Budowa domu jesienią – samodzielnie, krok po kroku

Data dodania: 19.07.2018 | Ekspert Budogram
Facebook Messenger Twitter Mail

Wśród wielu inwestorów panuje przekonanie, że budowa domu powinna się rozpocząć wiosną, wówczas jest szansa, że wszystkie prace uda nam się zamknąć w jednym sezonie. Jednak dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii rozpoczęte jesienią prace budowlane można znacznie skrócić, a niektóre z nich da się prowadzić nawet w niskich temperaturach. Sprawdźmy, jakie korzyści dla inwestora wiążą się z rozpoczęciem budowy domu jesienią.

Coraz łagodniejsze zimy i dłuższa jesień spowodowały, że znacznie więcej inwestorów decyduje się na rozpoczęcie budowania domu właśnie jesienią. Istnieje też przekonanie, że o tej porze można kupić nieco taniej materiały budowlane, ponieważ hurtownie i składy często wyprzedają towar przed zimą. Wielu inwestorów liczy także na to, że wykonawcy nie chcąc mieć kilku miesięcy przestoju, właśnie jesienią obniżają ceny za swoje usługi.

Jeśli więc załatwiliśmy już wszystkie niezbędne formalności, budowa domu nie musi czekać do wiosny. Rozpoczynając budowę jesienią, pozostałe prace możemy zakończyć już wiosną i nawet już w wakacje przeprowadzić się do własnego domu.

 

Budowa domu poza sezonem – przyspieszony harmonogram prac

Zaplanowanie rozpoczęcia budowy jesienią przyspiesza harmonogram prac, ponieważ pozwala na możliwość szybkiego wznowienia prac po zimie – już nie czekamy, tak jak w przypadku budowy rozpoczynanej wiosną, na odpowiednie warunki pogodowe umożliwiające rozpoczęcie robót ziemnych, ale wchodzimy w kolejny etap mniej uzależniony od aury. Kolejne etapy budowy domu również ulegną przesunięciu.

W miesiącach „nietypowych” dla prac prowadzonych na większości budów łatwiej nam będzie znaleźć ekipy wykonawcze. Dekarze są np. najbardziej obłożeni latem i jesienią, więc jeśli prace związane z wykonaniem dachu wypadną nam wczesną wiosną, zwiększamy swoje szanse na szybsze znalezienie dobrej ekipy i wynegocjowanie niższych cen.

Tynkowanie i roboty wykończeniowe będzie można zatem rozpocząć na przełomie wiosny i lata. Wysokie temperatury zadziałają tu na naszą korzyść: na tym etapie budowy używa się materiałów zawierających spore ilości wody (tynki, kleje itp.). Prowadzenie prac w porze ciepłej pozwoli na szybkie odparowanie nadmiaru wody. Z punktu widzenia wielu inwestorów budowa domu z takim przesunięciem przynosi korzyści organizacyjne i finansowe – pozwala przyspieszyć przeprowadzkę do własnego budynku, skracając np. czas wynajmowania mieszkania.

 

Jakie elementy domu można wykonać przed zimą?

Budowa domu rozpoczęta jesienią wymaga takiego rozplanowania prac, by przed nadejściem mrozów doprowadzić do końca któryś z etapów: stanu zerowego, czyli wykonania ścian fundamentowych lub ścian piwnic wraz z ich izolacją oraz ułożonym podkładem betonowym, stanu surowego otwartego, czyli wybudowania ścian domu i przykrycia go dachem bez montażu stolarki okiennej i drzwiowej lub stanu surowego zamkniętego, który uzyskujemy po zamontowaniu stolarki.

Rozpoczynanie prac budowlanych jesienią wymaga sporządzenia dokładnego harmonogramu prac i dochowania wyznaczonych terminów. Nieprzewidziane przestoje mogą bowiem sprawić, że atak zimy nie pozwoli na bezpieczne dokończenie któregoś z etapów, a to może spowodować znacznie większe straty niż odnieść korzyści wynikające z wcześniejszego rozpoczynania prac.

Nie wszystkie prace możemy też wykonywać w niższych temperaturach. Już samo rozpoczęcie robót ziemnych wymaga dużej rozwagi. Ważnym warunkiem wykonania fundamentów jesienią i kontynuowania robót wiosną jest stabilność gruntu, na którym budynek został wzniesiony. Również, jeśli istnieje ryzyko niespodziewanego ich przerwania np. z powodu nierzetelnej ekipy lub nagłego spadku temperatury, lepiej poczekać z pracami do wiosny.

Przygotowując harmonogram prac, warto mieć na uwadze, że październik i listopad to praktycznie ostatnie miesiące przed zimą, kiedy można wykonać fundamenty domu. Czas wykonania wszystkich prac związanych ze wznoszeniem fundamentów wynosi od dwóch tygodni do miesiąca. Warto też dobrze przemyśleć inwestycje pod względem materiałowym – np. jeśli do budowy ław fundamentowych skorzystamy ze specjalnych mieszanek mrozoodpornych, zmniejszamy ryzyko zniszczenia fundamentów zimą poprzez tzw. wysadziny gruntowe.

Jeśli prace rozpoczniemy odpowiednio wcześnie, to przy sprzyjającej pogodzie sprawna ekipa budowlana przed pierwszymi przymrozkami zdąży wykonać nie tylko fundamenty, ale może również doprowadzić do wybudowania domu w stanie surowym otwartym. Trzeba jednak pamiętać, że budowa domu wydłuża się przez konieczne przerwy technologiczne – ławy fundamentowe wykonane z betonu, a także betonowa płyta fundamentowa uzyskują wytrzymałość po około czterech tygodniach i dopiero po tym czasie murarze mogą rozpocząć murowanie ścian fundamentowych lub zewnętrznych.

Przeczytaj też: Budowa przed zimą – jak zabezpieczyć materiały budowlane i sprzęt składowany na budowie.

Budowa domu jesienią z wykorzystaniem nowoczesnych technologii

Gdy budowa domu jednorodzinnego ma się rozpocząć w sezonie jesiennym, warto sięgnąć po technologie murowania, które wykluczają konieczność użycia wody. Dobrym rozwiązaniem jest system murowania na sucho Porotherm Dryfix. Podstawowymi elementami systemu są specjalne pustaki o odpowiednio szlifowanych powierzchniach oraz jednoskładnikowa poliuretanowa zaprawa w piance zapakowana w puszkę pod ciśnieniem i nakładana za pomocą pistoletu. Zaprawa nie wymaga żadnego przygotowania, przed użyciem wystarczy ją tylko wstrząsnąć.

System Porotherm Dryfix można wykorzystywać zarówno do wznoszenia ścian nośnych (w tym również jednowarstwowych), jak również działowych i osłonowych. Pustaki dostępne są w różnych szerokościach, co pozwala wznosić ściany o grubości od 8 do 44 cm.

System Poroterm Dryfix bardzo oszczędza czas – murowane w tym systemie przegrody uzyskują docelową wytrzymałość już po 48 godzinach. To ogromna zaleta dla rozpoczynających budowę jesienią, kiedy liczy się praktycznie każdy dzień. Po wymurowaniu zerowej kondygnacji nie ma bowiem konieczności robienia przerwy technologicznej przed osadzeniem belek stropowych. Budowa domu ulega więc skróceniu, tym bardziej, że system Porotherm Dryfix umożliwia wykonywanie prac murarskich w temperaturach do -5 stopni C.

Na uwagę zasługują też rozwiązania przydatne w domu zimą: od systemu antyoblodzeniowego, po regulatory temperatury w pomieszczeniach.

Jeśli prace przy budowie nie zostaną ukończonę jesienią, nie należy wpadać w panikę – budowa domu zimą również jest możliwa, chociaż zakres działań jest ograniczony. 

PODZIEL SIĘ: