Budowa piwnicy pod domem – ile kosztuje i ile trwa?

Data dodania: 02.07.2021 | Monika Krzyśków
piwnica z kotłami grzewczymi
Facebook Messenger Twitter Mail

Budowa piwnicy pod domem wiąże się z wyższymi kosztami budowy domu, ale w niektórych przypadkach może być najlepszym rozwiązaniem. Kiedy budowa podpiwniczonego domu będzie korzystna i jaki jest koszt wybudowania piwnicy?

Na małej działce często jedyną możliwością jest wybudowanie niewielkiego domu piętrowego. Niekiedy konieczne jest zrezygnowanie z garażu. Gdzie zatem parkować samochód, przechowywać sprzęt ogrodniczy i warsztatowy czy opał zimą? Idealnym rozwiązaniem na małym terenie jest budowa piwnicy pod domem. Oprócz pełnienia funkcji „magazynu” pomieszczenia w piwnicy mogą również stanowić centrum rozrywki domowników, np. w formie sali kinowej, zabaw dla najmłodszych, a nawet basenu.

 

Budowa piwnicy ‒ czy to się opłaca?

Dawniej podpiwniczony dom był standardem. Piwnice aranżowano na składy opału, spiżarnie pełne słoików z przetworami czy też pomieszczenia gospodarcze. Co więcej, piwnica pod domem bardzo dobrze izolowała go od gruntu. Obecnie jednak w nowo powstających domach jednorodzinnych odchodzi się od budowy kondygnacji podziemnych. Ich rolę przejmują kotłownie, pralnie czy spiżarnie umieszczone na parterze lub piętrze budynku. Izolację termiczną i przeciwwilgociową fundamentów i podłóg na gruncie wykonuje się przy użyciu nowoczesnych technologii i materiałów, co sprawia, że kondygnacja pod ziemią nie musi już pełnić takiej funkcji. Większość inwestorów stawia właśnie na takie rozwiązanie z uwagi na koszty ‒ dom niepodpiwniczony jest tańszy w budowie. Jaki jednak rzeczywiście jest koszt postawienia domu z piwnicą i kiedy się to opłaca?

 

Koszt budowy piwnicy pod domem

Wybudowanie piwnicy oznacza zwiększenie ogólnych kosztów budowy domu nawet o 30%. Przyjmuje się, że za postawienie metra kwadratowego piwnicy trzeba zapłacić kilkaset złotych. Może być to 100 zł, ale też 500 zł. Od czego zależą wysokie koszty budowy piwnicy? Duży wpływ na cenę będzie miała technologia jej budowy, lokalizacja (ceny robocizny obowiązujące na danym terenie), a także rodzaj gruntu, na którym jest stawiany budynek. Przykładowo działka podmokła o wysokim poziomie wód gruntowych wymusza zastosowanie odpowiedniej i bardzo skutecznej hydroizolacji piwnicy.

Wyższe koszty budowy podpiwniczonego domu są związane przede wszystkim z wykonaniem fundamentów i ścian podziemnych. Wykopy będą głębsze, a grunt wokół ścian piwnicznych należy we właściwy sposób ustabilizować. Istotną kwestią jest dokładne i właściwe wykonanie izolacji przeciwwilgociowej i termicznej fundamentu i ścian piwnicznych. Koszty zwiększa również konieczność wykonania stropu i schodów do piwnicy.

 

Kiedy warto budować piwnicę pod domem?

Mimo zwiększenia kosztów budowy w przypadku stawiania domu z piwnicą w niektórych przypadkach może to okazać się świetnym rozwiązaniem. Piwnicę pod domem warto rozważyć przede wszystkim na małej działce. Na niewielkim terenie do dyspozycji jest ograniczona powierzchnia zabudowy, a chcąc umieścić pomieszczenia gospodarcze obok mieszkalnych (np. na parterze lub na poddaszu), automatycznie zmniejsza się już i tak niewielka powierzchnia mieszkalna. W tym przypadku znacznie wygodniejsza może okazać się budowa piwnicy pod domem, która nie zwiększy powierzchni zabudowy na działce. Podobna sytuacja będzie miała miejsce na małym terenie, na którym inwestor chce postawić dom z garażem. W niektórych przypadkach ograniczony teren wymusza wykonanie garażu podziemnego ‒ w piwnicy.

 

Zalety i wady budowy piwnicy

Przed decyzją o budowie domu podpiwniczonego lub pozbawionego piwnicy warto poznać zalety i wady tego rozwiązania.

Jakie są zalety piwnicy pod domem?

  • Oszczędność miejsca wewnątrz domu ‒ w piwnicy można zaaranżować wszystkie pomieszczenia gospodarcze, takie jak kotłownia, skład opału, pralnia, suszarnia, spiżarnia, a także garaż, siłownia czy nawet basen. Dzięki temu nie zmniejszymy powierzchni przeznaczonej na pomieszczenia mieszkalne domu.
  • Oszczędność miejsca na działce ‒ dzięki piwnicy nie musimy stawiać garażu, warsztatu czy domku narzędziowego na działce. W piwnicy możemy przechowywać cały sprzęt do pielęgnacji ogrodu czy meble ogrodowe przez zimę.
  • Połączenie z częścią mieszkalną ‒ piwnica bezpośrednio połączona z częścią mieszkalną domu jest bardzo wygodna w użytkowaniu. Nie trzeba wychodzić na zewnątrz, by zejść do samochodu czy po przetwory.

 

Wady piwnicy pod domem:

  • Koszt budowy ‒ piwnica znacząco zwiększa koszty budowy domu. Wydłużeniu ulega również czas stawiania budynku.
  • Ryzyko zawilgocenia ‒ podczas budowy piwnicy trzeba szczególną uwagę zwrócić na jej izolację przeciwwilgociową. Wykonana nieprawidłowo lub przy użyciu materiałów słabiej jakości grozi zawilgoceniem ścian i rozwojem pleśni i grzybów. Stawiając dom z piwnicą, warto również zwrócić uwagę na wysokość wód gruntowych.
PODZIEL SIĘ: