Ocieplenie domu w systemie ETICS

Data dodania: 02.09.2019 | Ekspert Budogram
Facebook Messenger Twitter Mail

ETICS to komplet elementów potrzebnych do ocieplenia ścian zewnętrznych domu. W skład systemu powinien wchodzić materiał ociepleniowy, ale nie jest to warunek konieczny. Zazwyczaj tak ocieplone ściany wykańcza się tynkiem cienkowarstwowym.

W Polsce ściany zewnętrzne chętnie ociepla (w nowych budynkach) oraz dociepla się (w budynkach remontowanych) systemami ETICS – skrót z ang. External Thermal Insulation Composite System.

Z czego składa się ETICS?

Elementy wchodzące w skład systemu ociepleniowego zależą od jego producenta i od samego systemu. Zwykle jest to mineralna zaprawa do przyklejania płyt ocieplenia oraz do wykonywania warstwy zbrojonej, podkład (najczęściej farba podkładowa) oraz tynk cienkowarstwowy w postaci zaprawy (suchej mieszanki do rozrobienia z wodą) lub gotowej masy tynkarskiej.

Całkowicie kompletne systemy ETICS obejmują też płyty ocieplenia (ze styropianu EPS, wełny mineralnej lub polistyrenu ekstrudowanego XPS), siatkę do wykonania warstwy zbrojonej, a także środek do gruntowania ścian, nanoszony przed przyklejeniem ocieplenia oraz kołki do dodatkowego mocowania płyt termoizolacyjnych, a także farbę elewacyjną.

Wszelkie potrzebne dane dotyczące konkretnego systemu ETICS można znaleźć w aprobacie technicznej lub w Europejskiej Ocenie Technicznej, w których wymienione są szczegółowo jego elementy oraz wskazówki wykonawcze. Takie dokumenty oznaczają, że system ociepleniowy został przebadany jako całość w Instytucie Techniki Budowlanej. Podobne dane zawiera karta techniczna (np. dostępna na stronie internetowej producenta), ale jest to jedynie informacja handlowa.

Oprócz typowych, na rynku można znaleźć systemy specjalnego przeznaczenia, na przykład bardziej odporne na zniszczenie. Wtedy zamiast zaprawy mineralnej znajdziemy uelastyczniony klej polimerowy, a zamiast akrylowego – tynk silikonowy i siatkę o ponad dwukrotnie większej gramaturze niż standardowa.

Standardowe systemy ocieplenia, jak większość prac z użyciem chemii budowlanej, można wykonywać w temperaturze 5-25 stopni Celsjusza. Producenci oferują jednak również takie składniki ETICS, które można stosować w większym zakresie temperaturowym, np. do -5 czy do +35 stopni Celsjusza.

Dostępne są też systemy ze skróconym czasem wykonywania ocieplenia, na przykład zamiast zaprawy mineralnej jest pianka w puszce, którą przykleja się płyty do ściany albo też warstwa zbrojona jest biała (nie trzeba jej malować farbą podkładową).

Specjalne rozwiązania są także oferowane pod ciężkie wykończenie elewacji, na przykład pod płyty gresowe.

W systemach ociepleniowych ETICS można znaleźć zestawy przeznaczone do domów pasywnych, gdzie jest gruba warstwa szarego styropiany, długie kołki do jej mocowania, klej do uszczelniania połączeń oraz biały podkład.

Najcieplejszy system ETICS

W przypadku nowych budynków grubość ocieplenia jest podana w projekcie, a jeśli dom jest remontowany – wynika ona z audytu energetycznego. W systemach ETICS najczęściej używa się płyt styropianu, rzadziej wełny mineralnej. Płyty styropianu przeznaczone do ocieplania ścian zewnętrznych mają lepsze parametry izolacyjne niż wełny mineralnej. Choć jest ona droższa, jeśli jednak zależy nam na oddychaniu ścian (pod warunkiem zastosowania na przykład tynku mineralnego, pomalowanego farbą silikatową, bo taki zestaw nie blokuje paroprzepuszczalności przegrody murowanej), odporności ogniowej czy izolacyjności akustycznej, warto ją wybrać. Trzeba też wiedzieć, że lamelową wełnę mineralną łatwo dopasować do zakrzywionych ścian, nie trzeba też jej kołkować.

Ocieplenie może mieć różną wartość współczynnika przewodzenia ciepła lambda – od 0,044 do 0,031 W/(mK). Im jest ona niższa, tym lepiej. Płyty o niskim współczynniku lambda mogą być cieńsze, by zapewnić odpowiedni współczynnik przenikania ciepła U, co przydaje się na przykład w domach remontowanych czy o standardzie pasywnym.

Ocieplenie domu – cena

Za ocieplenie ścian w systemie ETICS (materiały i robocizna) ze styropianem i tynkiem akrylowym trzeba zapłacić do 200 zł/m2, z wełną mineralną powyżej 200 zł/m2.

PODZIEL SIĘ: