Ocieplenie piwnicy od wewnątrz i od zewnątrz

Data dodania: 02.07.2021 | Monika Krzyśków
Mężczyzna trzyma w rękach płytę styropianu
Facebook Messenger Twitter Mail

Ocieplenie piwnicy zapobiega uciekaniu ciepła z ogrzewanej piwnicy do podłoża. W przypadku nieogrzewanej części podziemnej izolacja stropu piwnicy zatrzyma ciepło wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych w górnych kondygnacjach. W jaki sposób wykonać ocieplenie piwnicy?

Termoizolację piwnicy można przeprowadzić zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Ocieplenie piwnicy od wewnątrz polega przede wszystkim na dociepleniu ścian i stropu, natomiast ocieplenie piwnicy od zewnątrz łączy się z izolacją ścian zewnętrznych i fundamentu. Który sposób izolacji piwnicy przynosi lepsze efekty?

 

Dlaczego należy wykonać ocieplenie piwnicy?

Dawniej piwnice w starych budynkach nie były ocieplane. Obecnie w nowo powstających domach zaleca się wykonanie izolacji pionowej i poziomej strefy podpiwniczonej. Podziemna część domu ma bardzo duży wpływ na komfort cieplny pomieszczeń wyższych kondygnacji. Jeśli piwnica w budynku jest nieogrzewana, warto wykonać przynajmniej ocieplenie jej stropu, aby nie dochodziło do wychładzania się wnętrz znajdujących się bezpośrednio nad nią. Brak izolacji stropu piwnicy może generować wysokie koszty ogrzewania domu i sprawiać, że podłoga w pomieszczeniu nad piwnicą będzie nieprzyjemnie zimna.

Pamiętaj, że ocieplenie piwnicy możesz wykonać zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Możesz to zrobić na etapie wznoszenia budynku, a także po zakończeniu robót. Czym kierować się przy wyborze sposobu izolacji termicznej części podziemnej domu?

 

Ocieplenie piwnicy od wewnątrz czy od zewnątrz?

Ocieplanie piwnicy zazwyczaj polega na izolacji ścian zewnętrznych piwnicy na całej jej wysokości i stropu. W nowo budowanych domach najczęściej wykonuje się ocieplanie piwnicy od zewnątrz i jest to najbardziej zalecany sposób izolacji ze względu na mniejsze ryzyko powstania mostków cieplnych. Nic jednak straconego, jeśli posiadasz starą piwnicę i nie planujesz modernizacji domu. Ściany piwnicy w starym budynku możesz również ocieplić od wewnątrz, jednak ryzykujesz wtedy zawilgocenie wnętrza. Niestety ocieplenie piwnic od wewnątrz uznawane jest też za mniej skuteczne.

 

Izolacja piwnicy od zewnątrz

Najkorzystniejszym sposobem izolacji ścian piwnicy jest wykonanie ocieplenia od zewnątrz. Taki sposób izolacji jest wybierany najczęściej w nowo powstających budynkach, można go jednak przeprowadzić również w starych domach podczas ich remontu ‒ należy wtedy w kontrolowanych warunkach odkopać fundamenty budynku. Zaletą ocieplania piwnicy od zewnątrz jest możliwość skontrolowania stanu izolacji przeciwwilgociowej, przeciwwodnej i ewentualnie jej odbudowy. Dzięki połączeniu warstwy izolacji ścian zewnętrznych i cokołu budynku z izolacją ścian piwnicznych dostajesz gwarancję ciągłości warstwy izolacji cieplnej i tym samym unikasz mostków cieplnych. Ocieplenie ścian zewnętrznych i piwnicznych jest w tym przypadku układane aż do dolnej części fundamentów.

W przypadku najczęściej stawianych ścian w technologii dwuwarstwowej do ocieplania ścian zewnętrznych i ścian piwnicznych stosuje się materiały o dużej wytrzymałości mechanicznej, które będą w stanie przenosić duże parcie gruntu. Ze względu na to, że izolacja ścian piwnicznych będzie miała stały kontakt z wilgocią i będzie narażona na rozwój pleśni i innych mikroorganizmów, należy wziąć to pod uwagę przy wyborze materiału ociepleniowego. Najczęściej w tym celu inwestorzy wybierają płyty z polistyrenu ekstrudowanego XPS, które są odporne na wilgoć i wytrzymałe, lub płyty styropianowe. Wybierając styropian, warto dodatkowo ochronić warstwę izolacji folią kubełkową. Przed warstwą ocieplenia piwnicy od zewnątrz w nowych budynkach wykonuje się izolację wodochronną.

 

Ocieplenie piwnicy od wewnątrz

Ocieplenie piwnicy od wewnątrz stosuje się wtedy, kiedy w starych budynkach nie mamy możliwości odkopania fundamentów. Takie rozwiązanie będzie szybsze w wykonaniu i tańsze, jednak może być mniej skuteczne od ocieplenia zewnętrznego, gdyż wiąże się z ryzykiem częstszego występowania mostków cieplnych. Do izolacji termicznej ścian wewnątrz piwnicy można również zastosować płyty styropianowe. Aby ocieplenie było jak najbardziej efektywne, warto wybrać materiał o jak najlepszych parametrach izolacyjności cieplnej.

Od wewnątrz poza ścianami piwnicy należy ocieplić również strop. Nie musimy go ocieplać, jeżeli część podziemna będzie ogrzewana ‒ w innym przypadku izolacja stropu będzie koniecznością. Ogrzewaną piwnicę można docieplić przy pomocy izolacji termicznej ścian od zewnątrz lub od wewnątrz.

 

PODZIEL SIĘ: