Rodzaje ogrzewania w domu energooszczędnym

Data dodania: 19.07.2022 | Anna Adamczak–Bugno
Instalacja pompy ciepła
Facebook Messenger Twitter Mail

Dostępność mediów, wysokość kosztów inwestycyjnych, a potem eksploatacyjnych oraz wygoda obsługi to kryteria, którymi zazwyczaj kierują się inwestorzy, wybierając ogrzewanie w domu.

W domach energooszczędnych stosuje się materiały, które zapewniają dobrą izolacyjność wszystkich przegród oraz rozwiązania ograniczające straty ciepła (w tym wentylację mechaniczną z rekuperacją). W efekcie dom energooszczędny ma niskie zapotrzebowanie na energię cieplną do ogrzewania. Przed podjęciem decyzji dotyczącej tego, jakie ogrzewanie w domu wybrać, należy sprawdzić dostęp do mediów. Często optymalnym rozwiązaniem jest wykorzystanie gazu ziemnego jako paliwa. Gdy w pobliżu działki, na której stoi dom, nie ma sieci gazowej, warto rozważyć montaż pompy ciepła.

 

Dom energooszczędny ‒ projekt

Dom energooszczędny to budynek, który, jak sama nazwa wskazuje, ma ograniczone zapotrzebowanie na energię w odniesieniu do typowych obiektów. Domy tego typu mają przegrody o bardzo wysokich parametrach izolacyjności termicznej oraz są wyposażone w inteligentne systemy, które umożliwiają prowadzenie odzysku ciepła z powietrza, co jeszcze bardziej ogranicza pobór nieodnawialnej energii. Dzięki zmniejszeniu zapotrzebowania energetycznego budynki energooszczędne są często określane mianem budynków ekologicznych, ponieważ ich eksploatacja wiąże się ze znacznie mniejszą emisją dwutlenku węgla do atmosfery niż w przypadku typowych domów. Finalnie skutkuje to zmniejszeniem efektu cieplarnianego.

Budowa domu energooszczędnego musi zostać poprzedzona wykonaniem odpowiedniego projektu. W opracowaniu należy uwzględnić materiały umożliwiające wznoszenie przegród chroniących budynek przed stratami ciepła, a także wspomniane inteligentne systemy pozwalające na prowadzenie odzysku energii cieplnej. Równie istotne jest wykorzystanie potencjału energii pochodzącej z promieniowania słonecznego poprzez właściwe usytuowanie budynku względem stron świata oraz zastosowanie odpowiedniego rodzaju ogrzewania.

 

Kondensacyjny kocioł na gaz

Przed zakupem kotła kondensacyjnego sprawdź, jakiej powinien być mocy. W ustalaniu tej wartości pomoże ci projektant instalacji sanitarnych lub instalator. Trzeba wziąć przy tym pod uwagę, ile będziemy potrzebowali ciepłej wody, a to zależy od liczby domowników i ich nawyków higienicznych (czy korzystają z wanny, czy z prysznica).

Montaż takiego kotła to dobry wybór, gdyż ma on bardzo wysoką sprawność, co przekłada się na racjonalne opłaty za ogrzewanie domu i przygotowanie ciepłej wody do mycia. Co istotne, początkowe nakłady inwestycyjne nie są wysokie, zwłaszcza przy uwzględnieniu faktu, że kocioł kondensacyjny nie potrzebuje tradycyjnego komina. Gdy jego moc nie przekracza 21 kW, można go postawić przy ścianie zewnętrznej lub na niej powiesić i podłączyć specjalny przewód powietrzno-spalinowy, który umożliwia wyrzut spalin na zewnątrz. Kocioł kondensacyjny można też połączyć z instalacją solarną, dzięki czemu latem kolektory słoneczne przygotują ciepłą wodę do mycia.

 

Pompa ciepła

Pompy ciepła cieszą się coraz większą popularnością, dzięki czemu są znacznie tańsze w zakupie niż jeszcze kilka lat temu. Nadal jest to jednak droższa opcja w porównaniu do kotła kondensacyjnego. Pompę ciepła zazwyczaj bierze się pod uwagę, jeśli nie ma dostępu do gazu ziemnego, a inwestorowi zależy na tym, aby ogrzewanie w domu było tanie w eksploatacji i bezobsługowe.

Do wyboru są w zasadzie dwa rodzaje pomp – pompa gruntowa i pompa powietrzna (modele czerpiące ciepło z wody są rzadziej wybierane ze względu na częste kłopoty z ich użytkowaniem). Wysoką wydajność, a przez to niskie koszty ogrzewania domu, zapewniają modele czerpiące ciepło z gruntu. Jednak ze względu na duże koszty wykonania odwiertów bądź ułożenia rur kolektora poziomego w ziemi częściej stosowane są pompy powietrzne. Należy jednak pamiętać o tym, że w naszych warunkach klimatycznych urządzenie to nie może być jednym źródłem ciepła w domu. W czasie silnych mrozów moc i sprawność pompy powietrznej znacznie spadają. Dlatego muszą one współpracować z dodatkowym źródłem ciepła – na przykład grzałkami elektrycznymi.

 

Ogrzewanie domu – współpraca z instalacją grzewczą

Wiele obaw może budzić to, na jakie centralne ogrzewanie w domu się zdecydować, gdy źródłem ciepła jest kocioł kondensacyjny lub pompa ciepła. Oba urządzenia osiągają najwyższą sprawność w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym, ale mogą również współpracować z instalacją wyposażoną w grzejniki lub z systemem mieszanym, w którym np. na parterze budynku jest zamontowana podłogówka, a na piętrze grzejniki.

 

Ogrzewanie domu – sterowanie

Aby optymalnie wykorzystać zalety pompy ciepła i kotła kondensacyjnego, stosuje się sterowniki pogodowe. Można je rozbudowywać o dodatkowe funkcje, np. sterowanie przez internet. Wtedy mamy możliwość zdalnej zmiany parametrów pracy systemu grzewczego, a gdy dojdzie do awarii – serwis szybko ją zdiagnozuje.

 

PODZIEL SIĘ: