Ciepły montaż okien

Data dodania: 13.07.2018 | Ekspert Budogram
Facebook Messenger Twitter Mail

Ważnym etapem budowy domu jest właściwy montaż okien. Miejsca, w których okna stykają się ze ścianami zewnętrznymi, narażone są na utratę ciepła i osadzanie się wilgoci. To dlatego znaczenie ma zamontowanie okna we właściwym miejscu oraz dobre uszczelnienie połączenia stolarki okiennej ze ścianą.

Ciepły montaż okien zapewni nie tylko odpowiedni komfort cieplny mieszkańcom, ale także przeciwdziała ewentualnemu zawilgoceniu materiałów izolacyjnych i konstrukcyjnych, czego konsekwencją może być pojawienie się pleśni w miejscu zespolenia okna z murem, a nawet przemarzanie ścian zimą. Nawet najmniejsze błędy wykonawcze powodują osłabienie struktury warstwy izolacyjnej, a tym samym przyczyniają się do powstawania mostków termicznych – miejsc będących „drogą” ucieczki ciepła z wnętrz domu.

 

Ciepły montaż okien – co to jest?

Ciepły montaż okien (inaczej montaż warstwowy) to metoda, która pozwala znacznie udoskonalić parametry izolacyjne miejsca styku okna z murem (najczęściej dwu- lub trójwarstwowym) poprzez dodatkowe zabezpieczenie warstwy izolacji cieplnej.

Podstawowa różnica pomiędzy „standardowym” montażem okien a ciepłym sprowadza się do sposobu wykonania uszczelnień pomiędzy murem konstrukcyjnym budynku a ramą ościeżnicy okna. W montażu standardowym szczeliny dylatacyjne wokół okna wypełniane są jedynie pianką PUR, natomiast w ciepłym montażu termoizolacja z pianki PUR jest dodatkowo chroniona dodatkowymi warstwami folii od strony zewnętrznej i wewnętrznej, według zasady: „szczelniej od wewnątrz niż na zewnątrz”.

Uszczelnienie wewnętrzne chroni izolację termiczną, uniemożliwiając przenikanie do niej pary wodnej i wilgoci z wnętrza budynku. Środkowa warstwa pełni funkcję izolatora termicznego i akustycznego. Głównym zadaniem uszczelnienia zewnętrznego jest zabezpieczenie przed wnikaniem wilgoci do wewnątrz, przy jednoczesnym umożliwieniu wyprowadzenia jej z wewnątrz budynku na zewnątrz.

 

Jak montować okna?

Montaż okna w ścianie dwuwarstwowej

W ścianie dwuwarstwowej z izolacją zewnętrzną o grubości 10-15 cm okno umieszczamy jak najbliżej muru, a dokładnie jego krawędzi zewnętrznej, do której przylega warstwa ocieplenia zachodząca na ramę. Okno może być także wsunięte w warstwę ocieplenia (na mniej więcej połowę grubości profilu) – taki montaż znacząco poprawia przebieg izoterm na ościeżnicy i wokół okna. Stopień wysunięcia ościeżnicy w warstwę ocieplenia zależy od jej planowanej grubości.

Parapet zewnętrzny powinien mieć szerokość przynajmniej 10 cm. Dlatego w ścianie dwuwarstwowej z 10-15 cm ociepleniem ze styropianu okna mogą być wysunięte tylko kilka centymetrów w warstwę termoizolacji. Może to być połowa grubości profilu. Pamiętajmy, że profile okien energooszczędnych i pasywnych mają nawet 9-10 cm grubości.

Optymalnym rozwiązaniem jest całkowite wysunięcie okna w warstwę ocieplenia. Jednak o takim pełnym umieszczeniu okien w ociepleniu można myśleć właściwie tylko przy planowanym ociepleniu domu na poziomie pasywnym, czyli styropianem lub wełną mineralną grubości co najmniej 20 cm.

 

Montaż okna w ścianie trójwarstwowej

W ścianie trójwarstwowej okno mocuje się w warstwie izolacyjnej na długich kotwach przytwierdzonych do wewnętrznego muru nośnego. Jest to rozwiązanie optymalne. Warstwa ocieplenia ma zwykle 10-12 cm grubości, więc profil okna jest otoczony warstwą izolacyjną.

 

Montaż okna w ścianie jednowarstwowej

W ścianie jednowarstwowej, która ma grubość 40-50 cm, okno umieszczamy dokładnie w połowie muru. Nie powinno być ono zamocowane zbyt głęboko, bo jego zadaniem jest doświetlenie pomieszczeń, a im bliżej zewnętrznej krawędzi będzie ustawione, tym więcej światła wpuści do wnętrza. Nie może być też umieszczone zbyt blisko zewnętrznej krawędzi, bo profil ościeżnicy będzie znacznie zimniejszy niż wtedy, gdy zamontujemy go głębiej w ścianie.

 

Montaż okna w warstwie ocieplenia

Okna zamontowane w warstwie ocieplenia, czyli poza otworem okiennym, powinny być umieszczane na dodatkowym rusztowaniu – tzw. konsoli, na którym można je oprzeć. Takie połączenie powoduje, że okna stanowią „przedłużenie” przestrzeni izolacyjnej budynku. Wsporniki główne (konsole nośne) i boczne powinny być rozstawione w odległości około 15 cm od narożników i słupków, odstęp pomiędzy poszczególnymi kotwami może wynosić maksymalnie 70 cm.

Konsole nośne to metalowe profile, które przykręca się do ściany wokół otworu okiennego. Mogą być mocowane wewnątrz otworu lub na licu muru. Mają zwykle długość 25, 30 lub 35 cm i szerokość 2,5 cm. Wsporniki boczne montuje się z boku i u góry otworów okiennych, mają najczęściej długość 15, 20, 25 i 30 cm oraz szerokość 1,5 lub 2,5 cm. Rodzaj i rozmiar konsoli zależy od materiału, z jakiego jest zbudowana ściana, odległości, na jaką chcemy wysunąć okno, a także jego ciężaru.

Profil okna przykręca się do konsoli za pomocą wkrętów lub dybli. Styk okna i muru wypełniony standardowo pianką poliuretanową należy uszczelnić taśmą lub folią paroszczelną od strony wnętrza domu i taśmą lub folią paroprzepuszczalną po stronie zewnętrznej.

 

Ciepły montaż okien – ważne zasady

Decydując się na zastosowanie ciepłego montażu okien, warto przestrzegać kilku ważnych zasad, które zagwarantują prawidłowy przebieg prac.

1. Otwór okienny musi być ze wszystkich stron większy od okna o około 3 cm, a także wyrównany, oczyszczony z pyłu i gruzu oraz zagruntowany.

2. Wsporniki rusztowania zewnętrznego okna, czyli tzw. konsole (w przypadku montażu okna w warstwie docieplenia), muszą być odpowiednio dobrane.

3. Do ciepłego montażu okien warto zatrudnić wykwalifikowaną ekipę, ponieważ prace wymagają doświadczenia i precyzji. Wystarczy pomylić warstwy i ułożyć je nieodpowiednią stroną, by nie osiągnąć oczekiwanego efektu. Może ono nawet skutkować odwróceniem procesu dyfuzji pary wodnej, a w konsekwencji zagrzybieniem i przyspieszonym niszczeniem stolarki okiennej oraz muru.

4. Do ciepłego montażu okna wykorzystywane są folie w postaci taśm przylepnych oraz taśmy rozprężne, które mają inne wymogi niż sama pianka montażowa. Wybierając je, lepiej nie eksperymentować, tylko zastosować kompletny system, zawierający wszystkie niezbędne komponenty. Systemy takie oferuje na naszym rynku kilka firm, które zapewniają także autoryzowane usługi wykonawcze.

5. Przy wykonywaniu uszczelnienia należy także przestrzegać wytycznych producenta materiałów uszczelniających, które dotyczą: zgodności chemicznej stykających się ze sobą materiałów, oczyszczenia powierzchni przylegania, zagruntowania powierzchni przylegania (w zależności od rodzaju materiału) oraz wymagań związanych ze stosowaniem w określonych temperaturach i wilgotności. 

PODZIEL SIĘ: