Jak oszczędzać prąd? Sposoby na tańszą energię w domu

Data dodania: 20.07.2022 | Ewa Borowska
Wyłaczanie światła włącznikiem
Facebook Messenger Twitter Mail

Energia elektryczna jest dobrem, bez którego nie da się funkcjonować we współczesnym świecie. Jeśli rozejrzysz się po własnym mieszkaniu, zauważysz sporą liczbę urządzeń elektrycznych. Choć w miarę rozwoju technologii są one coraz bardziej energooszczędne, to jednak rachunki za prąd z roku na rok wzrastają.

Jak zaoszczędzić prąd? Czy rzeczywiście wprowadzenie drobnych zmian w nawykach przyniesie wymierne korzyści? Czy poza wyłączaniem światła w pokoju i telewizora, kiedy się go nie używa, można zrobić coś jeszcze, żeby zmniejszyć rachunki? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w poniższym tekście.

 

Jak można oszczędzać prąd w domu i mieszkaniu?

Jak zaoszczędzić na prądzie? Co zrobić albo czego nie robić, żeby płacić mniejsze rachunki za energię elektryczną? Wszystkie działania zmierzające do takich oszczędności można podzielić na fizyczne oraz weryfikacyjne.

Co to oznacza? Do działań weryfikacyjnych zalicza się przede wszystkim poddanie wnikliwej ocenie umowy na dostawę energii elektrycznej pod kątem możliwości wprowadzenia oszczędności. Z kolei działaniami fizycznymi będą wszystkie rozwiązania, które przynoszą oszczędność energii na skutek podjęcia lub zaniechania określonych czynności.

 

Jak oszczędzać energię w domu? Proste i skuteczne sposoby

Niektóre działania fizyczne można wprowadzić natychmiast, ponieważ nie wymagają one żadnych nakładów finansowych ani modernizacji. Racjonalność innych warto przemyśleć, ponieważ żeby oszczędzić energię w dłuższej perspektywie czasowej, trzeba najpierw zainwestować określoną kwotę, co nie zawsze jest opłacalne. Niezależnie od nakładów finansowych, do działań fizycznych przynoszących oszczędność energii zalicza się m.in.:

  • wyłączanie urządzeń, zamiast pozostawiania ich w stanie czuwania (np. telewizora czy komputera),
  • wyciąganie wtyczek zasilaczy z gniazdek, kiedy się ich nie używa (np. jeśli nie ładujesz telefonu, nie pozostawiaj zasilacza w gniazdku elektrycznym),
  • wymianę starych urządzeń o dużym zużyciu energii na równoważne, energooszczędne – przede wszystkim chodzi tu o nowy sprzęt AGD i RTV. Warto odnotować, że np. telewizory plazmowe odznaczają się sporym poborem mocy. Oczywiście zawsze należy skalkulować inwestycję. Jeśli z takiego typu telewizora korzystasz sporadycznie, być może jego wymiana na bardziej energooszczędny nie będzie zauważalna w twoich rachunkach. Kiedy natomiast masz zwyczaj włączania odbiornika zawsze kiedy jesteś w domu, na pewno taka zmiana będzie odczuwalna w kieszeni,
  • stosowanie oświetlenia LED i żarówek energooszczędnych zamiast tradycyjnych i halogenowych,
  • montaż instalacji fotowoltaicznej.

 

Niekiedy warto zmodernizować również instalację elektryczną, wprowadzając do niej elementy inteligentne, na przykład czujniki ruchu i obecności, które powodują załączanie i wyłączanie oświetlenia czy programowanie poszczególnych obwodów elektrycznych, a nawet gniazdek.

 

Weryfikacja umowy na dostawę energii i zmiana sprzedawcy prądu

Jeśli twoje rachunki są zbyt wysokie i zastanawiasz się, jak zaoszczędzić na prądzie, warto przeanalizować umowę z dostawcą energii, a być może nawet zmienić sprzedawcę prądu. Dlaczego? Gospodarstwa domowe funkcjonują w systemie energetycznym jako tzw. odbiorcy taryfowi z grupy G. W ramach tej grupy możliwe jest podpisanie kilku rodzajów umów, które należy dopasować do swojego trybu życia.

Jeśli w tygodniu nikt z domowników nie przebywa w mieszkaniu od rana do późnego popołudnia, za to weekendy masz zwyczaj spędzać rodzinnie – zastanów się nad taryfą weekendową (droższy prąd od poniedziałku do piątku, tańszy w sobotę i niedzielę). Jeśli z kolei pracujesz np. na popołudniowe zmiany i twoja domowa aktywność to głównie późne godziny nocne, być może lepszą niż standardowa będzie dla ciebie taryfa z tańszym prądem między godziną 22.00 a 6.00.

W niektórych przypadkach opłacalna może być dla ciebie również zmiana dostawcy energii. Od 2007 r. możesz wybrać, od jakiej firmy będziesz kupować prąd, a twoja faktura za energię składa się z dwóch części:

  • opłaty dystrybucyjnej (kosztu dostawy energii, czyli utrzymania sieci elektroenergetycznej, zapewnienia prawidłowego funkcjonowania układu pomiarowego itp.),
  • opłaty za sprzedaż energii (kosztu za faktycznie zużyte przez ciebie jednostki energii elektrycznej – kWh).

 

Za dystrybucję płacisz właścicielowi sieci, a więc firmie energetycznej, do której sieci jesteś przyłączony fizycznie. Natomiast sprzedawcę energii możesz wybrać dowolnie spośród wszystkich przedsiębiorstw oferujących sprzedaż energii elektrycznej odbiorcom z grupy G.

Warto jednak wiedzieć, że nad zmianą sprzedawcy energii należy dobrze się zastanowić i rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”. Zwykle różnice w cenie energii dla gospodarstw domowych nie są znaczące i zmiana sprzedawcy energii nie jest szczególnie atrakcyjną perspektywą. Tym bardziej że często dystrybutorzy energii oferują lepsze warunki, jeśli podpiszesz tzw. umowę kompleksową. Taka umowa obejmuje zarówno opłaty związane z dystrybucją energii, jak i samą energią, czyli sprzedażą prądu. 

PODZIEL SIĘ: