Instalacja alarmowa w domu ‒ kiedy i dlaczego warto ją zainstalować?

Data dodania: 28.06.2022 | Magdalena Głowala–Habel
Mężczyzna ustawia instalację alarmową
Facebook Messenger Twitter Mail

Dobrze dobrany system alarmowy to skuteczny sposób, by zadbać o bezpieczeństwo rodziny i swoje mienie. Jak działają nowoczesne systemy alarmowe? Czy jest to kosztowna inwestycja?

System alarmowy to system urządzeń, które wykrywają i identyfikują konkretne zagrożenia oraz powiadamiają właściciela o zdarzeniu. Dodatkowo centrala wysyła polecenie o uruchomieniu sygnałów świetlnych i dźwiękowych, które mają za zadanie odstraszyć intruza i wyraźnie zawiadomić osoby znajdujące się w pobliżu o potencjalnym zagrożeniu. 

 

Alarm z umową czy bez?

Wybór systemów domowych zabezpieczeń trzeba zacząć od decyzji, czy system alarmowy będzie uzupełniony o usługi agencji ochrony osób i mienia. Taka forma zabezpieczenia daje większe bezpieczeństwo ‒ centralka alarmu wysyła SMS nie tylko do właściciela, ale również do agencji ochrony. Ta ma obowiązek zareagować na alarm i wysłać na miejsce patrol. 

Zaletą tego rozwiązania jest to, że nie musisz ryzykować spotkania z włamywaczem. Wadą są ceny takich usług. Umowa obejmuje stałą miesięczną opłatę za ochronę, do której należy doliczyć abonament za kartę GSM do alarmu. Jeśli nie chcesz powierzać bezpieczeństwa swojego domu agencji ochrony, wybierz nowoczesny system alarmowy oraz cyfrowy monitoring zarządzany za pomocą aplikacji na smartfon czy tablet.

 

Instalacja alarmowa w domu jednorodzinnym ‒ jak ją zaplanować?

Zaprojektowanie skutecznie działającej instalacji alarmowej nie jest skomplikowane. Wystarczy podstawowa wiedza i odrobinę wyobraźni, aby dobrać czujniki i kamery oraz prawidłowo je rozmieścić. Najlepiej przemyśleć to już na etapie projektowania budynku. Wówczas okablowanie zostanie ułożone wraz z pozostałymi instalacjami, które funkcjonują w domu. Ponadto możesz zdecydować się na montaż estetycznych komponentów podtynkowych. Jeśli chcesz zainstalować system alarmowy w istniejącym budynku, musisz liczyć się z małym remontem ‒ prowadzenie kabli, a także montaż czujników i centralki będzie wiązać się z kuciem tynku na ścianach. 

Rozmieszczenie urządzeń składających się na system alarmowy jest kluczowe. Pierwszym krokiem jest identyfikacja obszarów chronionego obiektu. Dzielimy je na: wewnętrzny, zewnętrzny i obwodowy. Na tej podstawie powstanie skutecznie działający system alarmowy. Schemat ochrony poszczególnych obszarów bazuje na dopasowaniu detektorów i kamer do ich specyfiki. 

 

System alarmowy w obszarze wewnętrznym

 

Sercem każdej instalacji alarmowej jest centralka wyposażona w manipulatory. Jest to urządzenie, do którego podłączone są wszystkie czujniki. Centralka przetwarza otrzymane informacje i generuje alarmy w formie dźwiękowej i świetlnej oraz wysyła powiadomienia sms pod wskazane numery telefonów. 

We wnętrzu budynku instaluje się system czujników ruchu, które powiadomią centralę o tym, że w pomieszczeniu pojawił się intruz. W domowych systemach alarmowych najczęściej wykorzystywane są czujki PIR działające na podczerwień. Ich zaletą jest to, że potrafią odróżnić człowieka od zwierzęcia domowego. Twój pupil będzie mógł swobodnie poruszać się po całym domu i nie będzie przyczyną generowania fałszywych alarmów. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie czujników dualnych, które wykorzystują dwie metody detekcji. Projektując system alarmowy do domu jednorodzinnego, weź pod uwagę inne zagrożenia. Czujniki dymu, gazu i zalania to bardzo rozsądne uzupełnienie instalacji alarmowej. 

 

Obszar obwodowy ‒ jakie zabezpieczenia?

 

Przestrzeń ochrony zewnętrznej zawiera wszystkie te miejsca, przez które intruz może dostać się do wnętrza domu. Do zabezpieczenia bramy garażowej i drzwi wejściowych wykorzystaj czujki wibracyjne. Reagują one na próby siłowego sforsowania drzwi. 

Okna i drzwi tarasowe zabezpiecz za pomocą kontaktronów. To proste czujki magnetyczne, które wysyłają sygnał do centralki w momencie, gdy pole magnetyczne kontaktronu i magnesu zostanie przerwane. Alarm włącza się w momencie, gdy okno lub drzwi balkonowe zostaną otwarte. Czujki otwarcia można ustawić w taki sposób, aby centralka informowała właściciela również o tym, że okna są otwarte, gdy uzbroi alarm. Dzięki temu nie zapomnisz odpowiednio zabezpieczyć domu przed włamaniem. Okna możesz dodatkowo zabezpieczyć czujkami akustycznymi, które uruchomią alarm w momencie zbicia szyby. 

 

System alarmowy w obszarze zewnętrznym

 

Za obszar zewnętrzny uważa się teren wokół budynku i linię ogrodzenia. Na linii ogrodzenia i przy bramie wjazdowej warto zastosować aktywne bariery mikrofalowe i czujkę magnetyczną, które powiadomią centralkę o każdej próbie przejścia przez ogrodzenie. 

Koszty instalacji systemu alarmowej uzależnione są od ceny i liczby zastosowanych czujek. Niektóre z wyżej wymienionych urządzeń możesz zastąpić kamerami monitoringu. Nagranie będzie pomocne do identyfikacji intruza, który pojawi się na twojej posesji.

 

PODZIEL SIĘ: