Nowoczesna ceramika poryzowana do budowy ścian dwuwarstwowych

Data dodania: 25.04.2020 | Ekspert Budogram
Facebook Messenger Twitter Mail

Ceramika poryzowana to materiał chętnie wykorzystywany do budowy ścian zewnętrznych i wewnętrznych. Odznacza się dobrymi parametrami termoizolacyjnymi, jest lekki i wytrzymały. Do dobrze znanych produktów z ceramiki służącej do wznoszenia ścian zalicza się poryzowane pustaki Porotherm 25 cm, 30 cm i inne.

Sposób wznoszenia ścian z pustaków Porotherm zależy od wybranej technologii budowy. Można zdecydować się na ściany jedno-, dwu- lub trójwarstwowe. Z pustaków ceramicznych muruje się również ściany wewnętrzne. Chętnie wybieranymi przez inwestorów są zewnętrzne ściany dwuwarstwowe składające się z pustaków oraz systemu ocieplenia ETICS. Warstwa nośna pustaków poryzowanych Porotherm ma najczęściej grubość 25 cm, a warstwa ocieplenia – 15-20 cm.

 

Pustaki poryzowane – zalety

Pustaki Porotherm powstają w ten sposób, że podczas produkcji miesza się glinę z mączką drzewną lub trocinami. Wskutek wypalania pustaków w wysokiej temperaturze (około 900 stopni Celsjusza) ulegają one spaleniu i tworzą mikropory (puste przestrzenie wypełnione powietrzem) w spieczonej glinie.

Pustaki Porotherm są lżejsze, cieplejsze, lepiej „oddychające” (paroprzepuszczalne), bardziej precyzyjne wymiarowo, łatwiejsze w stosowaniu i bardziej ekonomiczne niż wyroby z tradycyjnej ceramiki.

 

Powierzchnie boczne pustaków

Boczne powierzchnie pustaków Porotherm są wyprofilowane na „pióro i wpust”. Ułatwia to ich murowanie – zestawianie ze sobą, bez wypełniania spoin pionowych zaprawą. Profilowane powierzchnie boczne pustaków przyspieszają prace i sprawiają, że zużywa się mniej zaprawy murarskiej, dzięki czemu też eliminuje się mostki termiczne. Zewnętrzne powierzchnie pustaków również są wyprofilowane, co ułatwia ich tynkowanie.

 

Powierzchnie wsporne pustaków

Pustaki z ceramiki poryzowanej Porotherm w systemach Profi i Dryfix są szlifowane od góry i od dołu (szlifowane są ich powierzchnie wsporne), co zapewnia im dokładność wymiarową rzędu 0,3 mm. Takie gładkie pustaki nadają się do murowania na cienkie, około 1-milimetrowej grubości spoiny.

 

Szczelinowa budowa pustaków

Pustaki to elementy do murowania ścian mające wewnątrz wiele drążeń. Dzięki takiej szczelinowej budowie zostaje wydłużona droga przepływu ciepła przez ścianę, a to sprawia, że jest ona cieplejsza. Izolacyjność cieplną ściany poprawia murowanie pustaków w ten sposób, że dłuższe ścianki oddzielające drążenia układa się równolegle do lica ściany, dzięki czemu wydłuża się droga ucieczki ciepła.

Dzięki porowatej strukturze i szczelinowej budowie pustaki z ceramiki poryzowanej są dość lekkie, np. pustaki Porotherm o grubości 25 cm ważą około 18 kg.

 

Pustaki Porotherm 25 cm –pustaki do budowy ścian dwuwarstwowych

 

Pustaki Porotherm 25 Dryfix

Są to szlifowane pustaki ceramiczne, przeznaczone do budowy zewnętrznych i wewnętrznych ścian nośnych. Muruje się je na sucho – na cienkospoinową zaprawę Porotherm Dryfix. Wymiary pustaków: grubość – 25 cm, długość – 37,3 cm, wysokość – 24,9 cm. Waga jednego pustaka – ok. 18,6 kg.

 

Pustaki Porotherm 25 Profi

Są to szlifowane pustaki ceramiczne, przeznaczone do budowy zewnętrznych ścian nośnych. Muruje się je na cienkospoinową zaprawę Porotherm Profi. Wymiary pustaków: grubość – 25 cm, długość – 37,3 cm, wysokość – 24,9 cm. Waga jednego pustaka – ok. 18,6 kg.

 

Pustaki Porotherm 25 P+W

Są to pustaki ceramiczne, przeznaczone do budowy zewnętrznych i wewnętrznych ścian nośnych. Muruje się je na tradycyjną zaprawę, na „pióro-wpust”, czyli bez spoin pionowych. Wymiary pustaków: grubość – 25 cm, długość – 37,3 cm, wysokość – 23,8 cm. Waga jednego pustaka – ok. 17,8 kg.

PODZIEL SIĘ: