Garaż na dwa samochody ‒ wymiary, koszt i projekt

Data dodania: 30.06.2022 | Magdalena Głowala–Habel
Dom z podwójnym garażem
Facebook Messenger Twitter Mail

Garaż na dwa samochody to dziś standard. Zwykle w rodzinie jest dwóch lub więcej kierowców i rzadko zdarza się, by poruszali tylko jednym autem. Z naszego poradnika dowiesz się wszystkiego na temat budowy garażu dwustanowiskowego. 

Jak zorganizować parkowanie samochodów na niewielkiej posesji? Jak zmieścić na niej garaż na dwa samochody? Wymiary takiej konstrukcji nie muszą zabierać wiele przestrzeni, mieszcząc jednocześnie auta i inne niezbędne sprzęty. Stawiaj na rozwiązania przemyślane i planuj z myślą o przyszłości. Nawet gdy dziś masz jeden samochód, warto, abyś wziął pod uwagę wybudowanie garażu mieszczącego dwa auta. 

 

Garaż w domu jednorodzinnym czy wolnostojący?

Garaż nie jest wyłącznie miejscem, w którym parkujesz auta ‒ najczęściej znajdują się tam również rowery, sprzęty ogrodowe i wiele innych rzeczy. Dlatego warto zdecydować się na projekt domu, który uwzględnia garaż na dwa samochody, nawet jeśli aktualnie posiadasz tylko jedno auto. 

Garaż, który jest integralną częścią budynku mieszkalnego, to bardzo wygodne rozwiązanie. Zwykle jest to pomieszczenie ogrzewane ‒ nawet zimą możesz wsiąść do samochodu bez kurtki, ponieważ we wnętrzu garażu i auta jest ciepło. Rozpakowanie zakupów czy posadzenie dziecka w aucie również jest znacznie wygodniejsze. Garaż w domu jednorodzinnym może być podłączony do domowego systemu alarmowego, a to znacząco podnosi bezpieczeństwo. 

Garaż na dwa samochody wolnostojący to alternatywne rozwiązanie tam, gdzie nie ma możliwości zagospodarowania przestrzeni na miejsca postojowe w budynku. Jeśli pozwala na to kształt posesji, warto taki garaż usytuować przy ścianie domu. Wówczas oba budynki można połączyć jedną formą zadaszenia. 

 

Garaż na dwa samochody ‒ wymiary

Zgodnie z obowiązującymi przepisami minimalne wymiary jednego stanowiska postojowego w garażu to 2,3 m szerokości i 5 m długości. Gdy budujemy garaż na dwa samochody, to naturalnie mnożymy te wymiary przez dwa. Ile przestrzeni potrzeba do wygodnego korzystania z garażu dwustanowiskowego?

Wymiary garażu dostosowujemy do wymiarów samochodów, jakimi jeździmy. Przeciętnie auto osobowe ma ok. 4,5 metra długości. Aby korzystanie z miejsca postojowego było komfortowe, długość wnętrza garażu powinna wynosić ok. 5,8 m. Naturalnie, jeśli rodzina porusza się vanem lub busem to garaż powinien być odpowiednio dłuższy. Jeśli chcemy zagospodarować ścianę szczytową regałami czy stołem warsztatowym, potrzebne będzie przedłużenie garażu, aby można w nim było zaparkować auto i wygodnie korzystać z regałów. Przyjmuje się, że 60 cm przestrzeni to minimum, którego potrzebujesz, aby swobodnie się poruszać pomiędzy zaparkowanym autem a przestrzenią magazynową. 

Garaż na dwa samochody powinien mieć ok. 6 metrów szerokości (biorąc pod uwagę, że przeciętne auto ma ok. 1,7 m szerokości). Do szerokości obu samochodów musisz dodać jeszcze przestrzeń do wygodnego poruszania się wokół oraz wsiadania i wysiadania z auta. Warto zdecydować się na pozostawienie ok. 1,5 m wolnej przestrzeni przy ścianach ‒ przyda się do wstawienia rowerów lub hulajnóg.

 

Wysokość garażu i bramy garażowej

Minimalna wysokość garażu jest dokładnie określona przepisami i wynosi 2,2 m. Miejscami może ona być obniżona do 1,9 m. W garażu przeznaczonym do parkowania samochodów osobowych brama powinna mieć wysokość ok. 2,2 m. Jeśli chcesz zaparkować w garażu auto terenowe lub dostawcze, wówczas należy dokładnie dobrać wymiary bramy i jej typ do gabarytów samochodu. 

Jaka brama będzie odpowiednia, gdy budujemy garaż na dwa samochody? Projekt może przewidywać montaż jednej lub dwóch bram wjazdowych. W przypadku dwóch bram garaż będzie szerszy, ponieważ trzeba uwzględnić odpowiednie odległości krawędzi bram od ścian zewnętrznych oraz wymaganą odległość pomiędzy bramami. Jeśli zdecydujesz się na jedną bramę dla obu stanowisk, wówczas brama powinna mieć minimum 5 m szerokości. 

Wybierając bramę wjazdową do garażu na dwa samochody, należy brać pod uwagę wygodę kierowcy i jego umiejętności. Zbyt wąska brama może sprawiać kłopot, szczególnie podczas parkowania tyłem. Ze względów finansowych korzystniejsze jest zainstalowanie bramy podwójnej. Co prawda gabaryty bramy wymagają montażu mocniejszego napędu, ale i tak będzie on tańszy niż dwa napędy. Nie zaleca się obsługi manualnej przy bramie podwójnej ‒ jej ciężar może utrudniać otwieranie i zamykanie. Brama podwójna zapewnia również wygodniejsze korzystanie z garażu. Wjazd jest szeroki, więc nie trzeba wykonywać skomplikowanych manewrów podczas parkowania. Z drugiej strony dwie bramy to mniejsze straty ciepła w sezonie grzewczym. Rzadko się zdarza, by obie bramy były otwarte jednocześnie. Podsumowując, wybór odpowiedniego rozwiązania zależy w dużej mierze od indywidualnych potrzeb osób korzystających z garażu. 

PODZIEL SIĘ: