Wiata na samochód – drewniana, metalowa, z poliwęglanu

Data dodania: 02.09.2021 | Monika Krzyśków
podwójna wiata na samochód
Facebook Messenger Twitter Mail

Wiata na samochód to bardzo dobra alternatywa dla garażu, zwłaszcza że w wielu przypadkach nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę ani zgłoszenia. Jej konstrukcja może powstać m.in. z drewna lub metalu. Co jeszcze warto wiedzieć przed budową wiaty samochodowej?

Wiata na samochód stanowi skuteczne zabezpieczenie dla pojazdu przed opadami atmosferycznymi lub wiatrem. Zależnie od wielkości może pomieścić jedno lub kilka aut, a także opał lub sprzęty ogrodowe.

Wiata na samochód alternatywą dla garażu

Wiata na samochód przy domu świetnie się sprawdzi zwłaszcza wtedy, kiedy nie zdecydowałeś się na garaż podczas budowy domu. Tego rodzaju konstrukcję można zaprojektować i postawić samodzielnie lub też kupić gotowy projekt do złożenia. Z pewnością znajdziesz również fachowców, którzy specjalizują się w stawianiu wiat samochodowych z różnych materiałów.

Metalowa lub drewniana wiata na samochód będzie również korzystniejsza cenowo w porównaniu do garażu. Przy budowie garażu potrzeba znacznie więcej materiałów, często również droższych, a do tego dochodzi koszt robocizny. Natomiast prosta wiata samochodowa z drewna lub metalu jest tańsza, łatwiejsza i dużo szybsza do wykonania.

Dużą zaletą garażu jest dodatkowa przestrzeń do przechowywania. W garażach zazwyczaj nie tylko parkuje się samochody, ale też gromadzi narzędzia do pielęgnacji ogrodu, meble wypoczynkowe na taras czy sprzęt do majsterkowania. Warto wiedzieć, że wiata odpowiednich rozmiarów pozwoli na zagospodarowanie miejsca na schowek, który można przeznaczyć na przechowywanie rowerów, opału czy kosiarki.

Ważną kwestią przemawiającą na korzyść wiaty samochodowej jest brak formalności do załatwienia przed jej budową. Stawianie garażu wiąże się albo z uzyskaniem pozwolenia na budowę, albo zgłoszenia w odpowiednim urzędzie. Zazwyczaj wymaga również sporządzenia dokumentacji rysunkowej, a w niektórych przypadkach – projektu . Natomiast przed budową wiaty nie trzeba takiego zamiaru zgłaszać w urzędzie ani starać się o pozwolenie na budowę, jeśli jej powierzchnia nie przekracza 50 m². Warunkiem w takim przypadku jest wybudowanie obiektu na działce, na której jest zlokalizowany budynek mieszkalny lub która jest przeznaczona pod zabudowę mieszkaniową. Liczba wiat wykonanych na podstawie wskazaną procedurę nie może przekraczać dwóch na każde 1000 m² działki.

Drewniana wiata na samochód

Wiaty drewniane na samochód to konstrukcje opierające się na słupach z litego drewna i wykończone dachem z poszyciem różnego typu. Dach w tym przypadku może zostać pokryty tradycyjnym dachówkami ceramicznymi, gontem, blachodachówką, blachą lub papą. Najczęściej do budowy drewnianej wiaty wykorzystuje się drewno sosnowe lub świerkowe. Zależnie od dostępnego miejsca na działce konstrukcje mogą przylegać do ściany domu lub też stanowić wolnostojące zadaszenia na pojazd, lub kilka pojazdów.

Zaletą drewnianej wiaty samochodowej jest estetyczny wygląd, relatywnie niski koszt i szybkość wykonania. Konstrukcje z drewna dobrze współgrają z każdym stylem architektonicznym domu i jego otoczeniem. Aby wiata przez długi czas prezentowała się nienagannie, należy zabezpieczyć drewno odpowiednimi środkami przed niekorzystnym wpływem zmiennych warunków atmosferycznych. Warto też pamiętać o jego regularnej konserwacji.

Metalowa wiata na samochód

Konstrukcja metalowa to świetny sposób na nowoczesną wiatę na samochód. W tym przypadku budulec wiaty najczęściej stanowi aluminium z dodatkiem ocynkowanej stali malowane na dowolny kolor. Konstrukcję metalową najczęściej maluje się proszkowo, co nie tylko nadaje trwałą i estetyczną barwę elementom metalowym, ale również zabezpiecza je przed korozją. Funkcję zadaszenia w metalowych wiatach na samochód pełnią zazwyczaj płyty poliwęglanowe, które cechują się małym ciężarem i dużą odpornością na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Płyty z poliwęglanu na wiacie samochodowej są najczęściej przezroczyste, ale dobrze chronią pojazd przed nadmiernym nagrzewaniem się od promieni słonecznych.

O czym warto pamiętać przy budowie wiaty na samochód?

Niezależnie od wyboru materiału na konstrukcję wiaty samochodowej przed jej wykonaniem warto pamiętać o kilku kwestiach.

  • Podłoże ‒ przed stawianiem wiaty samochodowej musi zostać utwardzone. Nawierzchnię można wyłożyć płytami ażurowymi, kostką brukową lub nawet wysypać żwirem. Ważne, by pod dachem wiaty nie gromadziła się woda. Należy również pamiętać o tym, że wiata musi stanąć na fundamencie w formie np. betonowych stóp.
  • Dach i ściany ‒ forma wiaty samochodowej może przyjąć konstrukcję jedynie słupów i dachu. Jednak warto wiedzieć, że można również obudować ją ścianami, np. ażurowymi ścianami drewnianymi, które są lekkie i łatwe w montażu, a częściowo zabezpieczą pojazd przed wiatrem i zacinającym deszczem.
  • Wymiary ‒ zależą od konkretnych potrzeb. W przypadku wiaty na jeden samochód wystarczy konstrukcja wysoka na 2,2 m, szeroka na 2,5 i długa na 5 m, natomiast wersja na dwa lub więcej pojazdów musi być odpowiednio większa. Warto zastanowić się również, czy nie trzeba wygospodarować w wiacie dodatkowego schowka do przechowywania, co też zwiększy jej powierzchnię.
PODZIEL SIĘ: