Garaż wolnostojący – murowany, blaszany, nowoczesny

Data dodania: 28.09.2021 | Iwona Czyżykowska
wiata garażowa
Facebook Messenger Twitter Mail

Jeżeli tylko przestrzeń na posesji na to pozwala, posiadacze samochodów decydują się na garaż wolnostojący. Jest to rozwiązanie pozwalające w bezpieczny sposób przechowywać samochód czy inne pojazdy ‒ skutery, rowery czy motocykle.

Garaż często służy także jako dodatkowa przestrzeń do przechowywania różnorodnych przedmiotów, na które nie ma miejsca w domu. Odpowiednio zagospodarowany i zaaranżowany może stać się także dodatkowym elementem zdobiącym całą posesję. Dlatego przed jego budową warto zastanowić się, jaki powinien mieć kształt i z jakich materiałów będzie wykonany. Pozwoli to zoptymalizować koszty inwestycji. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac warto dowiedzieć się, jakie formalności trzeba spełnić, stawiając garaż wolnostojący obok domu.

 

Garaż wolnostojący przy domu – dlaczego warto się na niego zdecydować?

Właściciele garaży wolnostojących jako główną zaletę wskazują komfort związany z bezpiecznym przechowywaniem samochodu. Pojazd nie jest narażony na działanie czynników atmosferycznych i istnieje mniejsze ryzyko, że zostanie skradziony lub zniszczony przez wandali (musi oczywiście być odpowiednio zabezpieczony).

Przechowywanie pojazdów to jednak to nie jedyna zaleta takiego rozwiązania. Przestronny garaż to idealna dodatkowa przestrzeń do przechowywania. W zależności od potrzeb garaż może składać się z jednego dużego pomieszczenia, ale można w nim też wydzielić mniejszą komórkę, np. do przechowywania akcesoriów ogrodowych, przyborów do prac remontowych czy do majsterkowania, sprzętu narciarskiego a nawet zapasów żywności. Ocieplany garaż wolnostojący można też częściowo zaadaptować na miniwarsztat lub pracownię hobbystyczną. Garaż wolnostojący z wiatą można też wykorzystać do sezonowania drewna na opał.

Kolejną zaletą garażu wolnostojącego jest fakt, że nie generuje on hałasu wewnątrz domu i nie powoduje przedostawania się spalin do domu, co czasami ma miejsce w przypadku garaży znajdujących się w bryle budynku.

 

Stawianie garażu wolnostojącego na posesji – sprawy formalne

Garaże wolnostojące to propozycja przede wszystkim dla osób, które mają dom posadowiony na stosunkowo dużej działce. Musi ona być na tyle duża, aby po postawieniu garażu można było zachować odległości określone w Prawie budowlanym, a które umożliwiają między innymi utrzymanie komfortowych ciągów komunikacyjnych. Zachowanie wskazanych odległości pozwala m.in. na swobodne korzystanie z bram wjazdowych oraz wejściowych. Przykładowo pomiędzy garażem a granicą działki powinna znajdować się przestrzeń o szerokości co najmniej 4 metrów. Odległość ta może być mniejsza (3 metry) pod warunkiem, że ściana zwrócona w stronę granicy nie będzie miała otworów drzwiowych i okiennych. Wszelkie dokładne opisy wymogów dotyczących odległości pomiędzy budynkiem wolnostojącym a innymi obiektami na posesji można znaleźć m.in. w ustawie Prawo budowlane.

Pamiętaj, że budowa garażu wymaga dopełnienia pewnych formalności. Co do zasady na budowę garażu, którego powierzchnia całkowita nie przekracza 35 m2, nie jest wymagane pozwolenie na budowę. Trzeba jednak zwrócić uwagę na zapis mówiący o tym, że pozwolenie jest konieczne, jeżeli na każde 500 m2 posesji przypadają co najmniej trzy tego rodzaju budynki. Jeżeli jest ich mniej, wówczas garaż wolnostojący można postawić bez pozwolenia. W innym przypadku należy złożyć wniosek do właściwego starostwa powiatowego o pozwolenie na budowę. Do wniosku należy dołożyć m.in. projekt inwestycji oraz zakres planowanych prac. Dopiero po uzyskaniu zgody można je rozpocząć.

 

Nowoczesny garaż wolnostojący – jakie materiały wybrać? Co jeszcze warto wziąć pod uwagę?

Przy budowie garażu wolnostojącego warto zwrócić również uwagę na jego wygląd. Powinien on komponować się z innymi elementami znajdującymi się na posesji, w szczególności z budynkiem mieszkalnym. Duży wpływ na ostateczny wygląd może mieć to, z jakiego materiału jest wykonany garaż. Materiał będzie rzutował na wytrzymałość budynku, a także na warunki panujące w jego wnętrzu. W przypadku posiadania więcej niż jednego pojazdu warto od razu podjąć decyzję, czy budować garaż jednostanowiskowy z wiatą, czy lepszym rozwiązaniem będzie garaż wolnostojący dwustanowiskowy.

Garaż wolnostojący przed domem najczęściej jest budowany w takiej technologii jak sam dom. Dlatego zazwyczaj można spotkać się z murowanymi garażami. Taką budowlę można bez problemu ocieplić i użytkować na wiele sposobów. W ostatnich latach można spotkać się także ze wzrostem zainteresowania garażami blaszanymi lub wykonanymi z nowoczesnych płyt ociepleniowych, które montuje się na blaszanych stelażach.

Na rynku pojawia się także coraz więcej ofert garaży drewnianych. Często są to gotowe budowle sprzedawane w całości, podobnie jak altany ogrodowe. Można spotkać się także z ofertą sprzedaży gotowych elementów do samodzielnej budowy określonego projektu drewnianego garażu.

Przeczytaj także: Montaż bramy garażowej – krok po kroku.

PODZIEL SIĘ: