Sposoby na skuteczne ocieplenie poddasza

Data dodania: 18.09.2018 | Ekspert Budogram
Facebook Messenger Twitter Mail

We współcześnie budowanych domach przestrzeń pod dachem najczęściej się ociepla. Termiczna izolacja poddasza jest potrzebna, jeśli jest ono użytkowe, czyli wykorzystywane do celów mieszkalnych.

Poddasza użytkowe najczęściej ociepla się wełną mineralną układaną między krokwiami i pod nimi. Ocieplenie poddasza rzadziej wykonuje się w wersji nakrokwiowej. Niezależnie od wybranej metody, zdecydowanie warto zainwestować w ocieplenie domu.

 

Czym ocieplić poddasze?

Do ocieplenia poddasz najczęściej używana jest wełna mineralna – kamienna (skalna) lub szklana. Oczywiście producenci styropianu oferują również specjalne odmiany tego materiału, który można układać między krokwiami.

Wełna szklana różni się od skalnej głównie rodzajem włókna i innym sposobem produkcji. Skalna produkowana jest z bazaltu, gabro, dolomitu lub wapienia wskutek wytapiania w ponad 1400°C. Wełna szklana powstaje z piasku kwarcowego i stłuczki szklanej, wytapianych w ok. 1000°C. Po roztopieniu surowców wełna jest rozwłókniana i zlepiana. To spoiwo, które zlepia włókna, ma wpływ na kolor ostatecznego produktu. W wełnie kamiennej jest to lepiszcze termotopliwe (szarożółta wełna), w szklanej – żywice fenolowo-formaldehydowe (żółta wełna), żywice na bazie poliakrylów wolne od formaldehydu (biała wełna) lub biożywice na bazie skrobi roślinnej (brązowa wełna).

Właściwości wełny szklanej i skalnej są zbliżone. Wełna mineralna ma bardzo dobrą izolacyjność termiczną – jej współczynnik przewodzenia ciepła wynosi 0,030-0,045 W/(mK). Nieznacznie cieplejsza jest wełna szklana, której współczynnik λ wynosi nawet 0,030, a najcieplejszej kamiennej – 0,034. Wełna mineralna ma też wysoką paroprzepuszczalność. Jest niepalna (klasy A1 i A2) – wełna kamienna wytrzymuje temperaturę do 1000°C, a szklana do 250°C. Obie wełny bardzo dobrze izolują akustycznie.

 

Ocieplenie poddasza wełną

Dach ociepla się płytami lub matami wełny mineralnej. Płyty są ciężkie i dość drogie. Częściej do ocieplenia dachu wykorzystuje się maty wełny mineralnej w rolkach. Maty wełny mineralnej ułożone między krokwiami rozprężają się, dzięki czemu dokładnie wypełniają izolowaną przestrzeń.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, współczynnik przenikania ciepła U dachu od 2017 r. nie powinien być większy niż 0,18 W (od 2021 r. ta wartość ma wynosić 0,15). Grubość ocieplenia dachu wynosi ok. 25 cm Warto, by była grubsza (do 30-40 cm), dzięki czemu wartość współczynnika przenikania ciepła U można obniżyć do 0,15-0,08. 

 

Ocieplenie poddasza – pierwsza warstwa

Pierwsza warstwa ocieplenia, grubości ok. 16-20 cm, znajduje się między krokwiami dachowymi. Odpowiednio przycięte płyty wełny mineralnej umieszcza się w przestrzeni między krokwiami, zaczynając od okapu, dociskając do siebie bardzo dokładnie kolejne kawałki.

 

Ocieplenie poddasza – druga warstwa

Drugą warstwę ocieplenia poddasza układa się pod krokwiami. Ten rodzaj ocieplenia najczęściej układa się z mat wełny mineralnej. Grubość drugiej warstwy ocieplenia poddasza wynosi 10-14 cm (czyli najczęściej tyle, ile wynosi długość wieszaków używanych do suchej zabudowy). 

Druga warstwa ocieplenia poddasza pozwala zwiększyć grubość izolacji (bez zwiększania wymiarów przekroju krokwi), osłonić słabszą termicznie drewnianą więźbą dachową oraz dodatkowowo zabezpiecza przed pożarem.

 

Ocieplenie poddasza – izolacja nakrowiowa

Do ocieplenia poddasza można wykorzystać niepalne płyty ze szklanej wełny mineralnej o współczynniku λ = 0,038 W/(mK) pokryte od zewnątrz wiatroizolacją, a od wewnątrz paroizolacją o zmiennym oporze dyfuzyjnym. Nakrokwiowa izolacja poddasza może też być wykonana z płyt z twardej zamkniętokomórkowej pianki poliizocjanurowej (PIR) o słabej klasie reakcji na ogień (klasa E), ale za to o współczynniku λ, który wynosi zaledwie 0,02-0,025 W/(mK). 

PODZIEL SIĘ: