Przyłącze gazowe
Data dodania: 12.12.2018 | Ekspert BudogramWykonanie przyłącza gazu może trwać do 6 miesięcy. Dlatego warto o tym pomyśleć co najmniej na etapie zamykania stanu surowego domu.
Przyłącze gazowe to odcinek od sieci gazowej do kurka głównego, który umieszczony jest wraz z licznikiem gazu w szafce znajdującej się na granicy działki inwestora. Od tego miejsca zaczyna się instalacja odbiorcza. Składa się ona z dwóch części. Pierwsza część – zewnętrzna – doprowadza gaz do domu, druga – wewnętrzna – rozprowadza gaz do poszczególnych odbiorników w budynku (np. kotła centralnego ogrzewania, podgrzewacza wody, kuchenki).
Przyłącze gazu – jakie formalności są konieczne
Opisana przykładowa procedura dotyczy klientów indywidualnych, którzy deklarują odbiór gazu ziemnego wysokometanowego w ilości do 10 m3/h lub zaazotowanego – do 25 m3/h. Taka ilość wystarcza do przygotowania posiłków, ogrzania domu oraz wody do mycia.
Aby zostać odbiorcą gazu należy:
- złożyć wniosek o określenie warunków przyłączenia, a ściślej o warunki techniczne przyłączenia do sieci gazowej. Do wniosku trzeba dołączyć: tytuł prawny do nieruchomości, plan zabudowy lub szkic sytuacyjny z naniesionym budynkiem i proponowaną lokalizacją szafki gazowej, deklarację o szacunkowym zużyciu gazu, decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu dotyczącą wykonania przyłącza gazowego (jeśli została wydana). Niezbędne jest też określenie planowanego terminu zawarcia umowy o przyłączenie do sieci;
- otrzymać od zakładu gazowniczego warunki przyłączenia do sieci gazowej. Określone są w nich m.in.: parametry techniczne miejsca włączenia do sieci, minimalne i maksymalne ciśnienie dostarczania oraz odbioru gazu, wymagania odnośnie układu pomiarowego (gazomierza) i miejsca jego zainstalowania;
- złożyć wniosek o umowę przyłączenia do sieci gazowej. Zatwierdzony wniosek o przyłączenie do sieci gazowej jest gwarancją sprzedaży gazu i podstawą do zawarcia umowy;
- zawrzeć umowę o przyłączenie do sieci gazowej. W umowie określone zostają: wysokość opłaty przyłączeniowej, obowiązki zakładu gazowniczego i inwestora, lokalizacja skrzynki gazowej oraz planowany termin zawarcia docelowej umowy sprzedaży gazu.
Można też zawrzeć kompleksową umowę dostarczania gazu. Wtedy zakład gazowniczy wykonuje całość prac, tzn. od projektu i niezbędnych uzgodnień aż do włączenia przyłącza do sieci gazowej oraz kurka głównego i układu pomiarowego wraz z odbiorem technicznym.
Realizacja umowy przyłączeniowej i budowy instalacji gazowej biegnie dwutorowo. Zakład gazowniczy realizuje budowę przyłącza, a inwestor zobowiązany jest w tym czasie: przygotować miejsce do zamontowania kurka głównego, wykonać instalację odbiorczą, uzyskać pozytywny wynik odbioru technicznego instalacji wewnętrznej, a także otrzymać opinię kominiarską powykonawczą.
Gdy inwestor złoży oświadczenie o gotowości instalacji gazowej do napełnienia paliwem, zakład gazowniczy montuje gazomierz (urządzenie o przepustowości do 10 m3/h jest bezpłatne) i napełnia instalację.
Przyłacze gazowe – na co zwrócić uwagę ?
- Projekt przyłącza gazowego może wykonać tylko projektant z uprawnieniami z rozszerzeniem na instalacje gazowe. Zakłady gazownicze prowadzą rejestr tego typu specjalistów.
- Budowę przyłącza gazu zakłady gazownicze zlecają tylko wykwalifikowanym firmom. Po zakończeniu całości inwestycji inwestor rozlicza się z zakładem według obowiązujących stawek przyłączeniowych.
- Instalacja gazowa w domu (instalacja odbiorcza wewnętrzna) powinna być układana tak, aby była usytuowana nad przewodami elektrycznymi w odległości nie mniejszej niż 10 cm.
- Zawór kulowy umożliwiający odcięcie gazu (z żółtym uchwytem) powinien być zamontowany przed każdym odbiornikiem gazu.
Stwórz dziennik budowy w naszym serwisie już dziś, aby śledzić na bieżąco swoje postępy oraz dzielić się wiedzą.
Stwórz swój dziennikBudogram istnieje dzięki wsparciu ekspertów. Poznaj Wienerberger, który pomaga nam współtworzyć bazę wiedzy potrzebną do budowy domu.
Polub Wienerberger na Facebooku