Wentylacja garażu ‒ wymagania, schemat i porady

Data dodania: 30.06.2022 | Magdalena Głowala–Habel
Garaż w budynku
Facebook Messenger Twitter Mail

Wentylacja w garażu jest niezbędna ‒ wydajna wymiana powietrza minimalizuje ryzyko zatrucia tlenkiem węgla. Jakie wymagania musi spełnić wentylacja w garażu? Jaki system wentylacyjny wybrać do garażu w domu jednorodzinnym, a jaki do garażu wolnostojącego?

Wydajna wymiana powietrza w budynku jest bardzo istotna. Chodzi tu nie tylko o komfort przebywania w nim, ale przede wszystkim bezpieczeństwo i dbałość o utrzymanie poprawnego stanu technicznego konstrukcji. Dzięki wentylacji pozbywamy się wilgoci, nieprzyjemnych zapachów i substancji szkodliwych. W garażu jest to o tyle ważne, że samochód emituje tlenek węgla, który w dużym stężeniu jest zabójczy. Dlatego tak ważne jest, aby wentylacja garażu była starannie dobrana. 

 

Wentylacja garażu ‒ wymagania prawne

Polskie prawo budowlane nakłada na właścicieli garaży obowiązek zamontowania wentylacji w garażu. Zapis ten znajduje się w Dzienniku Ustaw z 2002 r. Nr 75, poz. 690 r. 10 art. 108. Ustawodawca nakazuje zastosowanie wentylacji we wszystkich garażach i dokładnie określa, jaki rodzaj systemu należy zainstalować w różnych typach garaży. Dla garażu zamkniętego wymagania są następujące: 

  • W garażach nadziemnych wolnostojących nieogrzewanych oraz przybudowanych lub wbudowanych w inne budynki ma to być co najmniej wentylacja naturalna, czyli otwory w ścianach o średnicy nie mniejszej niż 0,04 m².
  • W ogrzewanych garażach nadziemnych lub częściowo zagłębionych do 10 stanowisk postojowych należy zainstalować wentylację grawitacyjną z 1,5 krotną wymianą powietrza. 
  • W kanałach rewizyjnych, garażach służących naprawie samochodów i garażach wielostanowiskowych należy zainstalować wentylację mechaniczną sterowaną czujnikami tlenku węgla.

 

Wentylacja mechaniczna w garażu

Wentylacja mechaniczna zapewnia stałą wymianę powietrza bez względu na warunki atmosferyczne. System pozwala na szybką i wydajną wymianę powietrza w pomieszczeniu bez otwierania okien. Do wyboru są dwa rozwiązania ‒ wentylacja mechaniczna wywiewna lub nawiewno-wywiewna, która ma funkcję odzyskiwania ciepła z powietrza oddawanego na zewnątrz. 

Wysoka wydajność wentylacji mechanicznej opiera się na wykorzystaniu wentylatorów umieszczonych na wylotach przewodów. Zakończenia przewodów należy umieścić na dachu lub w otworach w ścianach garażu. W przypadku garażu w domu jednorodzinnym wentylacja mechaniczna może być zbudowana na bazie centralnego wentylatora, który zapewnia wymianę powietrza we wszystkich pomieszczeniach w budynku. 

 

Wentylacja grawitacyjna w garażu

Ten system jest mniej skomplikowany i opiera się na naturalnej wymianie powietrza. W tym wypadku skuteczne wentylowanie jest uzależnione od ruchów powietrza. Siła wyporu w pionowych kanałach wentylacyjnych działa na ciepłe powietrze w pomieszczeniu. Dzięki temu przez kratki wentylacyjne w ścianach do wnętrza przedostaje się chłodne, świeże powietrze z zewnątrz. 

Decydującym czynnikiem, który wpływa na działanie wentylacji mechanicznej w garażu, jest wiatr i różnica temperatur. Kierunek wiatru może ułatwiać lub utrudniać wymianę powietrza w pomieszczeniu. Latem należy zapewnić dodatkowe wietrzenie pomieszczenia i nie wolno pozostawiać samochodu z włączonym silnikiem w zamkniętym garażu. Z kolei w miesiącach zimowych napływ chłodnego powietrza do wnętrza może być zbyt intensywny, co w przypadku ogrzewanego garażu podniesie koszty jego eksploatacji. Rozwiązaniem są kratki wentylacyjne z przepustnicami. 

 

Jaką wentylację zainstalować w garażu? 

Do garażu, który jest częścią domu jednorodzinnego, najlepszym rozwiązaniem będzie wentylacja mechaniczna. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, warto uzupełnić ją o czujniki stężenia tlenku węgla. Taki czujnik na bieżąco bada stężenie tlenku węgla w pomieszczeniu ‒ jeśli przekroczy ono dopuszczalny poziom, wówczas wentylatory uruchamiają się i następuje szybka wymiana powietrza. 

W każdym domu z garażem powinna znajdować się tzw. śluza. Jest to dodatkowe pomieszczenie, dzięki któremu garaż oddzielony jest od części mieszkalnej dwiema parami drzwi zamontowanymi naprzemiennie. Dzięki temu powietrze z garażu nie będzie zasysane bezpośrednio do mieszkania. To znacznie obniża ryzyko przedostania się tam niebezpiecznych lotnych substancji i nieprzyjemnych zapachów. Śluza może posłużyć jako przydomowy magazynek narzędzi lub pralnia. 

Prawidłowo zaprojektowana i zainstalowana wentylacja w garażu zapewni komfort korzystania z tego pomieszczenia. Planując wybór konkretnego rozwiązania, należy bezwzględnie dostosować się do obowiązujących przepisów, aby zapewnić sobie odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Zagrożenia zatruciem tlenkiem węgla nie wolno bagatelizować, dlatego instalacja wentylacji w garażu i jej regularne przeglądy muszą być wykonywane z odpowiednią starannością.

PODZIEL SIĘ: