Co to jest inteligentny dom i jakie daje korzyści?

Data dodania: 18.07.2022 | Ewa Borowska
Kobieta stojąca przy panelu do obsługi systemu inteligentnego domu
Facebook Messenger Twitter Mail

Koncepcja inteligentnego budynku ma już ponad 50 lat. Powstała w latach 70 ubiegłego wieku jako odpowiedź na potrzebę automatyzacji warunków uprawy roślin w USA. Kolejno ewoluowała, obniżając koszty eksploatacyjne i jednocześnie podnosząc komfort pracy w biurach (regulacja oświetlenia, ogrzewania i klimatyzacji), aż w końcu trafiła także do domów i mieszkań.

Rozwój automatyki domowej to głównie lata 90. XX wieku, kiedy systemy oparte na cyfrowych technikach sterowania stały się zoptymalizowane zarówno pod względem technicznym, jak i ekonomicznym. To właśnie wówczas powstały stosowane do dziś udogodnienia, takie jak sterowanie roletami, bramami czy sprzętem RTV oraz AGD.

 

Co to jest inteligentny dom?

Najprościej rzecz ujmując, inteligentny dom to budynek, w którym dzięki integracji odrębnych instalacji oraz wykorzystaniu nowoczesnych technologii pewne zadania, wykonywane wcześniej manualnie przez człowieka, stają się zautomatyzowane.

Początkowo automatyka domowa miała na celu wyłącznie podniesienie komfortu życia mieszkańców, ewentualnie symulację ich obecności (np. poprzez zmianę położenia rolet czy załączanie i wyłączanie oświetlenia podczas nieobecności właścicieli w domu). Współcześnie inteligentny budynek pełni także funkcję zabezpieczenia przed niekorzystnymi zdarzeniami takimi jak np. pożar, zalanie, zaczadzenie czy włamanie, a także ogranicza zużycie wody, energii elektrycznej oraz cieplnej.

 

Współczesne inteligentne domy

W automatykę domową wyposaża się przede wszystkim nowo powstające budynki, w których stosuje się zwykle instalację inteligentną przewodową. Coraz więcej producentów oferuje jednak dobre rozwiązania oparte wyłącznie na komunikacji bezprzewodowej, dzięki czemu można je zastosować w istniejących budynkach po wprowadzeniu jedynie niewielkich zmian.

Niezależnie od sposobu realizacji instalacji inteligentnej automatyzacja zwykle obejmuje sterowanie:

  • systemem alarmowym,
  • ogrzewaniem,
  • roletami,
  • oświetleniem zewnętrznym,
  • systemem podlewania ogrodu,
  • bramami.

 

Automatyzacja w wyżej wymienionym zakresie stała się już niemal standardem, jednak przed obecnymi systemami automatyki domowej stoją również inne zadania. Z uwagi na pogarszający się stan środowiska naturalnego mniej więcej od dekady kładzie się coraz większy nacisk na inteligentne zarządzanie zużyciem wody, energii elektrycznej czy ogrzewaniem.

 

Sterowanie ogrzewaniem, klimatyzacją i wentylacją

Stosowane obecnie instalacje inteligentne wspomagają energooszczędność budynku, sterując m.in. ogrzewaniem i klimatyzacją oraz wentylacją mechaniczną. Regulują pracę tzw. systemów HVAC (ang. Heating, Ventilation and Air Conditioning), przyczyniając się do oszczędności zasobów naturalnych, a także wpływając na obniżenie rachunków za media.

Oczywiście nadal zadaniem inteligentnego domu jest zapewnienie bezpieczeństwa jego mieszkańcom, a także umożliwienie korzystania z funkcji ułatwiających codzienne życie. Niekiedy są to funkcje dość ekstrawaganckie – np. dozowanie wody i karmy kotu w czasie nieobecności właścicieli czy automatyczne przygotowanie kąpieli podczas drogi właściciela z pracy do domu.

 

Inteligentny dom – bezpieczeństwo i komfort

Rozwój elektroniki, który przyniósł miniaturyzację urządzeń o dużych mocach obliczeniowych oraz przyczynił się do powstania i rozpowszechnienia smartfonów, korzystnie wpłynął także na spadek cen inteligentnych instalacji. Dziś systemy automatyki domowej stanowią jedynie niewielki odsetek wszystkich kosztów budowy domu, zapewniając bezpieczeństwo i komfort poprzez zarządzanie:

  • systemami alarmowymi oraz detekcji, które sygnalizują wystąpienie zdarzeń niepożądanych, potencjalnie zagrażających zdrowiu i życiu (m.in. nieszczelności instalacji gazowej, przekroczenia dopuszczalnego normami poziomu czadu i dwutlenku węgla czy włamań),
  • roletami, których automatyka najczęściej jest zintegrowana z systemem alarmowym, a ponadto umożliwia jednoczesne zamykanie i otwieranie rolet z podziałem na strefy podczas nieobecności mieszkańców domu oraz w porze nocnej,
  • oświetleniem wewnątrz budynku poprzez eliminację przypadkowego pozostawienia włączonego oświetlenia w porze nocnej lub w pomieszczeniach, gdzie nie znajdują się ludzie, a także załączając lampy w przypadku wykrycia ruchu.

 

Inteligentny ogród – automatyka domowa na zewnątrz budynku

Automatyka budynkowa to rozwiązanie, które sprawdza się bardzo dobrze również w przydomowym ogrodzie. Inteligentne instalacje sterują tu np.:

  • oświetleniem zewnętrznym, umożliwiając tworzenie iluminacji świetlnych oraz symulując obecność domowników podczas ich nieobecności,
  • podlewaniem ogrodu, zarządzając automatyką ogrodową (m.in. elektrozaworami zintegrowanymi z czujnikami deszczu, wilgotności czy temperatury),
  • automatycznym otwieraniem i zamykaniem bram, włącznie z ich domykaniem o określonej porze czy po określonym czasie.

 

Możliwości rozwoju instalacji inteligentnej z technicznego punktu widzenia są w zasadzie nieograniczone, a jej funkcjonalności zależą w dużej mierze od zasobności portfela oraz oczekiwań właściciela budynku.

PODZIEL SIĘ: