Kolektory słoneczne – cena, instalacja i opłacalność

Data dodania: 20.05.2021 | Ewa Borowska
Kolektory słoneczne
Facebook Messenger Twitter Mail

Kolektory słoneczne są urządzeniami przetwarzającymi energię słoneczną na energię cieplną, którą można wykorzystać do różnych celów. Najczęściej kolektory stosuje się do podgrzania wody przemysłowej niezbędnej w określonych procesach technologicznych oraz stosowanej do użytku domowego. Niekiedy instaluje się je, żeby wspomóc konwencjonalne ogrzewanie lub chłodzenie budynków.

Montaż kolektorów ma na celu ograniczenie wydatków na podgrzewanie wody, a także ogrzewanie czy chłodzenie budynków. Najczęściej stosuje się kolektory płaskie, w których czynnikiem chłodzącym jest ciecz lub gaz, albo kolektory rurowo-próżniowe, bardziej wydajne od płaskich, lecz jednocześnie droższe i mniej odporne mechanicznie.

 

Kolektory słoneczne na ciepłą wodę ‒ popularne zastosowania

W naszej strefie klimatycznej kolektory słoneczne nie są tak wydajne, jak w regionach cieplejszych, jednak z powodzeniem stosuje się je w budownictwie jednorodzinnym do podgrzania wody użytkowej oraz basenowej, a także w funkcji wspomagania konwencjonalnego ogrzewania budynków. Kolektory służą również do pozyskiwania ciepła technologicznego w przemyśle.

 

Instalacja solarna – zasada działania i montaż

Kolektor słoneczny pochłania promieniowanie słoneczne za pomocą tzw. absorbera (warstwy absorpcyjnej) zespolonego z układem rurek, w których znajduje się czynnik odbierający energię cieplną. Chłodny czynnik jest doprowadzany do kolektora, gdzie ogrzewa się i odprowadza ciepło do zasobnika wody.

Instalację kolektorów słonecznych najlepiej zlecić specjaliście, który najpierw dokona oględzin posesji, wybierze miejsce o najlepszej ekspozycji na słońce i przedstawi wycenę, a następnie projekt, na podstawie którego przeprowadzi montaż.

Projekt instalacji solarnej określa parametry wszystkich zastosowanych w niej urządzeń, do których poza kolektorami zalicza się m.in.:

  • układ automatyki, która nadzoruje pracę systemu,
  • zasobnik wody,
  • armaturę oraz pompę obiegu,
  • konstrukcje wsporcze,
  •  czynnik roboczy.

Choć niektórzy producenci dopuszczają samodzielny montaż kolektorów, warto zlecić tę pracę doświadczonym fachowcom. Bezwzględnie należy zatrudnić specjalistów, jeśli producent zastrzega wyłącznie możliwość montażu przez przeszkolonych monterów pod rygorem utraty gwarancji.

 

Solary na wodę – rodzaje kolektorów

Wśród dostępnych na rynku kolektorów solarnych można wyróżnić płaskie, rurowe oraz skupiające. W solarach płaskich czynnikiem przewodzącym jest ciecz lub gaz, rurowe to najczęściej kolektory słoneczne próżniowe, a skupiające są wyposażone w sensor śledzący ruch słońca. Czujnik wykrywa zmianę kierunku padania promieni słonecznych, powodując zmianę położenia absorberów tak, żeby mogły pochłaniać jak największą ich ilość.

 

Kolektory słoneczne do centralnego ogrzewania i podgrzania c.w.u. – budowa

Kolektory płaskie zbudowane są z:

  • transparentnej warstwy chroniącej wnętrze kolektora przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych,
  •  absorbera,
  • wymiennika ciepła (orurowanie z czynnikiem przewodzącym),
  • izolacji,
  • obudowy.

Z kolei kolektory rurowe są zbudowane z mocowanych równolegle rur wykonanych ze szkła. Wewnątrz każdej z nich w próżni umieszczono absorber. Pochłaniacz jest oddzielony warstwą blachy od mniejszej rurki miedzianej biegnącej wewnątrz szklanej rury. W rurce miedzianej znajduje się czynnik odprowadzający ciepło. Szklaną rurę umieszcza się na lustrze parabolicznym, którego funkcją jest zwiększenie możliwości chłonnych absorbera. Całość jest zamknięta w obudowie, zawierającej również orurowanie służące do przesyłu czynnika do zbiornika wody.

 

Kolektory słoneczne – opłacalność instalacji

Kolektory słoneczne, choć wyglądem przypominają panele fotowoltaiczne, nie wytwarzają jednak energii elektrycznej, a jedynie cieplną. Z uwagi na ceny energii elektrycznej i coraz większą opłacalność montażu fotowoltaiki, użytkownicy częściej decydują się na ogniwa fotowoltaiczne niż kolektory słoneczne.

Nie oznacza to, że montaż kolektorów słonecznych jest nieopłacalny. Biorąc pod uwagę taką ewentualność, warto jednak rozpatrzyć wszystkie możliwości. Decydując się na kolektory, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko cenę zakupu wraz z montażem, ale również żywotność paneli (od 20 do 25 lat), ich sprawność (większą mają solary próżniowe niż płaskie) oraz wytrzymałość mechaniczną (lepsza dla kolektorów płaskich).

Należy również pamiętać o tym, że solary wymagają ochrony przed przegrzaniem, kiedy nie następuje wymiana ciepła (np. pobór ciepłej wody podczas dłuższej nieobecności w domu). Do tego celu stosuje się plandeki na kolektory słoneczne.

 

Kolektory słoneczne – cena i całkowity koszt instalacji

Cena kolektorów słonecznych zależy od ich budowy. Kolektory płaskie są tańsze niż rurowe próżniowe. Dla czteroosobowej rodziny przyjmuje się zużycie c.w.u. na poziomie 240 l na dobę. Koszt kolektorów wraz z montażem wyniesie w takim przypadku około 9–10 tys. zł.

Na kolektory słoneczne, podobnie jak na panele fotowoltaiczne, można jednak otrzymać dofinansowanie, co zmniejszy całkowity koszt inwestycji.

PODZIEL SIĘ: