Legary pod taras – jakie wybrać? Co ile położyć?

Data dodania: 28.09.2021 | Anna Adamczak–Bugno
nowoczesny taras
Facebook Messenger Twitter Mail

Legary pod deski tarasowe lub taras kompozytowy umożliwiają zamocowanie finalnego pokrycia, a także zapewniają mu odpowiednią sztywność. Rozstaw legarów pod taras zależy między innymi od grubości elementów wykończeniowych.

Legary pod deski tarasowe lub taras kompozytowy mogą być wykonane z drewna, metalu lub kompozytów. Legar aluminiowy jest elementem, który nie wymaga pracochłonnych czynności renowacyjno-konserwacyjnych w trakcie eksploatacji.

 

Jakie legary pod taras będą najlepsze?

Legary pod taras zazwyczaj są wykonywane z drewna sosnowego. Surowiec ten jest typowym materiałem stosowanym także do wykonywania innych elementów konstrukcyjnych w obiektach budowlanych (np. stropów lub więźb drewnianych). Drewno pozyskane z sosen charakteryzuje się stosunkowo dużą wytrzymałością, co umożliwia otrzymanie optymalnych wielkości przekrojów poprzecznych elementów konstrukcyjnych. Surowiec ten nie sprawia także trudności w obróbce, a także wykazuje znaczną sprężystość, co jest istotne w przypadku części obiektów budowlanych narażonych na zmiany temperatury ‒ a właśnie takie warunki panują na każdym tarasie.

Popularną alternatywą dla legarów drewnianych są podpory liniowe wykonane z aluminium lub kompozytów. Dla miłośników naturalnego surowca dużo trwalszym rozwiązaniem w porównaniu do drewna sosnowego będą legary z modrzewia syberyjskiego. Planując takie rozwiązanie, musisz jednak pamiętać, że egzotyczne odmiany drewna są kilkukrotnie droższe niż krajowe.

 

Co ile należy układać legary pod taras?

Legary pod taras w żadnym wypadku nie powinny znajdować się bezpośrednio na gruncie. Do ich podtrzymania najlepiej użyć systemowych wsporników, których rozmiar trzeba dopasować do wymiarów przekroju poprzecznego podpory liniowej. Szerokość i wysokość profilu pojedynczego legara, a także osiowy rozstaw drewnianych podpór powinien być dostosowany do planowanego wykończenia tarasu. Odległość pomiędzy legarami z drewna z reguły wynosi od 40 do 60 cm. Należy pamiętać, że przyjęcie zbyt dużego rozstawu liniowych podpór będzie skutkować nadmiernymi ugięciami poszczególnych części tarasu, co może doprowadzić do jego uszkodzenia. Układając legary, należy także pamiętać o zachowaniu odpowiedniego spadku (z reguły około 2%), który umożliwi ciągłe odprowadzanie wody opadowej.

 

Czym zabezpieczyć legary pod taras?

Drewniane legary pod taras z krajowego surowca wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przed korozją biologiczną, a także atakiem pleśni i zagrzybienia. Jeśli planujesz wykonanie tarasu na legarach z naturalnego surowca pozyskanego na lokalnym rynku, zwróć uwagę, aby w docelowe miejsce wbudować odpowiednio zaimpregnowanie elementy. W celu zapewnienia najlepszej trwałości całego tarasu warto wybrać legary zabezpieczone metodą ciśnieniową. Ten sposób nanoszenia środków chemicznych zapewnia ich równomierne rozprowadzenie na całej powierzchni elementów, a także dotarcie preparatów w głąb struktury każdego legara. Popularnym sposobem umożliwiającym zabezpieczenie elementów drewnianych jest także impregnacja zanurzeniowa (surowiec jest w takim przypadku zatapiany w kąpieli z odpowiednich środków ochronnych na określony czas). Jeśli nie zdecydowałeś się na żadną z przedstawionych powyżej możliwości, pozostaje ci zaimpregnowanie drewna powierzchniowo poprzez naniesienie powłoki za pomocą pędzla.

 

Czym charakteryzuje się legar aluminiowy pod deskę tarasową?

Legary aluminiowe pod deski tarasowe pełnią dokładnie taką samą funkcję, jak ich drewniane odpowiedniki. Liniowe podpory wykonane z metalu charakteryzują się jednak znaczenie wyższą trwałością oraz odpornością na procesy biodegradacyjne. Legary z aluminium wykazują też znacznie lepszą sztywność w porównaniu do elementów wykonananych z drewna. Wyroby tego typu nie wymagają czynności renowacyjno-konserwacyjnych, a przy tym są odporne na procesy korozyjne. Legary aluminiowe mogą zostać użyte jako podkonstrukcja do wykończenia tarasu bez względu na parametry podłoża pod powierzchnią. Metalowe podpory są również szybsze w montażu w porównaniu do krawędziaków drewnianych.

Ze względu na wysokie parametry nośności aluminium legary metalowe mogą mieć znacznie mniejszy przekrój niż przekroje drewniane. Dzięki temu rozwiązują problem w przypadku wykonania zbyt wysokiej wylewki, skutkującej osiągnięciem zbyt niskiej wysokości pomiędzy utwardzoną powierzchnią pod taras a progiem drzwi balkonowych lub okna (płaszczyzna tarasu musi być położona bezwzględnie poniżej progu).

Jeśli nawierzchnia tarasu ma zostać wykonana z desek kompozytowych, warto przemyśleć wykonanie podkonstrukcji z materiałów niewymagających konserwacji ‒ aluminium lub kompozytu.

PODZIEL SIĘ: