Ogrzewanie podłogowe – jakie są rodzaje? Jakie wybrać?

Data dodania: 28.06.2022 | Anna Adamczak–Bugno
Instalacja ogrzewania podłogowego
Facebook Messenger Twitter Mail

Ogrzewanie podłogowe pod panelami lub innym materiałem wykończeniowym podłogi najczęściej ma formę wodną lub elektryczną. Systemy emisji ciepła tego typu są najczęściej wybierane w sypialni, salonie i łazienkach.

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym z reguły jest prowadzone z wykorzystaniem specjalnych sterowników. Poszczególne elementy takiego zestawu tworzą kompletny system zapewniający odpowiedni komfort temperaturowy w pomieszczeniach.

 

Ogrzewanie podłogowe ‒ rodzaje

Ogrzewanie podłogowe to rodzaj ogrzewania płaszczyznowego. W systemie tego typu nie muszą występować punktowe źródła ciepła w postaci grzejników. Energia cieplna jest natomiast emitowana przez całą powierzchnię podłogi. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie temperatury czynnika grzejnego bez zmniejszenia efektywności ogrzewania, a przez to pogorszenia komfortu użytkowników obiektu budowlanego.

Ogrzewanie podłogowe może być sposobem na całkowite wyeliminowanie grzejników lub stanowić wspomaganie tradycyjnego systemu. Hybrydowy system grzewczy jest szczególnie popularny w łazienkach, gdzie tzw. drabinki służą do suszenia mokrych ręczników.

Ogrzewanie podłogowe może funkcjonować na bazie różnych technologii. System tego typu może działać jako:

  • ogrzewanie podłogowe wodne,
  • ogrzewanie podłogowe elektryczne,
  • ogrzewanie podłogowe powietrzne.

 

W budynkach mieszkalnych jednorodzinnych najbardziej rozpowszechnione są systemy wodne oraz elektryczne. Ogrzewanie podłogowe jest traktowane jako działanie mające na celu ochronę środowiska, ponieważ układy powierzchniowe zużywają mniej energii, a ich funkcjonowanie wiąże się z minimalnymi stratami ciepła.

 

Czym charakteryzuje się ogrzewanie podłogowe wodne?

Ogrzewanie podłogowe wodne składa się ze specjalnie ułożonych rurek wykonanych z miedzi lub tworzywa sztucznego. Jak sama nazwa wskazuje, nośnikiem ciepła w takim systemie jest woda. Jedną z podstawowych zalet podłogówki jest fakt, iż może ona być zasilana niemal z każdego rodzaju źródła ciepła. Pętle grzewcze wodnej podłogówki rozkłada się na warstwie izolacji termicznej i przeciwwilgociowej. Rurki transportujące ciepło zalewa się warstwą wylewki ‒ najczęściej anhydrytu.

 

Czym charakteryzuje się ogrzewanie podłogowe elektryczne?

Ogrzewanie elektryczne podłogowe jest często określane jako suche ogrzewanie podłogowe. W takim systemie elementami oddającymi ciepło są przewody grzejne lub specjalne maty do ogrzewania podłogowego. Najczęściej stosowanym wariantem elektrycznej podłogówki jest instalacja wyposażona w kable grzejne. W takim przypadku przewody należy rozmieszczać w odległościach podanych w instrukcji montażowej przed wykonaniem wylewki. Maty pod ogrzewanie podłogowe lokalizuje się bezpośrednio pod wykończeniem posadzki w formie płytek.

Elektryczne ogrzewanie powierzchniowe może mieć formę bezpośrednią lub akumulacyjną. W pierwszym przypadku kable grzejne są instalowane bezpośrednio pod wykończeniem podłogi w warstwie kleju. W systemach akumulacyjnych elementy grzejne są zatopione w wylewce.

 

Jak przebiega sterowanie ogrzewaniem podłogowym?

Sterowanie wodnym ogrzewaniem podłogowym można prowadzić z zastosowaniem specjalnych zestawów kompatybilnych z wykorzystana technologią grzewczą. Podstawowe elementy takiego systemu to najczęściej:

  • regulator zaworów termostatycznych ‒ urządzenie zarządzające pracą elementów zainstalowanych w różnych pomieszczeniach obiektu;
  • czujniki temperaturowe oraz sterowniki pokojowe ‒ elementy zlokalizowane w poszczególnych pomieszczeniach lub strefach budynku, które dają możliwość regulowania temperatury w celu zapewnienia odpowiedniego komfortu użytkownikom obiektu;
  • jednostki termoelektryczne ‒ urządzenia służące do zarządzania zaworami termostatycznymi znajdującymi się w rozdzielaczach. Procedura ich funkcjonowania polega na otwieraniu lub zamykaniu dopływu czynnika grzejnego ‒ wody do rurek grzewczych w zależności od sygnału przesyłanego przez regulatory (sterowniki).

 

Jeśli w budynku jest zbyt gorąco, regulator temperaturowy lub czujnik zlokalizowany w danym pomieszczeniu wysyła impuls do listwy sterującej z informacją, że żądana temperatura została osiągnięta. Jednostka wyłącza siłowniki, a także urządzenie grzewcze i pompę. Na skutek takiego działania następuje zamknięcie obiegu grzewczego.

W przypadku wychłodzenia wnętrza budynku regulator temperaturowy lub czujnik zlokalizowany w danym pomieszczeniu wysyła impuls do listwy sterującej z informacją o konieczności dogrzania konkretnych stref. Jednostka uruchamia siłowniki, a także urządzenie grzewcze i pompę. Na skutek takiego działania następuje otwarcie obiegu grzewczego.

PODZIEL SIĘ: