Izolacja akustyczna stropu krok po kroku

Data dodania: 30.06.2022 | Monika Krzyśków
Mężczyzna układa izolację stropu
Facebook Messenger Twitter Mail

W domach piętrowych lub z użytkowym poddaszem częstym problemem są odgłosy kroków osób stąpających na górze. Utrudnia to funkcjonowanie i zmniejsza komfort mieszkania domownikom, którzy przebywają na dole. Problem nie wystąpiłby, gdyby na etapie budowy zadbano o prawidłową izolację akustyczną stropu.

Wyróżniamy dwa rodzaje izolacyjności akustycznej stropów: od dźwięków powietrznych i uderzeniowych. Większość obecnie wykonywanych stropów, czyli zarówno drewniane, jak i gęstożebrowe i monolityczne optymalnie tłumią dźwięki powietrzne. Natomiast izolacyjność akustyczną przed dźwiękami uderzeniowymi zapewniają dodatkowo materiały izolacyjne i podłoga pływająca.

 

Jaka powinna być izolacja akustyczna stropu w budynku mieszkalnym?

Przy budowie domu piętrowego lub z użytkowym poddaszem warto zadbać o komfort akustyczny wszystkich domowników. Przepisy budowlane i warunki techniczne nie regulują jednak stopnia izolacyjności akustycznej stropów między poszczególnymi kondygnacjami budynku. Warto zatem sugerować się wartością przynajmniej 47 dB jako optymalnego poziomu wyciszenia stropów w domach jednorodzinnych.

Najczęściej stosowanymi do izolacji akustycznej stropów materiałami są wełna mineralna i styropian, duży wpływ na ich wyciszenie będzie miała również podłoga pływająca. Konkretny sposób zastosowania materiałów izolacyjnych zależy od rodzaju stropu, który jest przewidziany w projekcie domu. Zazwyczaj w domach jednorodzinnych i wielorodzinnych do czynienia mamy ze stropami drewnianymi, gęstożebrowymi lub monolitycznymi. Konstrukcja stropu będzie miała duży wpływ na jego stopień izolacyjności akustycznej. W uproszczeniu można uznać, że im cięższy strop mamy, tym lepiej będzie tłumił dźwięki. Na skuteczność wyciszenia dodatkowo wpływają odpowiednio zestawione warstwy podłogowe.

 

Izolacja stropu drewnianego

Stropy drewniane spotykane są nie tylko w domach szkieletowych drewnianych, lecz także tych, które powstały w tradycyjnej technologii murowanej. Należą do lekkich konstrukcji zbudowanych najczęściej z drewnianych belek. Niska waga stropów drewnianych przekłada się na łatwe przenoszenie drgań i uderzeń, dlatego przy tego rodzaju przegrodzie między kondygnacjami budynku nie wolno zapominać o dodatkowej warstwie izolacji akustycznej.

Najczęstsze rozwiązanie problemu izolacji akustycznej stropu drewnianego polega na wypełnieniu wełną mineralną przestrzeni między belkami. Warstwa z materiału izolacyjnego w tym przypadku ma zazwyczaj 10–15 cm i jest układana na stropie, gdyż często strop drewniany od strony sufitu pozostaje niezabudowany, tworząc dekorację wnętrza. Do wyciszenia stropu z drewna można zamiast wełny użyć również styropianu lub keramzytu.

 

Izolacja stropu żelbetowego

Tworzone z betonu i stalowego zbrojenia stropy żelbetowe mogą powstać w konstrukcji gęstożebrowej lub monolitycznej. Każda z nich wykazuje się nieco innym poziomem izolacyjności akustycznej.

  • Izolacja stropu gęstożebrowego – tego rodzaju stropy są najczęściej bardzo grube, mają nawet ponad 30 cm grubości, jednak ze względu na puste przestrzenie wewnątrz stanowią dość lekkie konstrukcje. To z kolei sprawia, że stropy gęstożebrowe niezbyt dobrze tłumią dźwięki uderzeniowe i powietrzne, wymagają zatem użycia materiałów o wysokiej izolacyjności akustycznej. W tym celu wypełnia się je mniej więcej 5-centymetrową warstwą wełny mineralnej lub styropianu elastycznego.
  • Izolacja stropu monolitycznego – tworzą ją cienkie płyty o grubości nawet jedynie 10 cm. Dzięki temu jednak, że ich konstrukcja jest ciężka, osiąga nawet 450 kg/m2, bardzo dobrze izolują od drgań i dźwięków uderzeniowych. Dla większego komfortu akustycznego w projektach stropów monolitycznych przewiduje się zazwyczaj kilka centymetrów warstwy styropianu lub wełny mineralnej.

 

Izolacja akustyczna stropu od spodu i podłoga pływająca

Najlepszym sposobem na wytłumienie dźwięków uderzeniowych powstałych na piętrze lub poddaszu oprócz warstwy z materiałów izolacyjnych jest wykonanie podłogi pływającej. Ułożenie podkładu podłogowego i posadzki na warstwie izolacji akustycznej sprawi, że podłoga będzie oddzielona od elementów konstrukcyjnych budynków, a tym samym będzie w skuteczny sposób tłumić dźwięki powstałe przykładowo podczas stąpania.

Natomiast izolacja akustyczna stropu od spodu jest często wykonywana w przypadku stropów gęstożebrowych lub drewnianych, które mogą mieć problem z tłumieniem nie tylko dźwięków uderzeniowych, lecz także powietrznych. Rozwiązaniem tego problemu będzie wykonanie sufitu podwieszanego dodatkowo wypełnionego warstwą wełny mineralnej. Tego rodzaju sufit może być utworzony na stalowym ruszcie, do którego przymocowane zostaną płyty gipsowo-kartonowe. Wadą rozwiązania będzie jednak obniżenie wysokości pomieszczenia pod stropem i zakrycie atrakcyjnych wizualnie belek w przypadku stropu drewnianego.

 

PODZIEL SIĘ: