Ogrzewanie ścienne – cena, montaż, wady i zalety

Data dodania: 18.07.2022 | Iwona Czyżykowska
Model białego domu owiniętego szalikiem
Facebook Messenger Twitter Mail

Coraz większe zainteresowanie wśród inwestorów budzą nowoczesne rozwiązania grzewcze. Oprócz możliwości, jakie dają np. pompy ciepła i płaszcze wodne w kominkach, na popularności zyskują także systemy, które pozwalają na uniknięcie grzejników w pomieszczeniach. Przykładem może być tutaj ogrzewanie ścienne.

Najlepiej zdecydować się na ogrzewanie ścienne w przypadku nowych inwestycji, jednak z powodzeniem można je zastosować także w starym domu. Trzeba jedynie pamiętać o tym, że konieczny będzie remont pomieszczeń, w których będzie ono montowane. Co dokładnie warto wiedzieć o ogrzewaniu ściennym? Jakie są jego wady i zalety?

 

Czym jest ogrzewanie ścienne?

Ogrzewanie ścienne zaliczane jest do ogrzewania płaszczyznowego. Do tej grupy zalicza się także ogrzewanie podłogowe oraz sufitowe. Co istotne, w płaszczyznach pionowych można zastosować takie same rozwiązania, jak w poziomych. Będzie to zatem ogrzewanie ścienne wodne lub ogrzewanie ścienne elektryczne.

Najłatwiej ogrzewanie ścienne wykonać w czasie budowy domu (powinno ono być uwzględnione w projekcie), a także podczas gruntownego remontu. Dzieje się tak ze względu na to, że ściany do położenia ogrzewania powinny być odpowiednio przygotowane. Następnie po rozłożeniu wybranej instalacji są one docelowo wykańczane. Na ogrzewanie ścienne najczęściej kładzie się tynki lub płytę gipsowo-kartonową. Może być zatem stosowana na nie sucha zabudowa, która wymaga mniej pracy niż klasyczne tynkowanie ścian.  Wybierając wykończenie ściany pod ogrzewanie płaszczyznowe, trzeba pamiętać o tym, by nie było ono zbyt grube. W przypadku tynków zaleca się, aby warstwa nie przekraczała 10 mm grubości. Ciekawym rozwiązaniem mogą być gotowe płyty i panele mające od wewnętrznej strony perforację, w której można poprowadzić rury. Dzięki temu nie trzeba w czasie montażu i wykańczania ścian martwić się o to, czy warstwa wykończeniowa nie będzie za gruba, a co za tym idzie, także izolować wytwarzane przez instalację ciepło.

 

Jakie zalety ma ogrzewanie ścienne?

Jeżeli chodzi o główne zalety ogrzewania płaszczyznowego ściennego, to wskazuje się, że jest ono wydajniejsze niż podłogowe. Instalacja pozwala na szybsze nagrzanie pomieszczenia na większej powierzchni. W porównaniu do ogrzewania podłogowego przy ściennym pomieszczenia efektywniej się wychładzają. Dzieje się tak ze względu na to, że temperatura rozkłada się bardziej równomiernie na całej wysokości pomieszczenia, a nie tylko przy podłodze. Wskazuje się także na to, że w przypadku ogrzewania wodnego może być zastosowana nieco wyższa temperatura, jeśli jest ono położone na ścianie. Temperatura powierzchni grzewczej na ścianie może wynosić 35 stopni Celsjusza, natomiast na podłodze – 29 stopni Celsjusza.

Ze względu na to, że w takim ogrzewaniu nie ma klasycznych grzejników, pozwala to zachować wysoką estetykę w przypadku wnętrz o minimalistycznej stylistyce.

Warto tutaj też wspomnieć o tym, że system ogrzewania ściennego może być podłączony do centralnego systemu sterowania poszczególnymi instalacjami znajdującymi się w domu. Może on zatem być częścią tzw. inteligentnego domu.

 

Jakie są wady ogrzewania ściennego?

Obok wielu zalet ogrzewanie ścienne ma także kilka wad. Jako główną wskazuje się to, że w miejscu, gdzie znajduje się instalacja grzewcza, nie powinno się stawiać dużych przedmiotów, np. mebli blisko ściany. Może to nie tylko powodować zmniejszenie wydajności instalacji, lecz także uszkodzenie jej. W porównaniu do ogrzewania wodnego elektryczne jest też droższe w eksploatacji.

Jak to zostało wyżej wspomniane, przy instalacji nie można stawiać wysokich mebli czy wieszać na niej elementów dekoracyjnych, a także sprzętów elektrycznych. To powoduje, że ta ściana jest wyłączona z użytku. Dlatego też ogrzewanie na ścianach będzie dobrym rozwiązaniem w salonach czy sypialniach o dużej powierzchni, gdzie można pozwolić sobie na zostawienie jednej ściany niezagospodarowanej lub tylko częściowo zagospodarowanej. Instalację można położyć bowiem tylko w wybranym fragmencie ściany. Jeżeli przy ścianie ma znajdować się niższy mebel, można się zdecydować na takie rozwiązanie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że powinien on być odsunięty od niej o mniej więcej 15 cm, by zachować odpowiednią odległość, do uwolnienia ciepła.

Jako wadę tego systemu ogrzewania wskazuje się także to, że jest ono drogie w montażu, szczególnie jeśli wiąże się z wykonaniem remontu. Należy mieć też na uwadze to, że w razie jakiejkolwiek awarii naprawa może być dość kosztowna, gdyż będzie wiązać się z koniecznością kucia ścian w celu dostania się do uszkodzonych elementów grzewczych.

PODZIEL SIĘ: