Drewniany sufit – jakie są rodzaje? Jak go zrobić?

Data dodania: 28.06.2022 | Monika Krzyśków
Salon z drewnianym sufitem
Facebook Messenger Twitter Mail

Drewno to dobry materiał konstrukcyjny, a także atrakcyjny element dekoracji wnętrz. Jest materiałem, który ociepla pomieszczenia i nadaje im przytulny charakter. W tym celu sprawdzi się na przykład drewniany sufit. Jakie są jego rodzaje? Z jakiego drewna i jak wykonać drewniany sufit?

Content: O wykonaniu drewnianego sufitu warto pomyśleć już na etapie budowy domu. Jeśli zdecydowałeś się na strop z drewna, jego odkryta konstrukcja z drewnianych belek może stać się nietuzinkową ozdobą wnętrza. Jeśli jednak w grę wchodzi jedynie sufit podwieszany, nic nie stoi na przeszkodzie, aby go wykonać z drewna przy pomocy drewnianych listewek. Niebanalnym rozwiązaniem rodem z PRL-u będzie również drewniana boazeria na suficie, jednak w wersji odmienionej i zdecydowanie bardziej nowoczesnej.

 

Sufit z belek drewnianych

Sufit drewniany z belek najłatwiej uzyskasz, jeśli w domu jest planowany drewniany strop. Na jego konstrukcję nośną składają się drewniane belki o prostokątnym przekroju, a między belkami widoczne są deski podsufitki. Tego rodzaju sufit z belek drewnianych będzie świetnym dodatkiem do wnętrza o charakterze rustykalnym, skandynawskim lub prowansalskim. Belki mogą być wykończone bezbarwnym lakierem lub olejem i zachowane w naturalnym kolorze drewna lub bielone. To ostatnie rozwiązanie doda całej konstrukcji lekkości ‒ będzie to istotne w przypadku niższych pomieszczeń, w których ciemne belki mogłyby przytłaczać.

W przypadku stropu żelbetowego w domu lub w sytuacji, gdy podczas remontu nie chcesz odkrywać konstrukcji stropu drewnianego, możesz uzyskać drewniany sufit, wykonując atrapę z belek. Belki, które mają stanowić imitację stropowych belek konstrukcyjnych, można przymocować bezpośrednio do sufitu wykończonego np. płytami gipsowo-kartonowymi. Wybierając imitację, zwróć uwagę, aby była ona jak najbardziej realistyczna. Pamiętaj, że rozstaw belek powinien być osiowy, co 60‒90 cm. Poszczególne belki powinny być rozmieszczone równolegle do krótszej ściany.

 

Boazeria drewniana na suficie

Popularna w czasach PRL-u boazeria ścienna i sufitowa wraca obecnie do łask! Boazeria w odmienionej formie to nietuzinkowy sposób na uzyskanie drewnianego sufitu w salonie czy kuchni, który nada wnętrzu ciepły klimat. Przy wyborze boazerii na sufit warto wziąć pod uwagę gatunek drewna oraz jego wybarwienie. Producenci boazerii drewnianej oferują deski sosnowe, świerkowe, brzozowe, jesionowe, dębowe i wiele innych. Jeśli boazeria ma stanowić wykończenie sufitu w łazience, najlepszym wyborem będzie drewno egzotyczne odporne na działanie wilgoci (np. tekowe). Boazeria drewniana może zostać wykończona bezbarwnym lakierem podkreślającym rysunek słojów drewna lub pomalowana na dowolny kolor. Prym w aranżacjach wnętrz wiedzie boazeria biała ‒ zarówno na ścianach, jak i na suficie. Białe drewniane deski na suficie doskonale sprawdzają się we wnętrzach prowansalskich czy skandynawskich. Natomiast boazeria w naturalnym kolorze lub ciemnych barwach drewna świetnie podkreśli ciepły styl rustykalny. Drewnianą boazerię montuje się na suficie najczęściej przy pomocy wkrętów.

 

Drewniany sufit podwieszany

Bardzo efektownie i lekko będzie prezentować się sufit podwieszany wykonany z drewna. Drewniany sufit podwieszany warto wykonać przede wszystkim z drewna sosnowego, które jest tanie w zakupie, a przy tym trwałe i łatwe w obróbce. Listwy drewniane powinny mieć grubość co najmniej 3,5 cm, co gwarantuje, że nie będą się rozwarstwiać podczas montażu. Najlepiej, aby ich długość odpowiadała szerokości sufitu. Montaż sufitu podwieszanego z drewnianych listew polega na ich przymocowaniu do wcześniej przygotowanego stelaża z szyn drewniano-stalowych lub drewnianych. Zależnie od wielkości sufitu stelaż powinien się składać z co najmniej 2 szyn. Poszczególne listwy mocuje się do stelaża przy pomocy kleju lub wkrętów. 

W drewnianym suficie podwieszanym, podobnie jak w wersji klasycznej wykonanej z płyt gipsowo-kartonowych, można zamontować oświetlenie. Przed montażem listew na suficie trzeba jedynie przygotować natynkowe lub podtynkowe podejścia do opraw i pamiętać o pozostawieniu w suficie miejsc bez kilku listew, dzięki którym w późniejszym czasie będzie można zamontować lampy. Po wykonaniu oświetlenia uzupełnia się listwy w suficie. Światło z takich lamp doskonale podkreśli nietuzinkowy charakter drewnianego sufitu.

PODZIEL SIĘ: