Nowoczesne kominki – aranżacje, inspiracje i pomysły

Data dodania: 18.07.2022 | Iwona Czyżykowska
Ogień płonący w nowoczesnym kominku
Facebook Messenger Twitter Mail

Kominki zazwyczaj kojarzone są z klasycznymi wnętrzami. Podkreślają ich wystrój, a także pozwalają na ocieplenie wizerunku pomieszczenia. Chętnie stosuje się je także w domkach letniskowych, gdzie służą zapewnieniu dodatkowego ogrzewania. Jednak na rynku dostępne są także nowoczesne kominki, idealnie pasujące do współczesnych aranżacji.

Duża różnorodność dostępnych w sklepach rozwiązań umożliwia każdemu wybór kominka idealnego dla siebie. Oprócz klasycznych kominków wykorzystywanych jako dodatkowy element pozwalający na ogrzewanie jednego pomieszczenia dostępne są także kominki nowoczesne, które umożliwiają ogrzewanie całego domu. Są też propozycje typowo dekoracyjne. Jaki model wybrać dla siebie? W jaki sposób wykorzystać kominek przy aranżacji wystroju wnętrza?

 

Kominek nowoczesny, czyli jaki?

Pojęcie „kominek nowoczesny” można rozumieć na dwa sposoby. Z jednej strony chodzi o nowoczesne, minimalistyczne wzornictwo, które idealnie wpisuje się w założenia współczesnych trendów aranżacyjnych. Przykładem mogą być na przykład proste kominki wiszące, które idealnie sprawdzają się w dużych salonach. Innym popularnym rozwiązaniem są nowoczesne kominki, które swoim wyglądem i sposobem montażu nawiązują do pieców wolnostojących, znanych jako kozy.

Z drugiej strony jako nowoczesne można rozumieć także rozwiązania technologiczne, które pozwalają na lepsze wykorzystanie możliwości grzewczych kominka. Obecnie dostępne są bowiem modele, które bez problemu można montować praktycznie w dowolnym miejscu. Innym rozwiązaniem są produkty, które po odpowiednim zaprojektowaniu instalacji grzewczej umożliwiają ogrzewanie całego domu.

 

W jakich wnętrzach można zastosować kominki? Jaki model wybrać?

Wiele osób, które szukają ciekawych rozwiązań do swoich domów i mieszkań, zastanawia się właśnie nad kominkami, gdyż nadają one niesamowity klimat każdemu wnętrzu, w jakim zostaną umieszczone. Jeszcze do niedawna część osób rezygnowała z kominka w już istniejącym domu, a przede wszystkim w mieszkaniu. Wymagało to bowiem dużych nakładów finansowych w celu przystosowania wnętrza do bezpiecznego korzystania z kominka. Dodatkowo trzeba było załatwić szereg formalności związanych z uzyskaniem pozwolenia na montaż klasycznego kominka w mieszkaniu.

Dostępne dzisiaj rozwiązania pozwalają na cieszenie się przyjemnym dla oka wyglądem kominka oraz wydzielanym przez niego ciepłem bez konieczności załatwiania wyżej opisanych kwestii. Jeżeli interesuje cię nowoczesny kominek w salonie lub jadalni, postaw na modele zasilane elektrycznie. Nie wymagają one kominów ani przeprowadzania skomplikowanych formalności. Pamiętaj jednak, że korzystanie z nich może znacznie podnieść rachunki za energię elektryczną. Innym, ciekawym rozwiązaniem, które nie wymaga podłączania kominka do komina, są modele na biopaliwo.

Jeśli chcesz, aby kominek obok funkcji dekoracyjnych służył także do regularnego ogrzewania pokoju czy całego mieszkania lub domu, zainwestuj w modele z płaszczem wodnym. Najlepiej decydować się na takie rozwiązanie na etapie wyboru projektu domu lub w czasie gruntownego remontu mieszkania.

 

Nowoczesne kominki – jak je ciekawie wykorzystać przy aranżowaniu wnętrz?

Tak jak zostało wyżej wspomniane, kominki można obecnie wykorzystać, przygotowując nowoczesne aranżacje. Duża różnorodność modeli pozwala na dopasowanie ich zarówno do wybranej stylistyki, jak i warunków panujących w danym pomieszczeniu. Jeżeli twoje wnętrza są duże, możesz zdecydować się na nowoczesne kominki wolnostojące, które mogą być ustawione zarówno bliżej ścian, jak i na środku pomieszczenia. Ciekawym rozwiązaniem, które zyskuje na popularności, są nowoczesne kominki wiszące, pozwalające podkreślić współczesny, minimalistyczny wygląd wnętrza. Dzięki nim można uzyskać nawet nieco awangardowy wygląd pomieszczenia.

W przypadku mniejszych pokoi doskonale sprawdzą się nowoczesne kominki narożne, które mają proste, minimalistyczne obudowy. Mogą one sięgać samego sufitu lub okalać jedynie sam wkład kominkowy. Zależy to od wybranego przez ciebie modelu oraz paliwa, jakie jest wykorzystywane do opalania kominka. W ofercie niektórych firm znajdziesz także kominki nawiązujące do klasycznych pieców kaflowych, jednak w nowoczesnym minimalistycznym wydaniu. W takich modelach najczęściej płytki są gładkie i jednokolorowe (zazwyczaj czarne lub białe) z wykończeniem satynowym lub na wysoki połysk.

Nowoczesne kominki możesz też wykorzystać przy aranżacji przestrzeni przydomowej np. na tarasie czy w ogrodzie, w miejscu relaksu (np. w dużej odsłoniętej altanie). W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem są biokominki, które nie potrzebują zewnętrznego zasilania elektrycznego. Spalające się w nich paliwo nie dymi i nie wydziela nieprzyjemnego zapachu, dzięki czemu korzystanie z nich nie zakłóca przyjemności korzystania z ogrodu i tarasu. 

PODZIEL SIĘ: