Nowoczesne systemy grzewcze – jakie instalacje grzewcze obniżą rachunki za ogrzewanie domu?

Data dodania: 11.07.2018 | Ekspert Budogram
Facebook Messenger Twitter Mail

By w trakcie eksploatacji budynku ponosić jak najmniejsze koszty energii, warto podczas budowy domu zaplanować odpowiednio nowoczesne instalacje grzewcze.

Nowoczesny układ  grzewczy nie powinien także wpływać niekorzystnie na środowisko naturalne, emitując duże ilości CO2 do atmosfery. Oszczędne i wydajne ogrzewanie domu oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej zapewnią kolektory słoneczne, pompy ciepła, kotły kondensacyjne i regulatory pogodowe. Nie tylko wpłyną korzystnie na obniżenie rachunków za energię, ale także są efektywne i nie wymagają od domowników zaangażowania w ich funkcjonowanie.

 

Nowoczesne systemy grzewcze: pompy ciepła

Pompa ciepła – w zależności od rodzaju – czerpie energię z powietrza, wody i gruntu. Jej przetwarzanie przez pompy na ciepło nie powoduje wytwarzania dymu, popiołu ani innych szkodliwych dla środowiska substancji. Pompy ciepła mogą służyć zarówno do ogrzewania domu, jak i do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Taki sposób rozwiązania instalacji grzewczej wiąże się z zakupem odpowiedniego urządzenia grzewczego, wykonaniem instalacji oraz kosztem stosunkowo niewielkiego zużycia energii elektrycznej, potrzebnej do napędzania sprężarki pompy ciepła.

Atutem zainstalowania pompy ciepła, oprócz wykorzystania darmowej energii, jest także to, że ogrzewanie domu nie wymaga od domowników nakładów pracy – nie musimy uzupełniać paliwa i usuwać popiołu. Nie trzeba też posiadać oddzielnego pomieszczenia, w którym będzie mógł stanąć zbiornik na paliwo mieszczący jego zapas na cały sezon grzewczy.

Pompa ciepła powinna być dobrana do zapotrzebowania domu na ciepło, to zadanie powierzmy projektantowi instalacji grzewczej. Najlepiej kupić urządzenie z modulacją mocy, czyli płynnym dostosowaniem do aktualnych potrzeb. Decydując się na konkretny model, zwróćmy uwagę na to, ile kilowatów ciepła jest w stanie wytworzyć dane urządzenia z jednego kilowata prądu (im więcej, tym lepiej) oraz na hałas, jaki będzie ono generowało (najlepiej, jeśli będzie wynosił maksymalnie 40 dB). Ważny jest również wygląd panelu sterującego. Powinien on być czytelny i intuicyjny oraz wyświetlać czytelne w przekazie komunikaty słowne.

 

Nowoczesne systemy grzewcze: kotły kondensacyjne

Kotły kondensacyjne do ogrzewania domu wykorzystują ciepło, które powstało podczas spalania gazu czy oleju oraz ciepło zawarte w spalinach (w tradycyjnych kotłach nie ma takiej możliwości i uchodzi ono przez komin). Dzięki temu do uzyskania tej samej ilości ciepła zużywają mniej paliwa niż kotły tradycyjne. Co różni je jeszcze od kotłów tradycyjnych? Kotły kondensacyjne wyposażone są w zamkniętą komorę spalania (czyli są całkowicie odizolowane od pomieszczenia), są więc bezpieczniejsze w użytkowaniu i nie zachodzi ryzyko zatrucia tlenkiem węgla, który powstaje podczas spalania przy niedostatecznej ilości tlenu.

Duża zaletą kotłów kondensacyjnych jest także to, że mogą być zamontowane praktycznie w każdym miejscu w domu, ponieważ powietrze niezbędne do spalania pobierają bezpośrednio z zewnątrz. Możemy także zrezygnować z wysokich murowanych przewodów spalinowych, gdyż pobór powietrza oraz odprowadzanie spalin wymusza wentylator wbudowany w kotle – spaliny z kotłów kondensacyjnych mogą być odprowadzane specjalnym przewodem prowadzonym np. przez ścianę zewnętrzną.

 

Nowoczesne systemy grzewcze: kolektory słoneczne

Wprawdzie w naszych warunkach klimatycznych kolektory słoneczne nie zastąpią centralnego ogrzewania, ale mogą je wspomóc. Wykorzystując energię pochodząca z promieniowania słonecznego, kolektory ogrzeją wodę użytkową, zmniejszając zużycie energii potrzebnej do tego celu nawet o 60 proc. Woda, którą ogrzewają kolektory słoneczne, gromadzona jest w specjalnym zbiorniku – dobrze, aby był on wyposażony w dwie wężownice, wtedy kolektory mogą współpracować z pompą ciepła czy kotłem kondensacyjnym. Producenci tych urządzeń oferują gotowe zestawy, zapewniające optymalną pracę wszystkich elementów instalacji.

Kolektory najczęściej montuje się na dachu – najlepsze dla nich miejsce to jego południowa połać. Mogą być umieszczone w innym miejscu dachu, jednak powinny być skierowane na południe pod odpowiednim kątem. Jeśli nie jest możliwe zainstalowanie kolektorów na dachu, to możemy je umieścić na ziemi, fasadzie budynku, tarasie lub balkonie.

 

Nowoczesne systemy grzewcze: regulatory temperatury

Do sterowania temperaturą w domu służą regulatory, które optymalizują pracę systemu grzewczego, zwiększając przy tym jego efektywność. Najlepiej jest zainstalować w domu regulatory z zewnętrznym czujnikiem temperatury (automatyka pogodowa), który każdą zmianę temperatury zewnętrznej przekazuje do układu automatyki. W ten sposób instalacja centralnego ogrzewania w krótkim czasie dostosowuje temperaturę wewnątrz domu do zmieniających się warunków zewnętrznych. 

PODZIEL SIĘ: