Deski na balkon – czym kierować się przy wyborze?

Data dodania: 30.06.2022 | Monika Krzyśków
Hamak na balkonie
Facebook Messenger Twitter Mail

Drewniana podłoga na balkonie to bardzo elegancki element jego wystroju. Dodatkowo deski na balkonie są bardzo przyjemne w dotyku, kiedy stąpamy po nich boso. Jakie deski tarasowe sprawdzą się na balkonie i jak należy je pielęgnować?

Deski na balkon mogą być wykonane w pełni z naturalnego surowca, czyli drewna, lub z kompozytu, który łączy zalety materiałów naturalnych z syntetycznymi. Dobrym rozwiązaniem jest również podłoga balkonowa ułożona z drewnianych podestów.

 

Drewniana podłoga na balkonie ‒ deski tarasowe

Deski tarasowe z naturalnego drewna nie tylko sprawiają, że balkon prezentuje się bardzo estetycznie i w zgodzie ze stylem eko, ale są też przyjemne w dotyku. Podłoga z drewnianych desek jest ciepła, a do tego nie nagrzewa się pod wpływem silnego słońca ‒ nie będzie więc nas parzyć w stopy.

Wybór rodzaju drewnianej podłogi na balkonie zależy od jego budowy, a właściwie poziomu. Wykończona posadzka balkonu powinna bowiem znajdować się poniżej poziomu podłogi wewnątrz mieszkania. Jeśli różnica poziomów jest duża, najczęściej możliwe będzie ułożenie drewnianej posadzki na legarach, natomiast przy niewielkim poziomie należy skorzystać z drewnianych podestów, które po ułożeniu tworzą cieńszą warstwę. Istotną kwestią jest również uformowanie spadku płyty balkonowej, tak aby możliwe było odprowadzenie wody opadowej poza jej powierzchnię. Spadek około 3-procentowy powinien optymalnie zabezpieczać drewnianą podłogę balkonu przed zaleganiem opadów atmosferycznych.

 

Jakie deski na balkon wybrać?

Podłogę na balkonie możesz wykonać z różnego rodzaju drewna. Najczęstszym wyborem jest surowiec krajowy, który ze względu na dużą dostępność i brak konieczności transportowania na długie dystanse jest dostępny w przystępnej cenie. Deski na balkon mogą pochodzić np. ze świerku, sosny lub dębu ‒ każde z tych drzew ma piękny rysunek słojów. Wybierając rodzime gatunki drzew do zastosowań zewnętrznych, czyli jako podłoga na balkonie, musimy się liczyć z regularną pielęgnacją i konserwacją. Krajowe drewno jest raczej miękkie, mało odporne na wodę i butwienie. Jego trwałość można jednak przedłużyć, stosując odpowiednie środki do ochrony drewna.

Korzystniejszy pod względem trwałości i wytrzymałości drewnianej podłogi balkonowej będzie wybór desek tarasowych z surowca egzotycznego. Odporność na uszkodzenia mechaniczne drewna egzotycznego, takiego jak np. teak czy merbau, gwarantuje jego twardość i zwarta struktura. Trwałości dodaje mu spora ilość olejków i żywic. Wadą wykorzystania materiału z drzew tropikalnych na posadzce balkonowej jest niestety jego wysoka cena.

 

Deski tarasowe kompozytowe na balkon

Dobrym wyborem może być zastosowanie na balkonie deski tarasowej kompozytowej. Tego rodzaju pokrycie zewnętrzne częściowo składa się z naturalnego surowca, czyli drewna, a częściowo z materiałów syntetycznych, najczęściej z polichlorku winylu. Połączenie obu materiałów sprawia, że deski kompozytowe łączą w sobie zalety materiałów naturalnych i sztucznych. Wizualnie są zatem równie atrakcyjne jak drewno, a do tego cechują się podwyższonymi parametrami wytrzymałościowymi. Deski kompozytowe na balkonie są odporne na niszczące działanie warunków atmosferycznych i nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Poza tym kompozyt uchodzi za materiał trwalszy i bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne niż surowiec naturalny.

 

Drewniana podłoga balkonowa z podestów

Jeśli poziom, na którym znajduje się płyta balkonowa w stosunku do podłogi wewnątrz mieszkania, nie pozwala na ułożenie desek tarasowych na legarach, alternatywą może być wykorzystanie drewnianych podestów. Wykończona podestami podłoga na balkonie ma jedynie około 3 cm grubości, a wyglądem może przypominać niemal elegancki drewniany parkiet. Podesty tworzą bowiem ułożone w charakterystyczny sposób klepki zamocowane na podkładce z drewna lub tworzywa syntetycznego. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest niska cena podestów, a także szybki czas i łatwość montażu. Poszczególne podesty mają po bokach zaczepy, które w prosty sposób łączy się ze sobą. Brzegi podłogi balkonowej wykańcza się najczęściej deskami lub płytkami sprzedawanymi razem z podestami.

 

Jak pielęgnować deski tarasowe na balkonie?

Przy wyborze drewnianej podłogi na zewnątrz, czyli na balkonie, należy pamiętać o systematycznej pielęgnacji i regularnej konserwacji naturalnego surowca. Drewno jest mało odporne na zmienne warunki atmosferyczne, a co za tym idzie ‒ na butwienie i uszkodzenia mechaniczne i dlatego wymaga zastosowania odpowiednich środków do jego ochrony. Dzięki zabiegom pielęgnacyjnym drewno zachowa swoją urodę przez długi czas.

Deski tarasowe na balkonie warto co najmniej dwa razy w roku starannie umyć. Pomocna w tym celu okaże się myjka ciśnieniowa. Poza tym drewno na zewnątrz jeszcze przed montażem na balkonie powinno być zaimpregnowane środkiem do impregnacji drewna, co uchroni je przed niszczącym działaniem wilgoci, pleśni i grzybów. Dodatkową warstwę ochrony można uzyskać, aplikując na drewno olej lub lakier. Zabieg olejowania lub lakierowania drewna warto powtarzać przynajmniej raz w roku.

 

PODZIEL SIĘ: