Schody wewnętrzne powinny być bezpieczne, wygodne w użytkowaniu i dopasowane do wolnej przestrzeni i aranżacji wnętrza. Do wyboru mamy różnego rodzaju konstrukcje schodów. Popularnym wyborem inwestorów są schody zabiegowe i spocznikowe. Czym wyróżniają się oba typy?
Schody zabiegowe i spocznikowe mają swoich zwolenników oraz przeciwników. Wybór pomiędzy rodzajami opiera się zazwyczaj na ilości wolnego miejsca w domu.
Co wziąć pod uwagę, wybierając schody do domu?
Wybór odpowiednich schodów wewnętrznych powinien bazować na kompromisie między funkcjonalnością i wygodą użytkowania ich konstrukcji a estetyką wykonania. Przed ostateczną decyzją warto poznać poszczególne rodzaje i formy schodów, elementy ich konstrukcji, a także możliwe do zastosowania materiały. Należy również pamiętać o tym, że budowa schodów musi spełniać normy budowlane i warunki techniczne. Pod uwagę przy wyborze konstrukcji schodów trzeba wziąć też dostępną powierzchnię, na której mają stanąć, czyli zazwyczaj wolne miejsce na klatce schodowej, korytarzu lub też w salonie. Umieszczone w widocznym miejscu schody warto również dostosować estetycznie do aranżacji wnętrza.
Częstym wyborem inwestorów są schody zabiegowe lub ze spocznikiem. Oba rodzaje różnią się między sobą kształtem i układem biegów. Co jeszcze wyróżnia schody zabiegowe i spocznikowe?
Schody zabiegowe – zalety i wady
Schody zabiegowe składają się z kilku biegów, których zmiana kierunku następuje dzięki ukośnemu ustawieniu stopni względem osi schodów. Zabieg to zakręt biegu, na którym stopnie zamiast kształtu prostokąta mają kształt najczęściej trójkąta. Dużą zaletą schodów zabiegowych jest ich niewielki rozmiar, dzięki czemu nie zajmują dużo miejsca na klatce schodowej. Schody zabiegowe doskonale sprawdzą się w małych, ciasnych wnętrzach, w których nie zmieścimy konstrukcji innego rodzaju schodów. Zabiegowe wersje będą również dość tanie w wykonaniu i pozwalają na niemal dowolne wykończenie. Powstają zarówno z drewna, jak i betonu czy metalu.
Schody zabiegowe ze względu na swą nierównomierną wielkość i kształt stopni mogą być jednak mało wygodne w użytkowaniu. Poruszając się po nich, należy ostrożnie wybierać miejsce, na którym się staje. Ich wybór warto przemyśleć, jeśli w domu są małe dzieci, osoby starsze lub o ograniczonych możliwościach poruszania się. Dodatkowo dość wąski bieg schodów zabiegowych może sprawiać trudności podczas mijania się osób lub transportu mebli i innych dużych przedmiotów.
Schody ze spocznikiem – zalety i wady
Schody ze spocznikiem, podobnie jak zabiegowe, składają się z kilku biegów. Ich zmiana następuje jednak na spoczniku w kształcie prostokąta lub kwadratu. Dzięki podestowi i jednakowej szerokości stopni schody tego rodzaju uchodzą za bardzo komfortowe i bezpieczne w użytkowaniu – świetnie sprawdzą się zatem w domach z małymi dziećmi lub dla osób starszych i niepełnosprawnych. Długość spocznika odpowiada zazwyczaj podwójnej szerokości biegu schodów, a może być jeszcze zwiększona o tzw. duszę, która jest wolnym miejscem pomiędzy biegami. Schody spocznikowe mają też zazwyczaj dość szeroki bieg, dzięki czemu poruszanie się po nich daje więcej swobody – dwie osoby mogą się na nich mijać, nie będziemy mieć też trudności z wnoszeniem i znoszeniem mebli.
Schody ze spocznikiem, tak jak zabiegowe, mogą powstać z różnego rodzaju materiałów – betonu, drewna czy metalu. Ich konstrukcja również jest niemal dowolna. Tworzone są schody ze spocznikiem dywanowe, wspornikowe, policzkowe lub samonośne. Przy ich wyborze – ze względu na duże rozmiary – warto jednak pamiętać o zachowaniu wolnej przestrzeni i otworu w stropie o odpowiedniej wielkości.
Schody ze spocznikiem ze względu na swoją konstrukcję zajmują wiele miejsca. Świetnie sprawdzą się w obszernych klatkach schodowych. Są powszechnie stosowane w domach jednorodzinnych, ale dzięki gwarancji komfortu i bezpieczeństwa użytkowania pojawiają się też w budynkach wielomieszkaniowych i tych użyteczności publicznej. Schody spocznikowe w wykonaniu i wykończeniu mogą okazać się droższe niż wersje zabiegowe, jednak ze względu na spore rozmiary mogą być również bardzo reprezentacyjne dla wnętrza.
Jakie schody wybrać – zabiegowe czy ze spocznikiem?
Oba rodzaje schodów wewnętrznych – zabiegowe i ze spocznikiem – cieszą się podobnym zainteresowaniem inwestorów. Wybór konkretnego typu warto uzależnić od dostępnego miejsca we wnętrzu, możliwości finansowych i stopnia sprawności domowników. Spocznikowe schody będą znacznie wygodniejsze i bezpieczniejsze w użytkowaniu w domu z małymi dziećmi niż wersje zabiegowe. Pod względem wielkości i zajmowania wolnej przestrzeni we wnętrzu wygrywają niewielkie konstrukcje schodów zabiegowych. Obszerne i estetyczne schody ze spocznikiem mogą być efektownym elementem aranżacji wnętrza i w niektórych przypadkach będą również tańsze w wykonaniu. Wykonane z betonu schody zabiegowe są droższe ze względu na ich skomplikowaną konstrukcję. Znacznie łatwiej przygotować deskowanie i zbrojenie schodów spocznikowych, w których każdy stopień jest równy. Schody spocznikowe ze względu na spore zużycie materiału mogą być jednak droższe, jeśli zostaną wykonane z drewna lub metalu.