Strop rozdziela kondygnacje, przenosi obciążenia z góry i usztywnia budynek. Od spodu wykończony jest sufitem, na wierzchu ma posadzkę.
Rodzaj stropu zależy od technologii, w jakiej jest wznoszony budynek. To, ile kosztuje strop, zależy od jego rodzaju, powierzchni i kształtu. Kwoty są orientacyjne, dla każdego domu będą one inne.
Stropy gęstożebrowe
Stropy gęstożebrowe są bardzo popularne. Ich konstrukcja to belki nośne (żebra) o długości do ok. 8 m, układane w rozstawie 30-60 cm. Przestrzeń między belkami wypełnia się pustakami z betonu lekkiego, ceramiki czy styropianu. Ułożone belki i pustaki, podparte na czas wykonywania podporami montażowymi, przykrywa kilkucentymetrowa warstwa nadbetonu.
Rodzaje stropów gęstożebrowych to:
Porotherm
To gęstożebrowy strop ceramiczny z pustakami o otworach sześciokątnych
Teriva
Nnp. Teriva I, I bis, II, III, Nowa – mają betonowe belki nośne i pustaki z betonu lekkiego
Ceram
Mają ceramiczne pustaki wypełniające i belki ze zbrojeniem zabetonowanym w ceramicznych kształtkach
Akerman
Ma żebra, pręty i strzemiona, robione na budowie, zabetonowane podczas betonowania stropu.
Stropy typu filigran
Zwykle mają rozpiętość do ok. 8 m, rzadko do 12 m. Płyty żelbetowe (grubości 5-7 cm) stropu typu filigran są produkowane na zamówienie, zgodnie z indywidualnym projektem, do konkretnej inwestycji. Płyty żelbetowe mają zabetonowane w zakładzie prefabrykacji pręty zbrojenia głównego. Nad powierzchnię płyt wystają kratownice, które łączy się z warstwą nadbetonu o grubości mniej więcej kilkunastu centymetrów. Płyty żelbetowe układa się na budowie za pomocą dźwigu.
Stropy płytowe
Produkowane są w zakładach prefabrykacji i gotowe do ułożenia na budowie (wymagają użycia dźwigu), a ich dużą zaletą jest szybki montaż. Mogą być wykonane z betonu komórkowego (przeznaczone do domów, gdzie ściany są z betonu komórkowego), jednak najbardziej popularnymi są płyty kanałowe. Prefabrykowane żelbetowe płyty kanałowe S, czyli płyty żerańskie, powstają z betonu C16/C20 i zbrojone są tradycyjnie prętami.
Alternatywą dla nich są płyty ze strunobetonu. W strunobetonie zbrojenie naciągane jest przed wylaniem mieszanki betonowej i stopniowo odprężane po osiągnięciu przez beton odpowiedniej wytrzymałości. Beton sprężony ma większą wytrzymałość niż tradycyjny żelbet. Płyty strunobetonowe produkowane na zamówienie są wykonane z betonu klasy C40/50. Lekkie panelowe płyty strunobetonowe montuje się z wozów wyposażonych w HDS.
Stropy monolityczne
Mogą mieć dowolne kształty i być nawet o połowę droższe niż stropy gęstożebrowe. Na strop monolityczny warto się zdecydować wtedy, gdy zatrudniamy profesjonalnych wykonawców, którzy poradzą sobie z trudnymi pracami i nie wprowadzą zmian na własną rękę.
Płyty żelbetowe, oparte na wszystkich krawędziach, zbroi się dołem (pręty układa się blisko spodu płyt). Zależnie od sposobu oparcia na podporach, zbroi się je też górą. Płytę często zbroi się dwukierunkowo (pręty zbrojenia się krzyżują).
Zbrojenie układa się na pełnym deskowaniu, na specjalnych podkładkach dystansowych, które zapewnią dostateczne otulenie prętów betonem. Po ułożeniu zbrojenia zatapia się je w warstwie mieszanki betonowej. Pełną wytrzymałość strop osiąga po 3 tygodniach. Wtedy też można usunąć stemplowanie.
Stropy drewniane
Wykonywane są najczęściej w domach drewnianych, z drewna litego lub klejonego. Ze względu na konstrukcję mogą być:
- belkowe – ich konstrukcja to belki o wysokości do 40 cm i szerokości do 20 cm, rozmieszczone co 60-150
- żebrowe – ich cienkie i wysokie żebra, rozstawione co 30-60 cm, stanowią konstrukcję; grubość stropu żebrowego to ok. 20 cm
- belkowo-żebrowe – mają belki i żebra (oparte na belkach lub przymocowane do belek metalowymi łącznikami/wspornikami), a grubość stropu wynosi 20-30 cm.
Koszty budowy stropów
Strop gęstożebrowy – cena
Zależy od rozpiętości, bo ta z kolei wpływa na grubość. W stropach o dużej rozpiętości jest też więcej żeber rozdzielczych. Za belki do stropów Teriva trzeba zapłacić 50-300 zł/szt., a za pustaki 5-10 zł/szt. W stropach Fert, Ceram i Porotherm belki kosztują do 350 zł/szt., a pustaki po 5-10 zł/szt. Za pustaki do stropu Akermana trzeba zapłać około 3 zł/szt., za pełne lub ażurowe deskowanie – ok. 15 zł/mkw., jeśli będzie wynajęte – do 1 zł/mkw. za dobę.
Strop monolityczny – cena
Za wypożyczenie deskowania trzeba zapłacić do 1 zł/mkw. za dobę, za zbrojenie – ok. 4 zł/kg, za mieszankę betonową – 230 zł/m3., za robociznę (wykonanie szalunków, ułożenie zbrojenia i mieszanki betonowej) – ok. 85 zł/mkw.
Strop typu filigran kosztuje ok. 100 zł/mkw., zbrojenie – ok. 4 zł/kg, mieszanka betonowa – 230 zł/m3, jego transport na budowę i użycie dźwigu – do 2000 zł.
Strop prefabrykowany – cena
Za żelbetowe płyty kanałowe trzeba zapłacić ok. zł/mkw., płyty strunobetonowe – 170 zł/mkw., ze zbrojonego betonu komórkowego trzecie – 200-400 zł/mkw. Ich wykonanie nie wymaga jednak deskowania (szalunków) ani zastosowania podpór montażowych. Wynajęcie dźwigu samochodowego to wydatek rzędu 250 zł/h.