Przyłącze energetyczne – jak prawidłowo wypełnić wniosek?
Data dodania: 30.06.2022 |
Chcąc przyłączyć dowolny obiekt budowlany do sieci elektroenergetycznej, należy zwrócić się do właściciela sieci elektroenergetycznej na danym terenie z wnioskiem o określenie warunków przyłączenia.
Żeby wniosek został rozpatrzony, trzeba podać podstawowe dane związane z instalacją elektryczną w obiekcie oraz mocą przyłączeniową i przewidywanym rocznym zużyciem energii. Jakie informacje należy podać, wnioskując o przyłącze? Jakie dokumenty trzeba załączyć oraz na jak duże wydatki się przygotować? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym tekście.
Czym jest przyłącze energetyczne?
Przyłącze energetyczne to element sieci elektroenergetycznej, który służy do przyłączenia instalacji odbiorczej (np. domowej) o określonej mocy przyłączeniowej do sieci elektroenergetycznej.
Moc przyłączeniowa jest maksymalną wartością mocy, którą odbiorca może pobrać z sieci i którą sam określa we wniosku o przyłącze energetyczne. Z kolei przyłącze zostaje wybudowane zgodnie z warunkami wydanymi przez Operatora Systemu Dystrybucyjnego (OSD), czyli przedsiębiorstwo, które jest właścicielem sieci elektroenergetycznej na danym terenie.
OSD wydaje warunki, uwzględniając wniosek odbiorcy, ale także możliwości techniczne sieci. W zależności od oczekiwań odbiorcy oraz istniejącej infrastruktury sieciowej OSD zapewnia przyłącze napowietrzne (zasilanie z napowietrznej linii elektroenergetycznej) lub kablowe (zasilanie ze złącza kablowego lub kablowo-pomiarowego).
Kiedy należy złożyć wniosek o przyłącze energetyczne?
Wniosek o przyłącze energetyczne składa się przede wszystkim przy okazji budowy nowego obiektu budowlanego – domu, zakładu produkcyjnego czy pawilonu usługowego. Nie jest to jednak jedyny przypadek, w którym należy złożyć wniosek. Trzeba to zrobić również wtedy, gdy zamierzamy:
- zwiększyć przyznaną moc przyłączeniową,
- dokonać przebudowy lub wymiany przyłącza (np. w związku ze zmianą lokalizacji licznika),
- dokonać rozdziału przyłącza (np. kiedy w jednym domu mieszkają dwie rodziny i chcą rozliczać się za energię elektryczną odrębnie),
- zasilić energią elektryczną plac budowy.
W zależności od kwalifikacji odbiorcy do odpowiedniej grupy przyłączeniowej na rozpatrzenie złożonego wniosku oczekuje się:
- 21 dni w przypadku wnioskodawców przyłączanych do sieci o napięciu nie wyższym niż 1 kV o mocy przyłączeniowej do 40 kW lub odbiorców wnioskujących o przyłącze tymczasowe,
- 30 dni w przypadku wnioskodawców przyłączanych do sieci o napięciu nie wyższym niż 1 kV o mocy przyłączeniowej powyżej 40 kW,
- od 60 do 150 dni dla wnioskodawców przyłączanych do sieci o napięciach wyższych niż 1 kV.
Gdzie złożyć wniosek o określenie warunków przyłączenia?
Choć status OSD posiada w Polsce wiele przedsiębiorstw, najprawdopodobniej o przyłącze będziesz zwracać się do jednego z pięciu największych dystrybutorów:
- Enea Operator sp. z o.o.,
- Energa-Operator SA,
- PGE Dystrybucja SA,
- Tauron Dystrybucja SA,
- Innogy Stoen Operator sp. z o.o.
Jeśli masz wątpliwości, do którego z OSD powinieneś zwrócić się z wnioskiem o przyłącze, niezbędne informacje uzyskasz, kontaktując się z Urzędem Regulacji Energetyki (URE).
Jak wypełnić wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej?
Każdy OSD ma własny wzór wniosku o przyłączenie do sieci elektroenergetycznej. W przypadku największych dystrybutorów druk można pobrać ze stron internetowych każdego z nich. Poza danymi podstawowymi takimi jak imię i nazwisko (nazwa) wnioskodawcy, PESEL (NIP), miejsce zamieszkania (siedziby) itp. we wniosku należy wskazać również:
- miejsce przyłączenia (np. adres, numer działki etc.),
- rodzaj przyłącza (napowietrzne lub kablowe),
- rodzaj instalacji (jednofazowa lub trójfazowa),
- wartość mocy przyłączeniowej (w kW),
- przewidywane roczne zużycie energii (w kWh).
We wniosku należy określić również stan prac związanych z realizacją instalacji elektrycznej w przyłączanym obiekcie, a do wniosku dołączyć wymagane załączniki:
- tytuł prawny wnioskodawcy do korzystania z obiektu oraz wypis z KRS (dla podmiotów wpisanych do KRS) lub zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej (dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą),
- plan zabudowy na mapie sytuacyjno-wysokościowej lub ewentualnie szkic sytuacyjny określający lokalizację przyłączanego obiektu względem istniejącej sieci elektroenergetycznej.
We wniosku jest również miejsce na wpisanie ewentualnych uwag. W określonych przypadkach dołącza się do niego również inne załączniki.
Ile kosztuje przyłącze energetyczne?
Przed złożeniem wniosku o przyłączenie do sieci elektroenergetycznej z pewnością chciałbyś wiedzieć, jaki będzie koszt przyłącza. Niestety, żaden z OSD nie dysponuje cennikiem, zgodnie z którym możesz z góry przewidzieć, ile będziesz musiał zapłacić za przyłącze.
Ostateczna jego cena zależy od wielu czynników: m.in. od długości kabla zasilającego, rodzaju przyłącza czy mocy przyłączeniowej. Orientacyjnie można przyjąć, że za 1 kW mocy przyłączeniowej zapłacisz od 200 do 400 zł w przypadku kabla oraz od 150 do 300 zł za przyłącze napowietrzne.