Zadaszenie tarasu – drewniane, aluminiowe czy szklane?
Data dodania: 26.07.2022 | Monika KrzyśkówJeśli chcesz korzystać z tarasu niezależnie od pogody i nie martwić się, że meble ogrodowe czy poduszki zniszczą się pod wpływem deszczu, zaplanuj odpowiednie zadaszenie tarasu. Zależnie od możliwości finansowych i wyglądu zewnętrznego budynku możesz je wykonać z drewna, aluminium lub szkła.
Zadaszenie tarasu to dobra alternatywa dla parasola ogrodowego. Oprócz daszku z drewna, aluminium czy szkła możesz również wybrać wersję z poliwęglanu. Ciekawym rozwiązaniem są również składane markizy tarasowe.
Dlaczego warto wykonać zadaszenie tarasowe?
Stałe zadaszenie tarasu pozwala na korzystanie z jego przestrzeni mimo deszczu czy palącego słońca. Dzięki niemu nie będziesz martwić się o chowanie mebli, koców czy poduszek do wewnątrz, kiedy zanosi się na deszcz. Nie musisz też rezygnować z popołudniowej drzemki w hamaku lub lektury książki na leżaku, gdy na twoim tarasie praży słońce. Wiele osób wybiera w tej sytuacji parasol ogrodowy składający się z metalowego lub drewnianego stelaża i wytrzymałej tkaniny. Parasol chroni przed słońcem, jednak za każdym razem trzeba go składać i chować przed deszczem, a w okresie zimowym przechowywać wewnątrz. Dla wielu osób może być to kłopotliwe ‒ o ile w ogóle dysponują miejscem do jego przechowywania. Taras zadaszony na stałe gwarantuje większą funkcjonalność i stabilność. Na jakie rozwiązania warto stawiać?
Drewniane zadaszenie tarasu
Pełne zadaszenie z naturalnego drewna to rozwiązanie ponadczasowe i bardzo eleganckie. Drewniane zadaszenie tarasu należy również do najbardziej stabilnych konstrukcji. Z łatwością można je dopasować do wyglądu zewnętrznego budynku ‒ zarówno nowoczesnego, jak i tradycyjnego. Drewniany dach nad tarasem musi być jednak solidnie wykonany i właściwie zaimpregnowany, dzięki czemu będzie ozdobą ogrodu w niezmienionej formie przez długie lata. Należy przy tym pamiętać o regularnej konserwacji drewna i ewentualnym odświeżeniu jego koloru co kilka sezonów. Sporą zaletą drewnianego zadaszenia jest jego cena, która zależnie od wyboru materiału i wielkości konstrukcji wcale nie musi być bardzo wysoka. Koszt wykonania tego rodzaju zadaszenia tarasowego zaczyna się od ok. 2 tysięcy złotych.
Aluminiowe zadaszenie tarasu
Aluminiowe zadaszenia tarasowe powstają najczęściej z aluminiowych lameli na wspornikach. Lamelowa konstrukcja to świetny wybór, jeśli zależy ci na nowoczesnym zadaszeniu tarasu, które pasuje do budynków o prostej bryle. Zaletą aluminiowego daszku nad tarasem jest jego wysoka funkcjonalność. Zależnie od stopnia nasłonecznienia można kontrolować rozsunięcie lameli. W razie deszczu lamele można całkowicie rozsunąć, tak aby chroniły taras przed deszczem. To nowoczesne rozwiązanie jest jednak dość kosztowne ‒ za zadaszenie wykonane z materiałów wysokiej jakości trzeba zapłacić średnio kilkanaście tysięcy złotych.
Szklane lub poliwęglanowe zadaszenie tarasowe
Szkło to materiał uniwersalny, zatem wykonane z niego zadaszenie na taras można z łatwością dopasować do budynków o różnym typie architektury. Szklane zadaszenie tarasu nie zasłania widoku nieba, ale jednocześnie przepuszcza większość promieni słonecznych. Szklany dach będzie zatem dobrze chronił taras i jego użytkowników przed deszczem, ale już mniej przed prażącym słońcem. Przezroczystość szklanego zadaszenia może jednak być plusem w sytuacji, kiedy zabudowanym dachem nie chcesz zaciemniać wnętrza pomieszczeń, które przylegają do tarasu.
Jeśli jednak zależy ci przede wszystkim na wytchnieniu od palącego słońca na tarasie, możesz wybrać szkło przyciemniane lub alternatywę dla szkła, jaką jest poliwęglan. Zadaszenie nad tarasem z poliwęglanu o wykończeniu mlecznym skutecznie rozproszy światło słoneczne, a tym samym taras nie będzie się tak mocno nagrzewał. Poliwęglan jest do tego materiałem tańszym od szkła, trwałym i odpornym na opady deszczu i śniegu.
Zadaszenie tarasu ‒ markizy
Pełne i stałe zadaszenie tarasu może stwarzać problem dostępu niewystarczającej ilości światła słonecznego docierającego do pomieszczeń przylegających do tarasu. Dobrą alternatywą może być częściowe zadaszenie, które dodatkowo będzie składane, co wyeliminuje niedogodności wynikające z zalegającego zimą śniegu. Częściowe zadaszenie to na przykład markiza wykonana z wysokiej jakości, wytrzymałego materiału, najczęściej płótna. Większość takich markiz trzeba zwijać, kiedy występują silne porywy wiatru, jednak nie będzie to problem, jeśli wybierzesz markizę, która zwija się automatycznie. Ceny markiz również są zadowalające ‒ najtańsze modele kosztują około tysiąca złotych.
Stwórz dziennik budowy w naszym serwisie już dziś, aby śledzić na bieżąco swoje postępy oraz dzielić się wiedzą.
Stwórz swój dziennikBudogram istnieje dzięki wsparciu ekspertów. Poznaj Wienerberger, który pomaga nam współtworzyć bazę wiedzy potrzebną do budowy domu.
Polub Wienerberger na Facebooku