Stan surowy otwarty – cena za m2, jakie prace obejmuje?

Data dodania: 25.04.2021 | Anna Bartoś
stan surowy otwarty
Facebook Messenger Twitter Mail

Stan surowy otwarty to jeden z początkowych etapów budowy domu. W tradycyjnej technologii budowania jego realizacja z reguły trwa około 4 miesięcy. Dom w stanie surowym otwartym to zazwyczaj budynek ze ścianami nośnymi, stropami i kominami oraz konstrukcją dachu.

W prawie budowlanym nie ma jednej, jasno określonej definicji stanu surowego otwartego. Właśnie dlatego podpisując umowę z wykonawcami, trzeba szczegółowo opisać zakres prac, jakie mają być zrealizowane w ramach tej części inwestycji.

 

Stan surowy otwarty – co to znaczy?

Dom w stanie surowym otwartym ma ukończoną część nośną budynku. Konstrukcja dachu i ściany zewnętrzne oraz nośne wewnętrzne są kompletne, ale brakuje warstw wykończeniowych. Ekipa wymurowała już kominy i zrealizowała strop nad parterem, a dekarze zamontowali więźbę i ułożyli wstępne poszycie dachu.

Stan surowy otwarty a zamknięty

Wiesz już, co to jest stan surowy otwarty. Następujący po nim etap budowy ma na celu doprowadzenie do stanu surowego zamkniętego. W tej części wykonywane są prace, które mają trwale zabezpieczyć dom przed czynnikami atmosferycznymi, czyli montaż okien, drzwi i bram garażowych, a także realizacja docelowego pokrycia dachowego. Jeśli planujesz wstrzymać się z zamknięciem budowy, np. ze względu na brak funduszy, zabezpiecz luki okienne, drzwiowe i garażowe folią budowlaną i deskami. Dzięki temu mimo opadów deszczu lub śniegu do środka budynku nie dostanie się niepotrzebna wilgoć. Zamknięcie otworów okiennych będzie też przestrogą dla potencjalnych złodziei i wandali. 

 

Stan surowy otwarty cena za m² i koszt realizacji całego etapu

Koszt realizacji stanu surowego otwartego zależy od kilku czynników. Najważniejsze z nich to:

· technologia budowy (np. tradycyjna, szkieletowa lub modułowa);

· stopień skomplikowania projektu domu (budowa domu w kształcie prostokąta z dwuspadowym dachem będzie tańsza niż wzniesienie stanu surowego otwartego w przestronnej parterówce z dachem o licznych załamaniach i elementami dekoracyjnymi, np. lukarnami typu „wole oko”);

· cena za usługi firmy budowlanej (im bardziej renomowaną ekipę wybierzesz, tym wyższe będą koszty poszczególnych etapów);

· rodzaj materiałów budowlanych – zanim zdecydujesz się na zakup materiałów w sklepie lub składzie budowlanym, porównaj ceny w kilku miejscach. Często okazuje się, że te same materiały mogą być nawet o kilka procent tańsze u innego dostawcy. Na rynku znajdziesz materiały w trzech półkach cenowych – najtańsze, pośrednie i najdroższe. Średnia półka cenowa jest kompromisem pomiędzy jakością a oszczędnością.

Doprowadzenie budynku do stanu surowego otwartego to wydatek około 30‒40% budżetu całkowitego. Cena za m² domu zbudowanego do tego etapu będzie wahać się od 3,0 do 5,5 tys. złotych. Dysproporcja zależy m.in. od lokalizacji inwestycji i tego, czy dom jest podpiwniczony. 

 

Stan surowy otwarty – jakie prace budowlane wchodzą w jego zakres?

Ilość prac, które obejmuje stan surowy otwarty, zależy od specyfiki danego budynku. Etap ten najczęściej sprowadza się do wykonania:

· fundamentów (wykopy i budowa),

· przegród zewnętrznych,

· ścian nośnych wewnętrznych,

· kominów,

· stropów,

· balkonów,

· schodów żelbetowych (dotyczy domów z poddaszem użytkowym lub piętrowych),

· konstrukcji dachu (więźby, wstępnego poszycia).

 

Stan surowy otwarty ‒ jakich błędów unikać na tym etapie?

Budowa domu jest procesem złożonym, dlatego w trakcie realizacji takiej inwestycji łatwo o popełnienie błędów. Zaniedbania, niedociągnięcia i pośpiech mogą spowodować kłopoty na dalszych etapach budowy – w trakcie wykańczania, a potem również podczas użytkowania budynku. Do najczęstszych błędów, jakie pojawiają się przy doprowadzaniu domu do stanu surowego otwartego, należą:

· pominięcie ułożenia warstwy hydroizolacyjnej w miejscu styku ściany z podłogą ‒ czynność ta zapewnia dodatkowe zabezpieczenie uniemożliwiające przenikanie wilgoci. Jej wykonanie jest szczególnie ważne w przypadku domów zlokalizowanych na terenach podmokłych;

· używanie nieodpowiednich zapraw murarskich ‒ problem ten pojawia się zwykle w konstrukcjach ze ścianami jednowarstwowymi. Chociaż źle dobrany klej nie będzie miał negatywnego wpływu na trwałość ściany, to zwiększy się ryzyko powstawania mostków cieplnych;

· wykonywanie prac murarskich podczas mrozów i gwałtownych spadków temperatur. Mimo pośpiechu i chęci szybkiej finalizacji stanu surowego otwartego lepiej zrezygnuj z prac w trakcie mroźnych dni. Niska temperatura zmniejsza wytrzymałość i właściwości wiążące zapraw.

PODZIEL SIĘ: