Domek letniskowy na działce rolnej – prawo budowlane
Data dodania: 30.06.2022 | Marlena KopaczWybudowanie domku letniskowego jest związane z koniecznością dopełnienia pewnych formalności. Jest ich nieporównywalnie mniej niż w przypadku tradycyjnych nieruchomości. Na samym początku warto zadać sobie pytanie, czym jest i czym nie jest domek letniskowy, nazywany też rekreacyjnym.
Domek letniskowy nie jest obiektem całorocznym. Oznacza to, że nie jest właściwym miejscem do mieszkania w nim non stop. W dodatku musi to być budynek samodzielnie stojący i parterowy. Jego przeznaczeniem jest wyłącznie okresowy, wakacyjny wypoczynek. Tak tę kwestię reguluje ustawa Prawo budowlane.
Czy niezbędne jest pozwolenie na budowę przy domkach letniskowych?
Prawo budowlane znacznie zmieniło się w 2015 roku. Od tego momentu nie musisz już uzyskać pozwolenia na budowę, gdy chcesz postawić na działce domek letniskowy. To dobra wiadomość. Jednak musi to być domek parterowy, wolnostojący, a jego powierzchnia nie może być większa niż 35 m2. Taka wielkość domku praktycznie wyklucza postawienie domu całorocznego dla całej rodziny. Na 500 m2 możesz postawić tylko jeden taki domek. Bardzo ważne jest też to, aby wybudowany przez ciebie domek letniskowy nie miał poddasza mieszkalnego. W przeciwnym razie zostanie on zakwalifikowany do budowli dwukondygnacyjnych, a nie parterowych. Ważne jest również to, aby domek miał samodzielną konstrukcję.
Czy możesz kupić działkę rolną?
Czy musisz być rolnikiem, aby móc kupić tego rodzaju działkę? Nie, ale jej powierzchnia nie może przekraczać jednego hektara. Musisz również spełnić kilka dodatkowych warunków. Jeżeli nie jesteś rolnikiem, to zakup takiej działki przebiega w dwóch etapach. Pierwszy z nich to przekazanie prawa pierwokupu Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa. Jeśli Ośrodek zrezygnuje z zakupu, wybrana działka może trafić w twoje ręce. Dotyczy to oczywiście tylko gruntów rolnych nieprzekraczających jednego hektara, ale większych niż 30 arów. Jeżeli powierzchnia działki nie przekracza 30 arów, ty jako inwestor możesz ją kupić bezpośrednio, bez konieczności czekania, aż Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zrezygnuje z przysługującego jej prawa pierwokupu. Z kolei działki rolne o powierzchni powyżej jednego hektara może kupić tylko i wyłącznie rolnik.
Czy można wybudować domek letniskowy na działce rolnej?
Zanim zdecydujesz się na wybudowanie domku letniskowego na działce rolnej, sprawdź zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Wgląd do tego dokumentu uzyskasz w urzędzie gminy albo na jego stronie internetowej. Coraz więcej urzędów udostępnia taką opcję. Właśnie w planie zagospodarowania przestrzennego znajdziesz informację o tym, jakie jest przeznaczenie zakupionej przez ciebie działki. Co to oznacza w praktyce? Jeżeli wybranej działki nie ma w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, będziesz musiał złożyć wniosek o wydanie warunków zabudowy, a następnie o wyłączenie gruntu z produkcji rolnej. Taka konieczność występuje w sytuacji, gdy na działce będą użytki rolne odpowiedniej klasy.
Jak wybudować domek letniskowy na działce rolnej?
Jeżeli już wiesz, jakiego rodzaju grunt kupiłeś, pora zająć się zgłoszeniem tego rodzaju budowy. Pozwolenie nie jest wymagane, ale zgłoszenie już tak. Musisz zakomunikować taki zamiar w organie administracji architektoniczno-budowlanej. Wymagane jest wypełnienie specjalnego formularza, który jest dostępny w urzędzie albo na jego stronie internetowej. W formularzu zgłoszeniowym musisz podać następujące dane: rodzaj, zakres i termin wykonania określonych prac budowlanych. Koniecznie jest dołączenie oświadczenia o prawie do rozporządzania działką oraz decyzji o warunkach zabudowy.
Czy możesz przebudować domek letniskowy na całoroczny?
Musisz pamiętać o kilku bardzo ważnych rzeczach. Przede wszystkim musisz udowodnić, że mieszkasz w takim budynku przez cały rok, a nie tylko w okresie wakacyjnym. W dodatku twój domek letniskowy musi być zgodny z określonymi w Prawie budowlanym warunkami technicznymi. Nie możesz zmienić statusu domku letniskowego na całoroczny w sytuacji, gdy stoi on na działce rolnej lub leśnej oraz gdy nie ma dostępu do drogi publicznej. Przeszkodę w zmianie statusu może stanowić również fakt, że wokół nie ma żadnych innych domów mieszkalnych. Dlatego warto dobrze się zastanowić, czy budować domek letniskowy, ponieważ szanse na zmianę jego statusu są raczej niewielkie ‒ tym bardziej, że domki letniskowe mają maksymalną powierzchnię do 35 m2, więc nie są odpowiednie do mieszkania przez cały rok. Nie mogą to również być budynki piętrowe. Ich przeznaczeniem jest wyłącznie odpoczynek, a nie całoroczne funkcjonowanie razem z wszystkimi członkami rodziny.
Stwórz dziennik budowy w naszym serwisie już dziś, aby śledzić na bieżąco swoje postępy oraz dzielić się wiedzą.
Stwórz swój dziennikBudogram istnieje dzięki wsparciu ekspertów. Poznaj Wienerberger, który pomaga nam współtworzyć bazę wiedzy potrzebną do budowy domu.
Polub Wienerberger na Facebooku