Balustrada szklana wewnętrzna i zewnętrzna – wady i zalety

Data dodania: 20.07.2022 | Iwona Czyżykowska
Stylowa szklana balustrada przy schodach wewnętrznych
Facebook Messenger Twitter Mail

Balustrada szklana jest coraz popularniejszym rozwiązaniem z wielu względów. Przede wszystkim idealnie wpisuje się w założenia aktualnych trendów w architekturze i aranżacji wnętrz. Podkreśla minimalizm i nowoczesny wygląd projektu.

Co ciekawe, balustrady szklane mogą być wykorzystane zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Doskonale sprawdzą się przy schodach, jak i na balkonach czy loggiach. Przekonaj się, kiedy najlepiej sprawdzą się szklane balustrady i sprawdź, co warto wiedzieć o wadach i zaletach tego rozwiązania.

 

Szklana balustrada w domu – czy to dobry pomysł?

Wiele osób, myśląc o szkle, ma przed oczami kruche i delikatne bibeloty czy też naczynia używane na co dzień w kuchniach i jadalniach. Pierwszą myślą rzadko jest możliwość zastosowania szkła jako elementu schodów czy zabezpieczenia balkonu. Okazuje się jednak, że barierki szklane mogą być bardzo dobrym rozwiązaniem do wielu rodzajów wnętrz, a także do zastosowania na zewnątrz. Balustrady tego typu do montażu przy schodach czy na balkonach są produkowane ze specjalnie przygotowywanego szkła. Hartowanie i wzmacnianie powoduje, że finalny produkt jest bezpieczny dla użytkowników. Balustrady szklane mogą być z powodzeniem stosowane praktycznie w większości pomieszczeń, gdzie wymagany jest montaż tego typu zabezpieczenia. Warto też wspomnieć, że szkło wykorzystywane do tworzenia balustrad schodowych czy tarasowe jest tworzone w taki sposób, aby przy ewentualnym uszkodzeniu nie tworzyło dużych ostrych kawałków. Często jest dodatkowo wzmocnione specjalną warstwą zewnętrzną, która utrzymuje rozbite szkło przy niewielkich uszkodzeniach.

 

Jakie są najważniejsze zalety barierek szklanych?

Balustrady szklane mają wiele zalet. Inwestorzy, ale i profesjonaliści zajmujący się aranżacją wnętrz czy przestrzeni znajdującej się na posesji, wskazują głównie na ich estetykę i uniwersalność zastosowania. Mogą one bowiem być stosowane na zewnątrz, np. przy schodach wejściowych do domu i na taras, a także jako wykończenie balkonów, loggii i tarasów. Można je również wykorzystać w domach, przy schodach wewnętrznych i antresolach.

Szklane balustrady przy schodach i antresolach zazwyczaj są kojarzone z nowoczesną, minimalistyczną stylistyką. Jednak warto podkreślić, że panele stosowane do ich produkcji są tworzone w wielu wzorach i kolorach, a dodatkowo można je łączyć z innymi materiałami (najczęściej z drewnem lub metalem), co daje dużo możliwości aranżacyjnych. Balustrady wykonane z tego materiału będą zatem ciekawym urozmaiceniem nie tylko nowoczesnych stylizacji. Z powodzeniem można zastosować je także we wnętrzach inspirowanych stylem glamour, art déco czy art nouveau.

Zastosowanie balustrad szklanych we wnętrzach pozwala je doświetlić i uzyskać wrażenie większej przestrzeni. Natomiast barierki szklane zewnętrzne dodają lekkości bryle budynku.

 

Czy balustrady wykonane ze szkła mają jakieś wady?

Przy wielu zaletach balustrady ze szkła nie pozostają bez wad. Inwestorzy wskazują przede wszystkim na to, że jest to produkt stosunkowo drogi w porównaniu z innymi materiałami, z jakich wykonuje się balustrady. Z kolei architekci i projektanci mówią o tym, że balustrady ze szkła są ciężkie, więc nie mogą być stosowane w przypadkach, gdy będzie to zagrażało konstrukcji budynku. Dlatego, jeżeli chciałbyś mieć tego typu elementy we wnętrzach czy na zewnątrz, warto o tym pomyśleć na etapie wyboru projektu domu czy konsultacji z architektem, który będzie wykonywał indywidualny projekt.

 

Kiedy warto zastosować balustrady wykonane ze szkła ?

Balustrady szklane to dobre rozwiązanie wszędzie tam, gdzie chce się uzyskać wrażenie przestrzenności pomieszczeń, a także rozświetlić wnętrze domu. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzą się panele balustradowe wykonane z transparentnego szkła. Jeżeli jednocześnie chcesz nieco ocieplić wnętrze, dobrym rozwiązaniem będzie balustrada szklana z drewnianym pochwytem. Będzie się ona pięknie komponować z drewnianymi schodami. Ciekawym i wysoce dekoracyjnym rozwiązaniem są także panele szklane z przęsłami i pochwytem wykonanym z metalu. Pasują one zarówno do schodów drewnianych, jak i metalowych. W takim przypadku interesującym sposobem na dodanie lekkości pomieszczeniu jest postawienie na ażurowe stopnie i podstopnie.

W przypadku balustrad zewnętrznych, szczególnie montowanych na balkonach, loggiach i tarasach, często wykorzystywane są panele z mlecznego lub barwionego szkła. Pozwala to na uzyskanie ciekawego efektu, a jednocześnie umożliwia zachowanie pewnej dozy prywatności i osłonę przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów.

 

PODZIEL SIĘ: