W domach jednorodzinnych dostępne są różnorodne rozwiązania pozwalające na uzyskanie większej przestrzeni użytkowej. Są to między innymi adaptacje poddaszy na cele użytkowe, antresole czy dodatkowe piętra. Jednym ze sposobów, aby się na nie dostać w wygodny sposób, są schody kręcone.
Kręcone schody są chętnie stosowane przede wszystkim w miejscach, gdzie liczy się każdy centymetr. Nie wymagają one bowiem tyle przestrzeni do montażu co schody proste czy zabiegowe. Z uwagi na to, że są one dostępne w wielu wariantach, niejednokrotnie stanowią też ciekawy element dekoracyjny domu. Co warto wiedzieć na temat tego rodzaju schodów przed podjęciem decyzji o ich montażu? Na jakie modele warto zwrócić uwagę?
Schody kręcone, czyli jakie?
Schody kręcone nazywane są również spiralnymi z uwagi na swój charakterystyczny kształt. Ich głównym elementem jest centralny słup, wokół którego montowane są stopnie. Z uwagi na to, że mają one stosunkowo niewielkie wymiary, mogą być montowane na niedużych przestrzeniach. Dzięki nim o wiele łatwiej zaaranżować wnętrza, które łączą kilka funkcji, bez konieczności rezygnowania z niektórych elementów wystroju. Warto wiedzieć, że w sklepach budowlanych można dostać gotowe, modułowe schody kręcone do samodzielnego montażu. W sytuacji, gdy wnętrze jest nietypowe lub bardzo małe, warto zdecydować się na schody wykonane pod wymiar. Wówczas będą one idealnie dopasowane do potrzeb użytkowników.
Kiedy warto zdecydować się na schody kręcone?
Jest wiele przypadków, w których warto zdecydować się na schody kręcone. Jedną z nich, jak to zostało już wspomniane, jest ograniczona przestrzeń użytkowa. Sprawdzą się one w sytuacji, gdy pomieszczenie jest niewymiarowe np. wąskie i wysokie. Schody spiralne będą ciekawym rozwiązaniem w sytuacji, gdy w mieszkaniu planowana jest budowa antresoli. Sprawdzą się także w momencie, gdy na górne piętro czy poddasze prowadzi niewielki korytarz.
Warto tutaj wspomnieć, że schody kręcone chętnie są wybierane również ze względu na swój prosty montaż, który zazwyczaj nie wymaga dodatkowych prac, takich jak wykonywanie wylewki betonowej. Ich konstrukcja nie jest skomplikowana, co również wpływa na cenę samych schodów, jak i ich montażu.
W zależności od tego, na jaki materiał się zdecydujesz, schody będą także doskonałym uzupełnieniem aranżacji wnętrza. Dodatkowo można je podświetlić, co nie tylko zwiększy ich atrakcyjność wizualną, lecz także bezpieczeństwo poruszania się po nich.
Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze schody kręcone będą dobrym rozwiązaniem. Należy tutaj zwrócić uwagę, że są one dość wąskie. Dlatego też problematyczne może okazać się poruszanie się po nich dwóch osób naraz. Dodatkowo mogą one sprawiać trudności osobom starszym, z ograniczoną ruchomością stawów, czy małym dzieciom. Przy dzieciach i zwierzętach warto pomyśleć o pełnych schodach, z podstopniami, które będą zmniejszały ryzyko tego, że stopa dziecka czy zwierzę utknie pomiędzy stopniami.
Trzeba też przemyśleć kwestię tego, że bardzo wąskie schody będą utrudniały wnoszenie większych przedmiotów na górne kondygnacje, np. mebli.
Na jaki materiał warto się zdecydować, wybierając schody kręcone?
Schody kręcone dostępne są w różnych wersjach, najchętniej wybierane są schody kręcone drewniane, metalowe, a także łączone. Okazuje się również, że dość sporym zainteresowaniem cieszą się także schody wykonane z hartowanego szkła. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, ale i wady, o których warto wiedzieć:
- Schody drewniane – z reguły wybierane są tam, gdzie inwestorowi zależy na ociepleniu wnętrza. Z uwagi na różne kolory drewna, a także możliwość pomalowania go na dowolny kolor, można je dopasować praktycznie do każdej aranżacji. Przykładowo białe schody z ozdobną balustradą będą pasować do wnętrz prowansalskich. Te wykonane z jasnego drewna idealnie wpiszą się w założenia stylu rustykalnego czy skandynawskiego, natomiast ciemne do wnętrz glamour. Trzeba tutaj jednak pamiętać, że schody wykonane z drewna wymagają regularnej konserwacji. Mogą też być podgryzane czy podrapane przez zwierzęta.
- Schody metalowe – w zależności od ich wykończenia, mogą podkreślić nowoczesny, minimalistyczny styl wnętrza lub wpasować się w klasyczne aranżacje. Ciekawie prezentują się ażurowe, kute elementy. Trzeba jednak pamiętać, że takie stopnie będą dość ciężkie. Metalowe schody są polecane nie tylko z uwagi na swoją wysoką dekoracyjność. Metalowe pełne stopnie i balustrada wykonana z tego materiału sprawdzą się w sytuacji, gdy w domu są zwierzęta mogące zniszczyć elementy wykonane z drewna.
- Schody metalowo-drewniane – te z pełnymi stopniami doskonale sprawdzą się wszędzie tam, gdzie chce się nadać wnętrzu nowoczesny charakter, ale jednocześnie dodać nieco ciepła. Metalowe, ażurowe stopnie z drewnianą balustradą i poręczą sprawdzą się także w klasycznych aranżacjach. Będą pasowały między innymi do stylistyki nawiązującej do lat 20. ubiegłego wieku.
- Schody szklane – podobnie jak schody wykonane z metalu, często wybierane są do wnętrz o minimalistycznym, nowoczesnym charakterze. Są one wykonane z hartowanego szkła, dzięki czemu są wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania. Jeżeli jednak nie przekonują Cię schody wykonane w całości ze szkła, a chcesz dodać pomieszczeniu lekkości, zdecyduj się na metalową, ażurową podstawę stopni oraz szklaną balustradę. Szkło można połączyć także z drewnem, wówczas cała aranżacja będzie nieco cieplejsza.