Schody modułowe – wymiary, cena, montaż

Data dodania: 30.06.2022 | Magdalena Głowala–Habel
Schody modułowe wewnętrzne
Facebook Messenger Twitter Mail

Jeśli szukasz schodów do nowoczesnego wnętrza, to schody modułowe z pewnością spełnią Twoje wymagania. To lżejsza optycznie alternatywa dla schodów żelbetowych i konstrukcji w całości wykonanych z drewna. 

Schody modułowe do samodzielnego montażu to rozwiązanie, po które coraz chętniej sięgają osoby budujące niewielki dom jednorodzinny. Duży wybór form, w jakich mogą występować i materiałów, z których można je wykonać, sprawiają, że łatwo można dopasować taką konstrukcję do stylu aranżacji wnętrza. 

 

Budowa schodów modułowych

Schody modułowe są konstrukcją samonośną, która składa się z elementów montażowych zwanych modułami. Podstawą schodów modułowych jest belka nośna, na której opierają się stopnie. Belka wykonana jest najczęściej ze stalowych elementów, które mocuje się na stałych elementach konstrukcyjnych budynku. Stosuje się również rozwiązanie polegające na zamocowaniu w połowie długości belki ramienia. Ten element odpowiada za utrzymanie stabilności schodów i minimalizuje ich boczne wahania. 

Zaletą schodów modułowych jest fakt, że można za ich pomocą stworzyć konstrukcję o różnych kształtach biegu:

  • Schody modułowe zabiegowe – cechą charakterystyczną tego rozwiązania jest możliwość zainstalowania stopni w różnych kształtach, np. klina lub trapezu.
  • Schody modułowe proste – to schody jednobiegowe o prostych stopniach tego samego wymiaru i kształtu. 
  • Schody modułowe kręte – różnej szerokości stopnie montowane są na obwodzie belki. 
  • Schody modułowe wielobiegowe – tego typu schody mają zainstalowany spocznik. Jest to podest, który pozwala zatrzymać się bezpiecznie i odpocząć.

 

Producenci schodów modułowych oferują konstrukcje wykonane z metalu lub drewna oraz schody na metalowej konstrukcji z drewnianymi stopniami. To bardzo dobre rozwiązanie, gdy chcemy zagospodarować poddasze, które wcześniej było nieużywane. W sytuacji, gdy liczy się każdy centymetr powierzchni wnętrza, przy niewielkim domu – tradycyjna, pełnowymiarowa konstrukcja schodów z drewna czy żelbetu będzie niepotrzebną stratą miejsca. Schody modułowe sprawdzają się również na zewnątrz i w budynkach gospodarczych – są solidne, niedrogie i łatwe w montażu. 

 

Montaż schodów modułowych

Najłatwiejsze w montażu są schody modułowe jednobiegowe. Dla osób z zacięciem technicznym samodzielna instalacja prostych schodów modułowych nie będzie problemem. Producenci dołączają do swoich schodów pełną instrukcję montażu krok po kroku. Naturalnie dla osoby, która nie wykonuje na co dzień żadnych prac tego typu, nie będzie to proste zadanie. W takiej sytuacji lepiej poprosić o pomoc profesjonalistów. 

Montaż schodów modułowych prostych odbywa się z góry na dół. Rozpoczynamy od najwyższego stopnia, który montujemy do stropu. Potem zgodnie z instrukcją producenta łączymy kolejne moduły do samego dołu. Ostatni ze stopni powinien zostać przymocowany do podłogi za pomocą dołączonych do zestawu śrub rozporowych. Jeśli stopnie przylegają do ściany, wówczas należy je do niej zakotwić. Na koniec instalowana jest balustrada zabezpieczająca. Montaż schodów modułowych spiralnych, kręconych i zabiegowych jest bardziej skomplikowany. 

Zanim zdecydujesz się na zakup schodów modułowych, musisz najpierw wybrać, które z dostępnych rozwiązań najbardziej Ci odpowiada. Następnie należy wykonać pomiary – może się okazać, że rozwiązania gotowe w standardowych rozmiarach nie spełniają Twoich potrzeb. Wówczas pozostaje zakup schodów wykonanych na zamówienie. 

 

Zalety schodów modułowych

Budowa i wykończenie domu pochłaniają mnóstwo czasu i pieniędzy. Dlatego warto korzystać z rozwiązań, które zaoszczędzą nam jedno i drugie. Schody modułowe to z pewnością jedno z nich. Kupujemy je gotowe, więc nie trzeba czekać na ich wykonanie u stolarza. Co więcej, wykonanie schodów betonowych czy pełnowymiarowej konstrukcji drewnianej jest znacznie droższe. 

Schody modułowe sprawiają wrażenie lekkich – doskonale pasują do nowoczesnych wnętrz, w których królują otwarte przestrzenie. Optycznie lekka konstrukcja ażurowa to rozwiązanie, które pozwala wprowadzić schody na przykład do salonu. Budowa osobnej klatki schodowej nie jest konieczna. Jeśli chcemy zagospodarować poddasze, schody modułowe będą idealnym rozwiązaniem. Dostępne są wąskie modele, które sprawdzą się nawet w niewielkim wnętrzu. 

Konstrukcje schodów modułowych pomyślane są w taki sposób, aby przenosiły duże obciążenia. Nie ma zatem obaw, że będą mniej trwałe od tradycyjnych rozwiązań. Wybierając schody tego typu, warto zwrócić uwagę na rodzaj drewna, z jakiego wykonane są stopnie. Sosna to drewno miękkie podatne na wgniecenia – lepiej wybrać schody bukowe lub dębowe. Schody z twardych odmian drewna będą bardziej odporne na uszkodzenia wynikające z codziennego użytkowania.

PODZIEL SIĘ: