Bloczki fundamentowe – zastosowanie, wymiary i ceny bloczków w 2023
Data dodania: 24.06.2019 | Ekspert BudogramBloczki fundamentowe z betonu to najchętniej wykorzystywany materiał do wznoszenia ścian fundamentowych. Elementy tego typu charakteryzują się znaczną wytrzymałością, a przy tym przyspieszają prace nad realizacją stanu zero budynku.
Betonowe bloczki fundamentowe to alternatywna dla monolitycznych ścian fundamentowych wylewanych na placu budowy. Ich zastosowanie wpływa na zmniejszenie stopnia skomplikowania i przyspieszenie tempa robót.
Bloczki fundamentowe – charakterystyka
Bloczki fundamentowe z reguły są wytwarzane z betonu o wytrzymałości na ściskanie wynoszącej 20 lub 25 MPa. Proces produkcyjny pojedynczego elementu polega na umieszczeniu mieszanki betonowej w formie oraz poddaniu jej zagęszczeniu z zastosowaniem technologii wibroprasowania. Bloczki są gotowe do użycia po 28 dniach od wytworzenia (tyle wynosi czas dojrzewania mieszanki i przyrastania nośności).
Ściany murowane z bloczków betonowych mają mniejszą wytrzymałość na obciążenia boczne niż ściany z betonu monolitycznego układanego w deskowaniu. Jednak przy domach niepodpiwniczonych nie ma to większego znaczenia. Na ściany piwnic domów jednorodzinnych, oprócz obciążeń pionowych, działają także znaczne poziome siły parcia gruntu. Murowane ściany z bloczków betonowych mogą się wtedy okazać zbyt słabe lub potrzebować odpowiednich wzmocnień. Decyzja co do konkretnego rozwiązania zawsze należy do uprawnionego konstruktora.
Bloczki fundamentowe – zastosowanie
Ze względu na znaczną nośność i odporność nawet na trudne warunki ekspaloatcyjne bloczki fundamentowe są wykorzystywane do konstrukcji budynków znajdujących się poniżej poziomu terenu. Elementy tego typu są używane do wznoszenia ścian fundamentowych, a także zewnętrznych przegród zagłębionych w gruncie piwnic.
Bloczki fundamentowe – kształt
Bloczki fundamentowe mają kształt tradycyjnej wielkowymiarowej cegły, czyli prostopadłościanu. Muruje się je więc na spoiny poziome i pionowe. Na rynku można też spotkać bloczki ze specjalnymi szczelinami – dwoma, trzema lub czterema pionowymi otworami albo z drążeniami od spodu. Takie bloczki fundamentowe są lżejsze i mają nieco lepszą termoizolacyjność niż tradycyjne pełne betonowe bloczki prostopadłościenne.
Bloczki fundamentowe – wymiary
Najpopularniejszy bloczek do budowy ścian fundamentowych ma wymiary 38 × 24 × 12 cm. Wymiary bloczków fundamentowych mogą wynosić także:
· 49 × 24 × 12 cm,
· 38 × 25 × 14 cm,
· 30 × 24 × 12 cm,
· 30 × 19 × 19 cm.
Z większych bloczków szybciej się muruje i można z nich budować grubsze ściany, ale jednocześnie są one cięższe, w związku z czym mogą być mniej wygodne podczas murowania. Bloczki betonowe ważą 20–30 kg; typowy bloczek fundamentowy o wymiarach 38 × 24 × 12 cm waży 25 kg.
Ściany fundamentowe domów jednorodzinnych czasem buduje się z szalunkowych pustaków zasypowych o wymiarach 50 × 24 × 25 cm. Zbroi się je jeszcze prętami stalowymi i wypełnia mieszanką betonową. Taki betonowy lub keramzytobetonowy pustak zasypowy waży około 20 kg.
Fundament z bloczków – murowanie
Ścianę z bloczków fundamentowych wznosi się, używając tradycyjnej cementowej zaprawy murarskiej przygotowywanej na budowie, z gotowego suchego proszku, który trzeba rozrobić z odmierzoną ilością wody lub z masy dostarczonej z wytwórni. Bloczki fundamentowe muruje się z zastosowaniem techniki na grube spoiny. Wymóg ten dotyczy łączeń poziomych i pionowych. Średnia grubość zaprawy łączącej elementy to 10–15 mm.
Bloczki fundamentowe, w zależności od założonej grubości ścian fundamentowych lub piwnicznych, układa się dłuższym bokiem wzdłuż albo w poprzek muru. Kwestia ta w oczywisty sposób reguluje zużycie elementów na metr kwadratowy. Szerokość elementów posadowienia zależy z kolei od konstrukcji i grubości ścian nadziemia. Z reguły ma ona wartość 24–38 cm. W przypadku przegród trójwarstwowych ściany fundamentowe, podobnie jak nadziemne, mogą być oddzielone pustką. W narożnikach ściany fundamentowe się przemurowuje.
Bloczki fundamentowe – cena
Bloczki fundamentowe są ogólnodostępne. Można je nabyć m.in. w składach i multimarketach. Koszt zakupu pojedynczego klasycznego bloczka fundamentowego z betonu o długościach krawędzi 38 × 24 × 12 cm zazwyczaj zawiera się w zakresie od 8 do 12 zł za sztukę. Bloczki z mocniejszego betonu są droższe. Pustaki zasypowe kosztują ponad 7 zł za sztukę.
Stwórz dziennik budowy w naszym serwisie już dziś, aby śledzić na bieżąco swoje postępy oraz dzielić się wiedzą.
Stwórz swój dziennikBudogram istnieje dzięki wsparciu ekspertów. Poznaj Wienerberger, który pomaga nam współtworzyć bazę wiedzy potrzebną do budowy domu.
Polub Wienerberger na Facebooku