Nowoczesna ceramika poryzowana do budowy ścian dwuwarstwowych
Data dodania: 25.04.2020 | Ekspert BudogramCeramika poryzowana to materiał chętnie wykorzystywany do budowy ścian zewnętrznych i wewnętrznych. Odznacza się dobrymi parametrami termoizolacyjnymi, jest lekki i wytrzymały. Do dobrze znanych produktów z ceramiki służącej do wznoszenia ścian zalicza się poryzowane pustaki Porotherm 25 cm, 30 cm i inne.
Sposób wznoszenia ścian z pustaków Porotherm zależy od wybranej technologii budowy. Można zdecydować się na ściany jedno-, dwu- lub trójwarstwowe. Z pustaków ceramicznych muruje się również ściany wewnętrzne. Chętnie wybieranymi przez inwestorów są zewnętrzne ściany dwuwarstwowe składające się z pustaków oraz systemu ocieplenia ETICS. Warstwa nośna pustaków poryzowanych Porotherm ma najczęściej grubość 25 cm, a warstwa ocieplenia – 15-20 cm.
Pustaki poryzowane – zalety
Pustaki Porotherm powstają w ten sposób, że podczas produkcji miesza się glinę z mączką drzewną lub trocinami. Wskutek wypalania pustaków w wysokiej temperaturze (około 900 stopni Celsjusza) ulegają one spaleniu i tworzą mikropory (puste przestrzenie wypełnione powietrzem) w spieczonej glinie.
Pustaki Porotherm są lżejsze, cieplejsze, lepiej „oddychające” (paroprzepuszczalne), bardziej precyzyjne wymiarowo, łatwiejsze w stosowaniu i bardziej ekonomiczne niż wyroby z tradycyjnej ceramiki.
Powierzchnie boczne pustaków
Boczne powierzchnie pustaków Porotherm są wyprofilowane na „pióro i wpust”. Ułatwia to ich murowanie – zestawianie ze sobą, bez wypełniania spoin pionowych zaprawą. Profilowane powierzchnie boczne pustaków przyspieszają prace i sprawiają, że zużywa się mniej zaprawy murarskiej, dzięki czemu też eliminuje się mostki termiczne. Zewnętrzne powierzchnie pustaków również są wyprofilowane, co ułatwia ich tynkowanie.
Powierzchnie wsporne pustaków
Pustaki z ceramiki poryzowanej Porotherm w systemach Profi i Dryfix są szlifowane od góry i od dołu (szlifowane są ich powierzchnie wsporne), co zapewnia im dokładność wymiarową rzędu 0,3 mm. Takie gładkie pustaki nadają się do murowania na cienkie, około 1-milimetrowej grubości spoiny.
Szczelinowa budowa pustaków
Pustaki to elementy do murowania ścian mające wewnątrz wiele drążeń. Dzięki takiej szczelinowej budowie zostaje wydłużona droga przepływu ciepła przez ścianę, a to sprawia, że jest ona cieplejsza. Izolacyjność cieplną ściany poprawia murowanie pustaków w ten sposób, że dłuższe ścianki oddzielające drążenia układa się równolegle do lica ściany, dzięki czemu wydłuża się droga ucieczki ciepła.
Dzięki porowatej strukturze i szczelinowej budowie pustaki z ceramiki poryzowanej są dość lekkie, np. pustaki Porotherm o grubości 25 cm ważą około 18 kg.
Pustaki Porotherm 25 cm –pustaki do budowy ścian dwuwarstwowych
Pustaki Porotherm 25 Dryfix
Są to szlifowane pustaki ceramiczne, przeznaczone do budowy zewnętrznych i wewnętrznych ścian nośnych. Muruje się je na sucho – na cienkospoinową zaprawę Porotherm Dryfix. Wymiary pustaków: grubość – 25 cm, długość – 37,3 cm, wysokość – 24,9 cm. Waga jednego pustaka – ok. 18,6 kg.
Pustaki Porotherm 25 Profi
Są to szlifowane pustaki ceramiczne, przeznaczone do budowy zewnętrznych ścian nośnych. Muruje się je na cienkospoinową zaprawę Porotherm Profi. Wymiary pustaków: grubość – 25 cm, długość – 37,3 cm, wysokość – 24,9 cm. Waga jednego pustaka – ok. 18,6 kg.
Pustaki Porotherm 25 P+W
Są to pustaki ceramiczne, przeznaczone do budowy zewnętrznych i wewnętrznych ścian nośnych. Muruje się je na tradycyjną zaprawę, na „pióro-wpust”, czyli bez spoin pionowych. Wymiary pustaków: grubość – 25 cm, długość – 37,3 cm, wysokość – 23,8 cm. Waga jednego pustaka – ok. 17,8 kg.
Stwórz dziennik budowy w naszym serwisie już dziś, aby śledzić na bieżąco swoje postępy oraz dzielić się wiedzą.
Stwórz swój dziennikBudogram istnieje dzięki wsparciu ekspertów. Poznaj Wienerberger, który pomaga nam współtworzyć bazę wiedzy potrzebną do budowy domu.
Polub Wienerberger na Facebooku