytek z pewnością będzie dobrym rozwiązaniem. Uzupełnią też stylizację kuchni z białymi meblami.

 

Wykończenie łazienki

Płytki imitujące beton są idealne do łazienki. Stworzysz dzięki nim elegancką, przypominająca SPA, przestrzeń o atmosferze luksusu i relaksu. Pamiętaj, że płytki występują w wielu odcieniach, więc możesz dzięki nim powiększyć przestrzeń czy poprawić proporcje. Wykończenie prysznica, ściany nad wanną czy podłogi w całej łazience to najlepszy pomysł na użycie tego typu materiału wykończeniowego. Należy jedynie pamiętać, że płytki podłogowe imitujące beton tworzą czasami w kontakcie z wodą śliską powierzchnię, która wymaga większej uwagi podczas wychodzenia spod prysznica.

 

Nie zapomnij o salonie i przedpokoju

Dzisiaj płytki imitujące beton architektoniczny coraz częściej pojawiają się też w salonie, sypialni czy przedpokoju. Podkreślają industrialny i minimalistyczny wystrój tych pomieszczeń, a także stanowią również piękne tło dla wzorzystych dekoracji, stylowych mebli w niecodziennych kolorach czy stonowanych dekoracji. Mimo że kojarzą się z zimnym kamieniem, możesz dzięki nim stworzyć naprawdę przytulną atmosferę. Niezależnie od tego, czy wykorzystasz je na jednej ścianie za telewizorem, położysz na podłodze czy na ścianie w przedpokoju, ostateczny efekt zależy od koloru płytek. Pamiętaj, że ciemniejszy kolor możesz rozjaśnić dodatkami i akcesoriami w żywych lub czy kontrastujących barwach.

 

Płytki imitujące beton na ścianę – oryginalne dekoracje

Chłodny i prosty efekt, jaki możesz uzyskać dzięki płytkom imitującym beton, to nie tylko bardzo estetyczne i praktyczne rozwiązanie. To sposób na szybką zmianę wystroju wnętrza domu lub mieszkania, a także ponadczasową dekorację. Pamiętaj, że płytki ścienne czy podłogowe imitujące surowy beton występują w wielu odcieniach szarości od delikatnego lekko srebrnego, gołębiego lub odcienia dymu po popiel lub grafit. Możesz również spotkać białe lub czarne egzemplarze. Taki wachlarz kolorów umożliwi ci ciekawe połączenia i ułatwi stworzenie wzorów na ścianach czy podłogach. Pokryj nimi całe ściany i posadzkę lub stwórz szachownice lub pasy.

Na uwagę zasługują również ośmiokątne płytki, którymi możesz pokryć ścianę w łazience czy przedpokoju, tworząc przykuwający wzrok geometryczny wzór. Taki akcent będzie pasował do każdego stylu wykończenia, gdyż jest wyjątkowo uniwersalny. Położone na podłodze pobudzają wyobraźnię i przypominają styl retro. Niesamowity efekt otrzymasz, łącząc podłogę z heksagonalnych płytek z innym pokryciem, np. drewnianymi panelami. W ten sposób uzyskasz wyjątkową dekorację pomieszczenia na przykład w przejściu między kuchnią czy salonem lub przedpokojem.

PODZIEL SIĘ: