Budowa domu – dlaczego warto zainwestować w ocieplenie domu?

Data dodania: 07.06.2018 | Ekspert Budogram
Facebook Messenger Twitter Mail

 

Inwestycja we własny dom to potężny wydatek związanym z jego wybudowaniem, wykończeniem oraz wyposażeniem. To także koszty jego eksploatacji w przyszłości. Będą one niższe, jeśli wybudujemy ciepły dom.

Koszty budowy domu jednorodzinnego, jak na kieszeń przeciętnego Polaka, są bardzo wysokie. W większości przypadków budowa domu to inwestycja życia angażująca nie tylko wieloletnie oszczędności, ale często również wymagająca zaciągnięcia kredytu bankowego lub zapożyczenia się. Do comiesięcznych wydatków związanych ze standardowym utrzymaniem rodziny, bierzemy więc na siebie wieloletni ciężar finansowy w postaci spłacania pożyczki.

Do tych obciążeń musimy doliczyć również koszty eksploatacji domu, wśród których energia grzewcza zajmuje kluczowe miejsce. Jeśli już na starcie, a więc w momencie wyboru projektu, a następnie podczas budowy domu zadbamy, aby był to dom właściwie ocieplony, zaoszczędzimy na przyszłych rachunkach za ogrzewanie.

 

Ciepły dom, czyli jaki?

Pod pojęciem ciepłego domu rozumiemy budynek, którego straty ciepła są znacznie niższe niż w budynku standardowym. Procentowy udział strat przez poszczególne elementy przegród zewnętrznych uświadamia nam, jak ważną rolę odgrywa odpowiednie zaizolowanie ścian zewnętrznych, dachu, stropów, podłogi na gruncie, a także zamontowanie stolarki o wysokich parametrach termoizolacyjnych. Dzięki odpowiedniej izolacji przegród zewnętrznych nie unikniemy zupełnie strat energii, ale w znacznym stopniu je zmniejszymy.

To, jak ważna jest budowa domu o prawidłowej izolacji, doskonale ilustruje zestawienie strat ciepła poprzez przegrody i wentylację budynku o standardowej izolacji. Analiza ta została przeprowadzona na potrzeby Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przez Krajową Agencję Poszanowania Energii. Dom, w którym straty ciepła przez przegrody zewnętrzne będą zminimalizowane, będzie zużywał mniej energii grzewczej, a więc będzie znacznie tańszy w eksploatacji.

 

Ciepły dom – w jakie elementy warto inwestować?

Zwiększona izolacyjność cieplna przegród zewnętrznych domu.

Jeśli budowa domu przeprowadzana jest w technologii ścian jednowarstwowych, o termoizolacyjności ścian zadecyduje materiał murowy o wysokim współczynnika przenikania ciepła U. W przypadku ścian warstwowych za wymagane parametry termoizolacyjne odpowiada materiał ociepleniowy o odpowiedniej grubości i współczynniku przewodzenia ciepła lambda.

 

Materiały murowe o wysokiej akumulacyjności ciepła.

Dobrym wyborem są pustaki ścienne z ceramiki poryzowanej, ponieważ materiały ceramiczne w ciągu dnia dobrze gromadzą ciepło, a w nocy stopniowo je oddają.

 

Architektura budynku sprzyjająca ochronie cieplnej.

Według zasad budownictwa energooszczędnego, stosunek przegród zewnętrznych do kubatury części ogrzewanej budynku powinien być jak najmniejszych. Warunki te spełniają domy o jak najbardziej zwartej bryle przykryte dachem płaskim, dwuspadowym lub jednospadowym (pulpitowym) oraz jak najmniejszej liczbie detali architektonicznych, które stwarzałyby ryzyko powstawania mostków cieplnych np. balkony, wykusze, ryzality itp.

 

Darmowa energia słoneczna do ogrzania pomieszczeń w chłodne miesiące.

Maksymalne zyski zapewni budowa domu w takim ustawieniu, aby elewację z jak największą powierzchnią przeszkleń skierować na południe, zaś ograniczyć je do minimum od strony północnej.

 

Rozwiązania konstrukcyjne bez mostków termicznych.

By ograniczyć ucieczkę ciepła tą drogą, stosuje się systemowe rozwiązania takie jak gotowe nadproża, belki stropowe, łączniki balkonowe, a także właściwe ocieplenie wieńców, fundamentów podłogi na gruncie czy połączenia ścian lub dachu ze stolarką okienną i drzwiową. Eliminacji mostków cielnych w murze służy także konstrukcja nowoczesnych materiałów murowych, np. pustaków ściennych wyprofilowanych na pióro i wpust, a także stosowanie suchych zapraw murarskich, zapraw i tynków ciepłochronnych.

 

Montaż okien i drzwi o wysokich parametrach izolacyjności termicznej.

Dostępne w sprzedaży nowoczesne okna zarówno pionowe, jak i dachowe, spełniają, a nawet przewyższają normy narzucane przez przepisy.

 

Mechaniczna wentylacja nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła zamiast wentylacji naturalnej.

To rozwiązanie typowe dla domów niskoenergochłonnych takich jak domy pasywne. W ten sposób tracone przez wentylację ciepło ma szanse być powtórnie wykorzystane do ogrzania pomieszczeń.

 

Instalacja grzewcza o wysokiej sprawności.

Wymogi ciepłego domu spełnią zalecane w budownictwie energooszczędnym min. kotły kondensacyjne, regulatory ciepła, ogrzewanie płaszczyznowe: podłogowe i ścienne, gruntowe i powietrzne wymienniki ciepła oraz pompy ciepła.

 

Odnawialne źródła energii do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody.

W tej funkcji stosuje się kolektory słoneczne oraz pompy ciepła.

PODZIEL SIĘ: