Ogrzewanie domu energią z powietrza – pompa ciepła czy warto?

Data dodania: 18.06.2018 | Ekspert Budogram
Facebook Messenger Twitter Mail

Powietrzne pompy ciepła to urządzenia wykorzystujące efektywnie darmową energię skumulowaną w powietrzu. Dzięki nim ogrzewanie domu i przygotowanie ciepłej wody użytkowej to naprawdę niewielki koszt.

Budowa domu wiąże się z koniecznością zaplanowania sposobu jego ogrzewania oraz pozyskiwania ciepłej wody użytkowej. Wydawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach nie ma problemu z dostępem do sieci gazowej. Nic bardziej mylnego. Dlatego inwestorzy budujący domy jednorodzinne szukając alternatywy, decydują się na ogrzewanie wnętrz olejem opałowym.

Urządzenia nimi zasilane należą z pewnością do komfortowych w obsłudze, jednak ich eksploatacja bywa dość kosztowna. Sposobem na ograniczenie wydatków związanych z ogrzewaniem budynku i wody bez wyrzeczeń oraz rezygnacji z komfortu cieplnego jest inwestycja w tańsze w użytkowaniu źródło ciepła, jakim jest m.in. powietrzna pompa ciepła.

 

Pompa ciepła – sposób na niższe rachunki za energię

Pompy ciepła, które pobierają energię z otaczającego je powietrza, to urządzenia – wbrew obiegowym opiniom – stosunkowo niedrogie. Również ich montaż nie wiąże się z dużymi kosztami i nie należy do kłopotliwych – m.in. dzięki temu urządzenia te cieszą się wciąż rosnącą popularnością.

Wykorzystując do ogrzewania budynku i wody użytkowej energię odnawialną, powietrzne pompy ciepła pozwalają ograniczyć zużycie tradycyjnych paliw, takich jak gaz, olej opałowy czy paliwa stałe. Zastosowanie pomp ciepła umożliwia także zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, która często w domach jednorodzinnych wykorzystywana jest do ogrzewania wody.

Jednak efektywność pracy pomp powietrznych w dużej mierze zależy od warunków zewnętrznych, dlatego urządzenia te w naszym klimacie nie mogą być jedynym źródłem ciepła w domu. W okresie dużych mrozów nie będą bowiem w stanie pokryć zapotrzebowania budynku na ciepło, nie generując przy tym dość wysokich kosztów.

Bardzo dobrze sprawdzają się natomiast jako urządzenia uzupełniające w instalacji, zastępując pracę kotła w sprzyjających warunkach. Mogą one pracować efektywnie przez większą część sezonu grzewczego, a gdy ich praca staje się mało ekonomiczna, system automatyki uruchomi współpracujący z pompą kocioł.

 

Powietrzna pompa ciepła – gdzie zamontować

Montaż powietrznej pompy ciepła jest możliwy na każdej działce, bez względu na jej wielkość czy panujące warunki wodne. Nie wymaga także wykonania projektu i kosztownej instalacji – wystarczy wykonać fundament dla jednostki zewnętrznej i doprowadzić jej przewody do wnętrza budynku. Brak konieczności wykonywania dolnego źródła wpływa na znikome ryzyko popełnienia błędów instalacyjnych, a więc mniejszą awaryjność pracy urządzenia.

Decydując się na pompę powietrzną, warto zwrócić uwagę na generowany przez nią hałas. W ciągu dnia szumy powodowane przez masy przepływającego powietrza nie będą dokuczliwe, jednak nocą, mogą przeszkadzać. Z tego względu pompy lepiej nie lokalizować w pobliżu okien sypialni.

 

Hybrydowa pompa ciepła

Hybrydowa pompa powietrzna okaże się dobrym wyborem, jeśli w domu – czy to nowo budowanym, czy też modernizowanym – nie ma miejsca na montaż kotła, pompy ciepła i zbiornika na ciepła wodę. To kompaktowe urządzenie wyglądem przypomina lodówkę (zajmuje też mniej więcej tyle samo miejsca) i mieści w swojej obudowie energooszczędny, kondensacyjny kocioł gazowy, pompę ciepła oraz zasobnik ciepłej wody użytkowej.

Hybrydowa pompa powietrzna może zostać podłączona do istniejącego przyłącza gazu, bez konieczności dewastowania otoczenia budynku oraz jego wnętrza. Dzięki dużemu udziałowi pracy pompy ciepła w cyklu rocznym, koszty ogrzewania gazem mogą być nawet o połowę mniejsze. Kocioł gazowy załącza się bowiem jedynie wówczas, gdy zachodzi taka potrzeba, a więc gdy wzrasta zapotrzebowanie na ciepło w budynku oraz w przypadku dużego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową.

Jeśli nie planujemy wymiany dotychczasowego kotła na nowy, w sprzedaży znajdziemy też kompaktowe pompy ciepła z wbudowanym zasobnikiem, które również z powodzeniem można włączyć do istniejącej instalacji.

 

Efektywna praca pompy ciepła latem i zimą

Powietrzne pompy ciepła są chętnie wykorzystywane m.in. na potrzeby ogrzewania wody użytkowej. Sprawdzają się szczególnie dobrze w okresie wiosenno-letnim, kiedy temperatura powietrza na zewnątrz jest stosunkowo wysoka, a ciepłą wodę zazwyczaj przygotowuje wówczas urządzenie wyposażone w grzałkę elektryczną lub wytwarzające ciepło ze spalania gazu czy oleju.

W tym okresie pompa wykorzystując energię zgromadzoną w ciepłym powietrzu jest w stanie przygotować spory zapas c.w.u. Powietrzna pompa ciepła sprawdzi się dobrze również zimą. Chociaż temperatura powietrza w tym okresie jest niska, nawet wówczas w powietrzu kumuluje się energia, która może być przetwarzana na ciepło.

Przy bardzo niskich temperaturach, które w naszym kraju występują rzadko, uruchamiane jest dodatkowe źródło ciepła, np. w postaci wbudowanej grzałki czy współpracującego z pompą tradycyjnego kotła.

 

Pompa ciepłej wody

Pompy ciepła przeznaczone do ogrzewania wody użytkowej to niezależne urządzenia grzewcze, które pobierają energię z powietrza pochodzącego z zewnątrz budynku lub z jego wnętrz. Pompy c.w.u. wyposażone są we wszystkie niezbędne do pracy komponenty – oprócz modułu pompy, w kompaktowej obudowie mieści się również zasobnik do magazynowania ciepłej wody o pojemności kilkuset litrów oraz regulator sterujący pracą urządzenia. Dzięki możliwości chłodzenia powietrza latem, sprawdzą się m.in. w obiektach, w których wymagane jest równocześnie przygotowanie ciepłej wody użytkowej i chłodzenie pomieszczeń. 

PODZIEL SIĘ: