Kominek z płaszczem wodnym – jakie są rodzaje?

Data dodania: 02.07.2021 | Anna Bartoś
kominek w salonie
Facebook Messenger Twitter Mail

Kominek z płaszczem wodnym to kompromis pomiędzy estetyką a funkcjonalnością. Będzie dodatkowym źródłem ciepła, które w sezonie grzewczym zmniejszy twoje rachunki za ogrzewanie nawet o 30%. Kominki z płaszczem wodnym są popularne szczególnie w domach jednorodzinnych. Sprawdź, jakie rodzaje kominków są dostępne w sprzedaży. 

Kominki z płaszczem wodnym to jedne z chętniej wybieranych rozwiązań do domków jednorodzinnych. Ten system ogrzewania możesz połączyć np. z kotłem węglowym lub piecem gazowym. 

 

Czym jest kominek z płaszczem wodnym?

Kominki z płaszczem wodnym składają się z obudowy i wkładu, który może być przeszklony z jednej, dwóch, a nawet trzech stron. Jest to skuteczne wsparcie dla tradycyjnego ogrzewania centralnego. Ma wbudowane dwie przegrody, pomiędzy którymi znajduje się woda. Całą komorę spalania otacza płaszcz wodny. Ogień w palenisku podgrzewa wodę, która przepływa do grzejników i w ten sposób roznosi ciepło do innych pomieszczeń. 

 

Kominek z płaszczem wodnym – wady i zalety

Kominek z płaszczem wodnym jest estetyczny i komfortowy w użytkowaniu. Jest to innowacyjne rozwiązanie, które coraz częściej stosuje się w zabudowie jednorodzinnej. Zapewnia szybkie podgrzewanie temperatury nie tylko w pomieszczeniu, w którym znajduje się palenisko, ale w całym budynku. 

Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym najskuteczniej sprawdzą się jednak w domach o niedużym metrażu. Warto również wspomnieć, że montaż całego systemu wiąże się z wysokimi kosztami – w porównaniu ze zwykłym kominkiem urządzenie z kołnierzem wodnym może być nawet dwa razy droższe. Różnica w cenie jest związana z koniecznością zakupu specjalnych przepustnic, sterowników i pomp gwarantujących bezawaryjną pracę kominka. 

 

Rodzaje kominków z płaszczem wodnym

W sprzedaży znajdziesz kilka rodzajów kominków z płaszczem wodnym. Poszczególne modele różnią się przede wszystkim materiałem, z którego je wykonano, kształtem i rodzajem paliwa. 

 

Kominek narożny z płaszczem wodnym

 

Występuje w wersji narożnej lewej lub prawej i nadaje się do mocowania na krawędzi ściany. Jest wykonany z wysokogatunkowej stali, co czyni go odpornym na wysokie temperatury. Większość tego typu modeli ma wbudowane płomieniówki i wysoki czopuch. Dzięki temu wymiana ciepła jest możliwa na większej powierzchni. Szyby w miejscu styku są łączone pod kątem prostym, mogą być ze szprosem lub bez.

 

Kominek dwustronny z płaszczem wodnym

 

Jest to nowoczesny typ kominka, który możesz podziwiać z dwóch pomieszczeń jednocześnie. Jeśli wbudujesz go w ścianę oddzielającą kuchnię od salonu, palenisko będzie widoczne zarówno z jednego, jak i z drugiego pomieszczenia. Jest to możliwe dzięki podwójnym szybom wbudowanym po dwóch przeciwnych stronach korpusu. Obie szyby są żaroodporne i wytrzymują temperatury nawet do 800℃. Takie rozwiązanie pasuje szczególnie do pomieszczeń urządzonych w stylu loftowym, nowoczesnym i minimalistycznym.

 

Kominek elektryczny z płaszczem wodnym 

 

Jest nowoczesnym rozwiązaniem, które za sprawą innowacyjnych technologii, wykorzystuje energię elektryczną do stworzenia trójwymiarowego i realistycznego płomienia w palenisku. Urządzenie jest sterowane pilotem, którym możesz regulować efekt ognia i dymu oraz temperaturę w pomieszczeniach. 

 

Kominek gazowy z płaszczem wodnym

 

Jest to zdecydowanie najchętniej wykorzystywany system. Wkład kominkowy wspomaga pracę kotła gazowego i rozprowadza ciepło po całym domu. Współpraca kominka z kotłem gazowym wymaga użycia montażu układu zamkniętego.

Bez względu na wygląd kominka wybieraj tylko te modele, które mają wysoką (ponad 70%) sprawność i posiadają niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa. 

 

Podział kominków ze względu na układ

Poza różnicą w wyglądzie kominki z płaszczem wodnym dzielą się na te, które wykorzystują układ otwarty i układ zamknięty. Każde z rozwiązań ma swoich zwolenników i przeciwników. 

 

Kominki z płaszczem wodnym ‒ układ otwarty

 

Kominki przeznaczone do zainstalowania w układzie otwartym mają specjalne naczynie wzbiorcze. Jest ono otwarte, co umożliwia swobodną cyrkulację powietrza. Jest to bezpieczny system o niskim ryzyku awaryjności ze względu na stałe ciśnienie wody.

 

Kominki z płaszczem wodnym – układ zamknięty

 

Kominki z płaszczem wodnym działające w układzie zamkniętym nie mają otworów w naczyniu wzbiorczym. Przez brak możliwości przepływu powietrza są wyposażone w zabezpieczenia pozwalające na stałą kontrolę temperatury wody i schładzanie jej w przypadku zbyt dużego wzrostu. Jeśli ciśnienie wody będzie zbyt duże, nadmiar ciepła z urządzenia możesz odprowadzić wężownicą. 

Kominki z płaszczem wodnym do montowania w układzie zamkniętym są równie bezpieczne, efektywne i wytrzymałe, jak te z układem otwartym. Wymagają jednak szczególnie starannego wykonania instalacji i wyboru materiałów wysokiej jakości. 

 

PODZIEL SIĘ: