Kominek ogrodowy jest innowacyjnym rozwiązaniem do ogrodu. Świetnie sprawdzi się postawiony na tarasie lub w osobistej strefie relaksu. Umili wieczory spędzone w gronie najbliższych i znajomych, a podczas chłodnych wieczorów skutecznie ogrzeje i stworzy niepowtarzalny klimat. Wiele modeli ma wbudowany ruszt do grillowania, dzięki czemu można cieszyć się ulubionymi posiłkami podczas imprez w plenerze.
Coraz więcej osób stawia na relaks w ogrodzie. Nic dziwnego – wolny czas w gronie najbliższych na łonie natury, to świetny sposób na „naładowanie baterii” po męczącym tygodniu pracy. W wielu ogrodach goszczą dodatki i akcesoria, które pozwalają na umilenie czasu. Tradycyjnym sprzętem jest grill, z którego pomocą można zorganizować imprezę w plenerze. Warto zaopatrzyć się w dodatek ogrodowy, który przyda się podczas chłodnych dni. Mowa tutaj o kominku tarasowym, który skutecznie emituje ciepło. Zwróć uwagę na wersję 2 w 1, czyli model z opcją grilla.
Murowany kominek ogrodowy z grillem
Na rynku akcesoriów ogrodniczych kominki ogrodowe to nowość, która w szybkim tempie zyskuje popularność wśród posiadaczy dużych ogrodów i tarasów. Jest to świetna propozycja dla osób, które uwielbiają spędzać wolny czas na łonie natury bez względu na pogodę. Nawet podczas zimnych wieczorów lub deszczowych dni, można ukryć się na tarasie i ogrzać ciepłem wydobywającym się z kominka.
Kominek tarasowy, nazywany także ogrodowym, to urządzenie wolnostojące, które emituje ciepło z wykorzystaniem odpowiedniego paliwa – przeważnie drewna lub gazu. Dostępne są wersje wykonane z różnych materiałów. Świetną propozycją dla osób, które poszukują akcesorium 2 w 1, będzie murowany kominek z opcją grilla. Dzięki temu kominek będzie miał dwojakie zastosowanie, zależne od pory roku czy pogody – w lecie sprawdzi się jako grill, zaś podczas chłodnych jesiennych dni jako źródło ciepła.
Murowany kominek ogrodowy jest wbudowany na stałe, więc nie przyniesiesz go z ogrodu na taras lub odwrotnie. Dlatego, wybierając tę wersję, powinieneś odpowiednio zaplanować jego lokalizację. Zbudowanie murowanego kominka z opcją grilla nie jest zadaniem trudnym. Wymaga jednak posiadania odpowiedniego planu oraz zaopatrzenia się w materiały. Ulokowany w idealnym miejscu będzie służył przez wiele lat.
Kominek ogrodowy żeliwny
Wersje żeliwne charakteryzują się solidną konstrukcją, a także dużą wagą. Taki element architektury ogrodowej również powinien być ulokowany w jednym miejscu. Choć jego przeniesienie może być trudne, nie jest niemożliwe. Wśród wielu ofert można znaleźć modele o przeróżnych kształtach. Dostępne są modele mniejsze, a także dużo większe, które pozwalają na ogrzanie naprawdę sporych przestrzeni. Materiałem, z którego jest wykonany ten kominek, jest żeliwo, które pozytywnie wpływa na utrzymywanie ciepła.
Kominek żeliwny charakteryzuje się długotrwałą pracą. Pozwala na utrzymanie wysokiej temperatury przez bardzo długi czas. Co więcej, taki kominek jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki zastosowaniu żeliwa pozwala na długotrwałe ogrzewanie, nawet po wypaleniu znajdującego się wewnątrz opału. Jest to świetna propozycja dla osób, które poszukują dodatku do swojego ogrodu oferującego dostęp do grilla. Wersje żeliwne świetnie sprawdzą się także w tej roli.
Alternatywą dla kominków żeliwnych są wersje stalowe. To jedne z najpopularniejszych modeli wybieranych przez posiadaczy ogrodów. Kominki wykonane ze stali są dużo lżejsze niż ich żeliwne odpowiedniki, dzięki czemu można je dość łatwo przenosić. Wiele modeli charakteryzuje się nieoczywistymi i często zaskakującymi kształtami. Można kupić kominek w kształcie stożka, stylizowany lub nawiązujący do innych kultur.
Jakie paliwo do kominka? Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Każdy kominek charakteryzuje się nie tylko odpowiednią konstrukcją, ale także pozwala na palenie konkretnym rodzajem paliwa. Wśród wielu wersji można znaleźć kominki, które pozwalają na wykorzystanie:
- drewna,
- brykietu,
- węgla kamiennego,
- gazu.
Niemal wszystkie modele kominków ogrodowych wykorzystują jako paliwo drewno opałowe. Jest to najpopularniejszy, a jednocześnie jeden z tańszych sposobów na wygenerowanie ciepła w kominku. Przygotowując się do korzystania z tego akcesorium, powinieneś sprawdzić, jakie paliwo możesz w nim wykorzystać. Nie każdy rodzaj pozwala na wykorzystywanie np. węgla kamiennego. Ten świetnie się sprawdzi tylko w przypadku kominków wykonanych z żeliwa. Taki sprzęt charakteryzuje się odpornością na wysokie temperatury. Kominki stalowe pozwolą na palenie drewnem opałowym, a w niektórych wypadkach także brykietem.
W przypadku wersji murowanych panuje niemal całkowita dowolność. Takie kominki są odporne na wysokie temperatury, dlatego można wykorzystać niemal każdy rodzaj paliwa. Gaz jest wykorzystywany w specjalnych modelach kominków, które pobierają paliwo z dołączonej butli. Całość jest ukryta w specjalnej konstrukcji i działa podobnie do kuchenki – z wykorzystaniem zapalnika elektronicznego.