Trawę najlepiej siać wczesną wiosną lub późnym latem. Dobrze zadbany trawnik będzie wizytówką twojego ogrodu.
Trawa zagęszczająca wytwarza rozłogi, z których wyrastają następne kępki trawy. Jeśli jest odpowiednio zadbana, tworzy atrakcyjny, gęsty trawnik.
Jakie są cechy zadbanego trawnika?
Najważniejsze cechy zadbanego trawnika to:
- Jednolitość ‒ oznacza, że w przypadku trawnika występuje jeden rodzaj roślin, czyli trawy gazonowe. Niedopuszczalne jest występowanie innych gatunków roślin i należy je usuwać. Stosując mieszanki traw o dużej czystości nasion, możesz mieć pewność, że nie posiejesz niepożądanych roślin. Niestety, nie unikniesz chwastów, ponieważ często w podłożu znajdują się ich nasiona. Należy na bieżąco usuwać obcą roślinność.
- Gładkość ‒ ważny jest zabieg wałowania wiosną, który polega na dociśnięciu darni trawy do podłoża i wyrównaniu trawnika po zimie. Gładkość oznacza starannie wyrównaną powierzchnię trawnika. Wpływa na to odpowiednie ukształtowanie terenu, na którym został założony trawnik.
- Żywa, ciemnozielona barwa ‒ taką barwę powinien mieć trawnik przez cały sezon wegetacji. Taki efekt można osiągnąć, stosując odpowiednie nawożenie. Dzięki nawozom potasowym trawa ma soczystą, zieloną barwę. Bardzo ważne jest właściwe przygotowanie podłoża pod siew. Jednolicie przygotowany grunt o właściwym kompleksie sorpcyjnym zatrzymuje składniki pokarmowe, korzystnie wpływając na wygląd trawnika.
Jaką trawę samozagęszczającą wybrać?
Trawa samozagęszczająca rozrasta się poprzez rozłogi, z których powstają nowe kępki trawy. Z biegiem czasu trawnik robi się coraz gęstszy. Taka trawa jest odporna na użytkowanie (np. deptanie) oraz niekorzystne warunki. Na intensywne użytkowanie reaguje wytwarzaniem nowych rozłogów z kępkami, które rozrastają się na boki. Trawa samozagęszczająca renowacyjna zapewnia uzupełnienie ubytków trawy na trawniku. Jest odporna na przemarzanie i choroby grzybowe. Tworzy gęstą darń, dzięki czemu nie pozwala rosnąć chwastom i stanowi naturalną barierę dla mchu. Dzięki niej można zapobiec ubytkom trawy. Zapewnia ciągłe „odmładzanie się” trawnika. W skład mieszanki traw wchodzą takie gatunki, jak: kostrzewa czerwona kępowa, życica trwała, kostrzewa czerwona rozłogowa, życica wielokwiatowa westerwoldzka.
Jakie są etapy zakładania trawnika?
- Odwodnienie terenu ‒ dobrze przygotowane podłoże pod siew trawy powinno nie tylko charakteryzować się właściwościami sorpcyjnymi i żyznością, ale również przepuszczalnością gwarantującą odpowiednie warunki powietrzno-wodne. Jeżeli woda zalega w gruncie, to należy ją odprowadzić, stosując rury drenarskie.
- Odchwaszczenie terenu przed siewem ‒ najlepiej oczyścić grunt z chwastów przed siewem trawnika. Do tego celu należy wykorzystać środek chwastobójczy. Po dwóch tygodniach od zabiegu należy przekopać powierzchnię w celu poprawienia struktury gleby i pozbycia się resztek roślinnych.
- Przygotowanie gleby pod trawnik ‒ na początku trzeba pozbyć się różnych zanieczyszczeń gleby, np. gałęzi, kamieni, gruzu, betonu. Zadbaj też o odpowiednią strukturę gleby. W tym celu przekop grunt i użyj glebogryzarki. Następnie należy zagęścić glebę. Kolejnym etapem jest użyźnienie gleby za pomocą specjalnego przygotowania podłoża lub użycia ziemi kompostowej.
- Wyrównanie gruntu ‒ dzięki dokładnemu wyrównaniu terenu kosiarka może poruszać się swobodnie podczas koszenia trawy. Trzeba tak kształtować grunt, aby wszelkie nachylenia przebiegały od domu, a nie odwrotnie. Należy zatem odprowadzać wodę w kierunku granic działki.
- Zagęszczenie podłoża ‒ do zagęszczenia podłoża przyda się tzw. walec gładki. W trakcie wykonywania pracy walec zawsze pchaj przed sobą, aby uniemożliwić zbyt silne ubicie podłoża własnymi stopami. Jeśli nie masz walca, to możesz ubić glebę za pomocą desek do deptania, które należy przyczepić do stóp.
- Wysiew trawy ‒ najlepszą porą do siania trawy jest wczesna wiosna lub schyłek lata ze względu na naturalne warunki klimatyczne. Na opakowaniu mieszanki traw znajdziesz informację, ile gram nasion wysiać na 1 m2.
Jak dbać o trawę samozagęszczającą?
Właściwie pielęgnowany trawnik będzie prawdziwą ozdobą ogrodu. Ważne jest regularne nawożenie, aby zapewnić soczystą i bujną zieleń. Najlepiej nawozić trawnik 3‒4 razy w sezonie. Na początku sezonu stosuje się nawozy wiosenne, czyli tzw. startowe. W maju i czerwcu stosuje się nawozy uniwersalne do trawników. Ostatnie nawożenie wykonuje się w sierpniu, używając nawozów jesiennych do trawników.
Wysiany trawnik należy dokładnie podlewać rozrzedzonym strumieniem wody, tak aby nie powymywać nasion z gleby. Podlewaj według zasady, że lepiej podlewać rzadziej, a więcej, niż często, a mało. Najlepiej podlewać trawnik co 2‒3 dni (8‒12 litrów na 1 m2). Dzięki rzadszemu podlewaniu trawa lepiej rozbuduje swój system korzeniowy. Zabieg podlewania najlepiej wykonać wczesnym rankiem lub wieczorem, aby woda mogła przeniknąć do głębszych warstw gleby.
Przeczytaj także: Nawadnianie ogrodu – jak zaprojektować i wykonać?
Jeśli chodzi o koszenie, to wykonuje się je co 7‒10 dni. Wiosną po raz pierwszy skoś trawę na przełomie marca i kwietnia. Optymalna wysokość trawnika wynosi 4 cm.