Schody dywanowe tworzą efekt dywanu rozłożonego na niewidocznych stopniach. Pasują do wnętrz zaaranżowanych w różnych stylach, szczególnie nowoczesnym, loftowym i minimalistycznym. Wśród modeli znajdziesz schody dywanowe z drewna (najlepsze będą te z twardych gatunków drzew) i z betonu (możesz okryć je dowolnym materiałem wykończeniowym). Zobacz, jak są montowane i co je wyróżnia.
Schody dywanowe przypominają konstrukcję lewitującą w powietrzu. Wyglądają lekko i eterycznie. Są nie tylko elementem użytkowym w domu, ale również oryginalnym akcentem dekoracyjnym.
Schody dywanowe – jaka jest ich konstrukcja?
Schody dywanowe wykorzystują technikę struktur samonośnych. Nie widać w nich żadnych podpór ani części mocujących. Do ich zbudowania nie są potrzebne żadne płyty ani belki nośne (tzw. policzki lub wangi). Ciężar całej konstrukcji jest przeniesiony na stopnie i podstopnie, a dodatkowo na poręcz (jeśli jest). Specyfiką schodów dywanowych są solidne stopnie i podstopnice, przeważnie o grubości od 7 do 10 cm. W porównaniu z tradycyjnymi schodami (policzkowymi lub bez podstopnic), schody dywanowe potrzebują większej przestrzeni. Wykorzystując ten system, można stworzyć m.in. schody dywanowe zabiegowe, ze spocznikiem, dwubiegowe, proste lub wachlarzowe.
Balustrada do schodów dywanowych powinna być elementem, który nie obciąża konstrukcji, ale wzmacnia ją i stabilizuje. Poręcz może być wykonana z różnych materiałów, np. szkła, drewna czy stali. Ze względu na minimalistyczny wygląd schodów najlepiej sprawdzają się balustrady o prostych formach. W przypadku schodów dywanowych możesz wybrać balustradę jedno- lub dwustronną.
Nowoczesne schody dywanowe – montaż
Konstrukcja schodów dywanowych podtrzymuje duże obciążenia, dlatego prace montażowe trzeba przeprowadzić precyzyjnie i solidnie. Podstawę schodów zamocuj na kotwy do posadzki, a od góry do stropu. Schody dywanowe wykonaj tuż przy ścianie nośnej, do której przytwierdzisz je metalowymi wspornikami. Dzięki temu całość będzie trwała i solidna. Poszczególne elementy schodów – stopnie i podstopnice – skręć śrubami monterskimi.
Schody dywanowe betonowe
Schody o konstrukcji dywanowej możesz zrobić np. z żelbetu, dzięki czemu będą one bardzo trwałe. Prace polegające na wylaniu formy schodów zwykle wykonywane są etapie betonowania stropu. Zbrojenie schodów dywanowych wykonaj ze stali i połącz je z umocnieniem w stropie. Dzięki wykorzystaniu betonu gotowe schody możesz pozostawić w stanie surowym. W takim wydaniu na pewno wkomponują się w industrialny styl twojego wnętrza. Możesz jednak położyć na nich dowolną okładzinę wykończeniową.
Schody dywanowe drewniane
Efekt lewitujących schodów możesz uzyskać również, decydując się na schody dywanowe z drewna. Ważne, aby materiał był bardzo dobrej jakości i o wilgotności mieszczącej się w granicach 8‒12%. Powinien wyróżniać się twardością, odpornością na uszkodzenia oraz dobrymi właściwościami obróbczymi. Takie drewno zapewnia właściwą wytrzymałość całej konstrukcji podczas wchodzenia i schodzenia po schodach. Najlepsze gatunki drewna na schody dywanowe to:
- jesion,
- teak,
- dąb,
- jawor,
- orzech,
- wiśnia,
- buk,
- mahoń,
- orzech amerykański,
- merbau.
Do wykonania schodów drewnianych nie nadają się gatunki drzew iglastych. Są one zbyt miękkie i nie sprawdzają się do tworzenia stabilnych i przeznaczonych do długoletniego użytku konstrukcji.
Instalacja dywanowych schodów drewnianych jest podobna do mocowania schodów betonowych. Stopnie i podstopnice trzeba połączyć specjalnymi śrubami, a całą konstrukcję ustabilizować w posadzce, ścianie i stropie. Gotowe schody nadają się do malowania, lakierowania i olejowania.
Schody dywanowe ze stali
Takie schody to najszybsza w montażu, najlżejsza, a także najtańsza wersja schodów dywanowych. Stalowe schody dywanowe są produkowane z gotowych profili i podobnie jak poprzednie rodzaje osadza się je w stropie, posadzce i ścianie. Całość możesz okryć dowolnym materiałem, np. okładziną z drewna.
Schody dywanowe – wymiary
Ze względu na to, że schody dywanowe, zwłaszcza te o konstrukcji zabiegowej, zajmują dużo miejsca, sprawdzą się głównie w przestronnym pomieszczeniu o dużym metrażu. Dzięki temu nie będą prezentować się zbyt monumentalnie i nie zdominują wystroju wnętrza.
Parametry schodów dostosuj do możliwości technicznych budynku, biorąc pod uwagę także komfort użytkowania. Na wygodę chodzenia po schodach wpływa wysokość (najlepiej 15‒17 cm) i szerokość (zalecana to 32 cm) stopnia. Szerokość biegu powinna mieć ok. 1 m. Dla swobodnego użytkowania schodów przez dwie osoby jednocześnie lepiej sprawdzi się szerokość 125 cm. Jeżeli planujesz schody z balustradą, zamocuj ją na wysokości co najmniej 90 cm (mierzonej do wierzchu poręczy).