Funkcjonalność i bezpieczeństwo domu w okresie zimowym – nie tylko ocieplenie domu
Data dodania: 13.07.2018 | Ekspert BudogramDzięki nowoczesnym urządzeniom i technologiom współczesny dom może zapewnić komfort i bezpieczeństwo użytkownikom. Innowacyjne, inteligentne i ekonomiczne systemy antyoblodzeniowe czy też nowoczesne regulatory temperatury tworzą optymalne warunki do życia, odpoczynku i pracy.
Wybór odpowiednich materiałów budowlanych to dopiero początek na drodze do stworzenia komfortowych warunków życia w domu. Kiedy za oknem panuje niska temperatura, szczególnie docenimy rozwiązania instalacyjne, które ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie i zapewniają komfort cieplny w pomieszczeniach. Mają one także korzystny wpływ na ostateczny bilans energetyczny domu – nie wystarczy wybudować ścian z ciepłych materiałów, trzeba jeszcze zadbać o ekonomiczne gospodarowanie energią grzewczą np. instalując regulatory ciepła.
Kolejnym elementem podnoszącym komfort życia zimą są rozwiązania chroniące budynek i jego mieszkańców przed niebezpieczeństwami jakie niosą za sobą gromadzące się śnieg i lód. Systemy antyoblodzeniowe nie tylko służą bezpieczeństwu domowników, ale wspomagają również trwałość budynku, chroniąc jego elementy przed wpływami wilgoci, jaka powstaje w wyniku odziaływania lodu i śniegu.
Bez śniegu i lodu – system antyoblodzeniowy
System przeciwoblodzeniowy oznacza koniec z odśnieżaniem i bezpieczeństwo, jakie daje sucha nawierzchnia. Dzięki niemu unikamy odmrażania nawierzchni za pomocą mieszanek zawierających niszczącą sól, nie występują też jej uszkodzenia spowodowane przez zamarzającą wodę. Systemy antyoblodzeniowe stosowane w elementach budynku takich jak dachy, rynny, podjazdy, schody składają się z kabli grzejnych lub mat grzejnych oraz termostatów. Są w pełni zautomatyzowane i działają na podstawie pomiaru temperatury i wilgotności powietrza. Nie wymagają obsługi technicznej i są bardzo trwałe.
Maty i kable grzejne – podstawa systemów antyoblodzeniowych
Maty grzejne wykonane ze wzmocnionego kabla grzejnego mogą być układane pod różnymi nawierzchniami, np. kostką brukową, betonem czy asfaltem. Zasilane są napięciem 230 lub 400 V i rozgrzewają się do temperatury nie wyższej niż 60 stopni C. Do podgrzewania schodów, które są narażone na działanie niskiej temperatury ze wszystkich stron, potrzebne są elementy grzejne o większej wydajności niż maty.
Dlatego schody najlepiej jest podgrzewać za pomocą kabli grzejnych samoregulujących, które w niskiej temperaturze grzeją bardzo mocno, a gdy temperatura się podnosi, zaczynają grzać słabiej. Przewody grzejne nie przegrzewają się, dzięki czemu można je krzyżować. Kable grzejne można układać w dowolnym czasie, podczas budowy nowego domu lub podczas jego użytkowania.
Dachowe systemy antyoblodzeniowe i przeciwśnieżne instalowane są głównie w rynnach i na skrajnych fragmentach poszycia dachowego, w pionowych rurach spustowych oraz w rynnach wewnętrznych. Zapewniają drożność rynien i zapobiegają uszkodzeniom dachu oraz elewacji spowodowanych oblodzeniem i niekontrolowanym spływem wody.
Przeczytaj także: Systemy rynnowe – cena, rodzaje, parametry
Komfort cieplny w pomieszczeniach – regulatory temperatury
Sporym wyzwaniem jest utrzymanie optymalnych warunków klimatycznych w pomieszczeniach mieszkalnych zimą. Wtedy szczególnie odczuwamy ogólny dyskomfort związany z nadmiernym przegrzaniem lub wychłodzeniem pomieszczeń. Aby zminimalizować pojawiające się niedogodności, warto zainstalować dodatkowe urządzenia, które będą inteligentnie kontrolować pracę systemów grzewczych.
Regulatory temperatury to stosunkowo niedrogi sposób na to, by zwiększyć funkcjonalność i efektywność instalacji grzewczej, a jednocześnie poprawić komfort cieplny we wnętrzach. Na czytelnym panelu możemy wybrać jeden z wbudowanych programów lub samodzielnie zaprogramować urządzenie. Możliwość ustawienia temperatury dziennej, nocnej czy weekendowej, np. gdy nie ma nas w domu, gwarantuje bardziej oszczędną pracę systemu i powoduje obniżenie rachunków za ogrzewania nawet o 30 proc.
Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń tego typu – znajdziemy zarówno regulatory temperatury bezprzewodowe, jak i przewodowe. Przed podjęciem decyzji warto jednak skonsultować się z instalatorem, który pomoże wybrać najlepszy dla nas regulator temperatury.
Inteligentne rozwiązania okienne – klamki okienne
Zimą, gdy kotły grzewcze działają na zwiększonych obrotach, często zapominamy, by na czas otwierania okien i wietrzenia pomieszczeń wyłączać te urządzenia. Skutkuje to zwykle nadmiernym i zupełnie niepotrzebnym zużyciem energii, a także nieefektywną pracą instalacji. W takich sytuacjach bardzo przydają się, wyposażone w czujniki położenia, specjalne klamki okienne, które komunikują się z modułem wykonawczym zainstalowanym na kotle grzewczym, czasowo je wyłączając.
Klamka okienna może również pomóc zwiększyć poziom bezpieczeństwa w domu. Wystarczy zainstalować moduł wykonawczy wyposażony w dodatkowe funkcje, np. wbudowany czujnik ciepła, który w przypadku gwałtownego wzrostu temperatury pomieszczenia załączy alarm przeciwpożarowy. Czujniki w klamce mogą również odczytywać położenie skrzydła okiennego. Jeśli tego typu czujnik podłączony jest do domowego systemu alarmowego, urządzenie włączy alarm przy każdym otwarciu okna lub drzwi balkonowych. Takie rozwiązanie może uchronić małe dziecko przed nieszczęśliwym wypadkiem, chociażby przed wypadnięciem przez okno.
Dom bezpieczny – czujnik CO2
Z obawy przed zimnem bardzo często montujemy zbyt szczelne okna, przy czym zapominamy o regularnym wietrzeniu pomieszczeń. Brak odpowiedniej cyrkulacji świeżego powietrza może oznaczać bezpośrednie zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Dorosły człowiek wydycha ok. 20 l CO2 na godzinę, więc w niewłaściwie wentylowanym wnętrzu poziom dwutlenku węgla wzrasta gwałtownie.
Jednym ze skutecznych rozwiązań może być instalacja urządzenia, które monitoruje zawartość dwutlenku węgla w powietrzu. Gdy zostanie przekroczony dopuszczalny poziom CO2, czujnik dwutlenku węgla uruchomi alarm.
Czytaj także
Stwórz dziennik budowy w naszym serwisie już dziś, aby śledzić na bieżąco swoje postępy oraz dzielić się wiedzą.
Stwórz swój dziennikBudogram istnieje dzięki wsparciu ekspertów. Poznaj Wienerberger, który pomaga nam współtworzyć bazę wiedzy potrzebną do budowy domu.
Polub Wienerberger na Facebooku