Dach dwuspadowy: konstrukcja i koszt dachu
Data dodania: 15.06.2020 | Ekspert BudogramProsty dach dwuspadowy ma klasyczny i uniwersalny kształt, podkreśla wygląd elewacji, a jego oszczędna forma bez problemu wpisuje się w każde otoczenie. Dach dwuspadowy to dwie prostokątne płaszczyzny łączące się w kalenicy, czasem urozmaicone lukarnami lub oknami połaciowymi.
Zastosowania dachu dwuspadowego na budynku umożliwia efektywne zagospodarowanie poddasza. W takim przypadku przestrzeń pod połaciami nie jest przecięta uciążliwymi skosami, a dopływ światła może zostać zapewniony poprzez klasyczne okna elewacyjne.
Zalety dachów dwuspadowych
W obecnie wznoszonych domach z poddaszem użytkowym dachy mają zwykle kąt nachylenia 35–45°, co pozwala zachować dobrą proporcję między dachem a ścianami. Jeśli dach jest zbyt niski, bardziej wyeksponowane są ściany. Oczywiście można go optycznie powiększyć, wydłużając okap. Jeśli jednak chcemy mieć dom wysoce energooszczędny, warto wybrać nowoczesny budynek z dachem dwuspadowym bez okapów.
Duży kąt nachylenia dachu pozwala na skuteczne odprowadzanie wody i grawitacyjne zsuwanie się śniegu. W takim przypadku zostaje ograniczone prawdopodobieństwo zawilgocenia warstw dachowych.
Dom parterowy z dachem dwuspadowym ma zwykle proporcje wynoszące 1:1,1 lub 1:1,2.
Dwuspadowy dach jest stosunkowo tani w budowie, ponieważ jego forma jest maksymalnie uproszczona i nie są potrzebne liczne dodatkowe akcesoria stosowane przy wykonywaniu pokrycia. Dach dwuspadowy ogranicza również ryzyko popełnienia błędów wykonawczych, dwie proste połacie łatwo też ocieplić. Taka forma konstrukcyjna ogranicza ponadto ilość niezbędnej docinki. W takim przypadku jest możliwe zastosowanie arkuszowych pokryć bez obaw o straty materiałowe.
Pod dachem dwuspadowym znajduje się przestrzeń, która jest w pełni funkcjonalna. Pomieszczenia pod więźbą o dwupołaciowej formie można łatwo doświetlić oknami dachowymi lub tradycyjnymi pionowymi umieszczonymi w lukarnach i ścianach szczytowych. Ciekawym rozwiązaniem są również okna kolankowe.
Konstrukcja dachu dwuspadowego
Najprostsza budowa dachu dwuspadowego to konstrukcja krokwiowa, w której para krokwi i drewniana belka stropowa tworzą trójkąt. Więźba tego typu jest zazwyczaj wykorzystywana w domach parterowych z drewnianym stropem, gdzie jest poddasze nieużytkowe, przy rozpiętości dachu do 6 m. Układy tego typu mogą zostać zastosowane również w obiektach ze stropami monolitycznymi. W takim przypadku nie stosuje się już poprzecznych belek stropowych.
W domach jednorodzinnych z poddaszem przeznaczonym na cele mieszkalne wykonuje się zazwyczaj konstrukcję krokwiowo-jętkową lub płatwiowo-kleszczową. W pierwszym rodzaju dachu dostępna jest do mieszkania cała przestrzeń poddasza, bo nie ma podpór pośrednich. Krokwie opierają się na murłatach i mniej więcej na 2/3 wysokości dachu są rozparte przez jętki. Te poziome belki muszą być zaplanowane przynajmniej 2,5 m nad podłogą w kalenicy, by po poddaszu można było się swobodnie poruszać. Taką więźbę projektuje się o rozpiętości do 12 m.
Konstrukcję płatwiowo-kleszczową wykonuje się przy rozpiętości dachu do 16 m. Ma ona dodatkowe podpory przenoszące obciążenia na strop. Krokwie opiera się na płatwiach i murłatach. Ten rodzaj konstrukcji jest bardziej złożony i trudniejszy do wykonania.
Koszt dachu dwuspadowego
Dach dwuspadowy to bardzo korzystne rozwiązanie z tego względu, że na jego konstrukcję zużyjemy mniej materiałów w porównaniu do bardziej złożonych układów. Jest on łatwy w wykonaniu, wymaga więc mniejszych nakładów pracy. Taki dach jest najtańszy w budowie także z powodu możliwości szybkiego wykonania więźby i ocieplenia połaci oraz ułożenia pokrycia. Znaczące zalety to:
· znikoma ilość powstających odpadów,
· brak newralgicznych miejsc narażonych na błędy wykonawcze i uszkodzenia,
· niewielka liczba obróbek blacharskich oraz
· łatwość aranżacji poddasza użytkowego.
Przeczytaj także: Koszty budowy dachu – w jaki sposób wyliczyć, ile kosztuje dach?
Na dach dwuspadowy nadaje się każdy rodzaj pokrycia, zarówno dachówki, blachodachówki, jak i blacha płaska, gonty bitumiczne czy nawet strzecha. Cena dachówki ceramicznej i cementowej zależy od producenta, modelu, koloru i wykończenia powierzchni. Koszt materiału podstawowego zazwyczaj wynosi od 100 zł/m². Na blachodachówkę trzeba z reguły przeznaczyć od 40 zł/m². Za 1 m² pokrycia z blachy płaskiej o optymalnej grubości trzeba zapłacić przynajmniej 70 zł. Jeśli wybierzemy blachę szlachetną, trzeba liczyć się z kosztem od 150 zł/m². Cena płytek włóknocementowych wynosi około 200 zł/m², gonty bitumiczne kosztują od 50–60 zł/m². Oczywiście na sumaryczną cenę dachu wpływają koszt robocizny, rodzaj wstępnego krycia i orynnowanie.
Stwórz dziennik budowy w naszym serwisie już dziś, aby śledzić na bieżąco swoje postępy oraz dzielić się wiedzą.
Stwórz swój dziennikBudogram istnieje dzięki wsparciu ekspertów. Poznaj Wienerberger, który pomaga nam współtworzyć bazę wiedzy potrzebną do budowy domu.
Polub Wienerberger na Facebooku