Domki całoroczne bez pozwolenia na budowę

Data dodania: 28.06.2022 | Marlena Kopacz
Szkic domu jednorodzinnego
Facebook Messenger Twitter Mail

Domki letniskowe stały się ostatnio bardzo popularne. Koszt ich wybudowania jest stosunkowo niski, często też nie potrzeba pozwolenia na budowę. Drewniane domki letniskowe, np. o powierzchni 35 m², często są wykończone pod klucz, więc od razu po zakupie możesz się udać na wymarzony urlop nad jeziorem.

W przypadku domków letniskowych pozwolenie na budowę nie jest wymagane. Czy jednak tego typu budynki są odpowiednie, by spędzić w nich cały rok?

 

Domek bez pozwolenia na budowę – czy możesz go wybudować zgodnie z prawem?

Zgodnie z Prawem budowlanym możesz postawić dom całoroczny lub letniskowy bez pozwolenia na budowę i konieczności załatwiania wielu innych formalności. Musisz jednak wziąć pod uwagę fakt, że istnieją pewne ograniczenia. Bardzo ważny jest obszar oddziaływania stawianego budynku lub jego powierzchnia. W wielu sytuacjach nie unikniesz czekania nawet trzy miesiące na otrzymanie pozwolenia na budowę.

Nawet jeśli w przypadku twojego wymarzonego domu pozwolenie na budowę nie jest wymagane, to wcale nie oznacza, że od razu można rozpocząć prace budowlane. To nie takie proste. Jeżeli zdecydujesz się na samowolę budowlaną, możesz zostać ukarany (w najgorszym przypadku konieczne będzie rozebranie budynku). Musisz zgłosić budowę w odpowiednim miejscu, a następnie odczekać 21 dni. Jeśli nie pojawi się żaden sprzeciw ze strony urzędu, dopiero wtedy będziesz mógł zacząć prace budowlane.

 

Dom bez pozwolenia, całoroczny, pod klucz – czy to możliwe?

Bez pozwolenia na budowę możesz postawić domek letniskowy. Jest on jednak przeznaczony do odpoczynku w okresie wakacyjnym, a nie do mieszkania przez cały rok. Taki budynek musi być wolnostojący i parterowy. Jeżeli będzie miał poddasze, to nie wolno użytkować, ani wydzielać na tym poziomie żadnych pomieszczeń.

Dom całoroczny może zostać wzniesiony bez pozwolenia na budowę tylko w sytuacji gdy obszar jego oddziaływania mieści się w całości na działce, na której został zaprojektowany.

 

Do ilu metrów może mieć dom bez pozwolenia?

Pewne ograniczenie stanowi również powierzchnia budynku, ponieważ bez pozwolenia możesz wybudować tylko jeden domek letniskowy na działce o wielkości 500 m². Jeśli jednak masz bardzo dużą posesję, wolno postawić na niej nawet kilka takich obiektów, przy czym nie mogą być większe, niż określono to w przepisach. Powierzchnia domu bez pozwolenia nie może przekroczyć 35 m², jest więc on jednoosobowy, a nie przeznaczony dla całej rodziny. 

W przypadku domów całorocznych liczy się obszar oddziaływania, a nie powierzchnia.

 

Dom bez pozwolenia, całoroczny, pod klucz – czy możesz go wybudować?

Zgodnie z informacjami podanymi powyżej, dom całoroczny bez pozwolenia można wznieść jeśli postępowanie nie wymaga zawiadomienia dodatkowych stron (np. ze względu na kwestię zacienienia). Jeśli w twoim przypadku nie jest to możliwe, potrzebujesz pozwolenia na budowę. Aby je uzyskać, musisz złożyć wniosek do organu administracji architektoniczno-budowlanej w formie elektronicznej lub papierowej (osobiście w urzędzie). Organ ma 65 dni na wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę albo odmownej. Do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę domu całorocznego powinieneś dołączyć między innymi następujące dokumenty: 

  • projekt architektoniczno-budowlany;
  • projekt zagospodarowania działki lub terenu; 
  • oświadczenie o prawie dysponowania daną nieruchomością; 
  • decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (jeśli musiała zostać wydana). 

 

Jeśli jednak twój dom nie będzie oddziaływał na sąsiadujące działki, nie masz obowiązku starania się o pozwolenie. Zamiast tego musisz zgłosić zamiar wykonania robót budowlanych do organu administracji architektoniczno-budowlanej. W zgłoszeniu powinieneś podać rodzaj, zakres, miejsce i sposób przeprowadzenia robót budowlanych. Niezbędne jest również określenie terminu ich rozpoczęcia. Od momentu zgłoszenia musisz odczekać 21 dni. Jeżeli organ w tym okresie nie zgłosi sprzeciwu, to znaczy, że możesz rozpocząć roboty budowlane.

 

Jaki jest koszt wybudowania domku letniskowego do 35 m²?

Taki domek jest o wiele prostszy w budowie niż dom całoroczny. Nie wymaga instalacji grzewczej ani ocieplania. To znacząco wpływa również na koszty jego wybudowania. Zazwyczaj całość prac i materiałów budowlanych zamyka się w kwocie od 70000 złotych do 100000 zł. Często domy letniskowe są modułowe, więc można je wybudować nawet w ciągu kilku tygodni. Tego rodzaju domki rekreacyjne zazwyczaj są też z drewna, co pozytywnie wpływa na stan środowiska naturalnego. 

PODZIEL SIĘ: