Wkłady kominowe – rodzaje, cena i montaż
Data dodania: 20.07.2022 | Adrianna PiętkaZastosowanie wkładów do komina może znacząco wpłynąć na korzystanie z systemu ogrzewania w domu. Poprawi to proces odprowadzania spalin lub dymu oraz pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo użytkowania. Jak wybrać najlepszy wkład kominowy?
Wkłady kominowe to pewność bezpiecznego i szczelnego odprowadzania spalin lub dymu z procesu spalania w kotle grzewczym. Są one wykonane z trwałych, odpornych na wysoką temperaturę, kwasy i wilgoć materiałów. Występują w różnych wariantach, dzięki czemu można dobrać odpowiedni wkład do komina niezależnie od rodzaju posiadanego kotła i przekroju komina. Montaż wkładów kominowych można wykonać samodzielnie lub zlecić profesjonalistom, co zagwarantuje właściwe wykonanie. Wkłady kominowe do starego komina znacznie poprawiają odprowadzanie spalin lub dymu.
Wkłady kominowe – zastosowanie i rodzaje
Wkłady kominowe stosuje się wewnątrz kominów murowanych w celu zapewnienia szczelności i tym samym gwarancji efektywnego procesu odprowadzania spalin. Kominy są narażone m.in. na działanie spalin zawierających agresywne związki chemiczne, parę wodną oraz dym. Zastosowanie wkładu kominowego dostosowanego do systemu ogrzewania budynku i rodzaju kotła pozwala na optymalizację procesu spalania oraz poprawę wydajności całej instalacji grzewczej.
Wkłady kominowe różnią się między sobą głównie ze względu na przeznaczenie dla poszczególnych typów kotłów grzewczych oraz kształt. Jedną z najważniejszych cech wszystkich wkładów kominowych jest odporność na wysoką temperaturę, co w przypadku spalin ma istotne znaczenie.
Rodzaje wkładów kominowych ze względu na typ kotła:
- kotły gazowe lub olejowe – zastosowanie mają tu wkłady kominowe niskotemperaturowe. W nowoczesnych kotłach tego typu spaliny mają stosunkowo niską temperaturę (do 200℃). Jest to spowodowane podnoszeniem efektywności spalania w kotłach przez producentów, dzięki czemu cały proces jest bardziej ekologiczny, a także korzystny dla użytkownika, ponieważ spalaniu ulega maksymalna ilość paliwa. Wkład przeznaczony do tego typu kotłów jest wykonany ze stali kwasoodpornej, ponieważ w procesie schładzania spalin powstają związki o charakterze kwasowym.
- kotły na paliwa stałe (drewno, węgiel, biomasa) – kotły głównie starszego typu wykorzystują wkłady wysokotemperaturowe, odporne na temperaturę do 600℃. Najczęściej są one wykonane ze stali kwaso- i żaroodpornej. Dostępne są również wkłady kominowe ceramiczne.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że oprócz górnej granicy temperaturowej niektóre wkłady kominowe charakteryzują się także dolną granicą.
Podział wkładów kominowych ze względu na kształt:
- wkład kominowy okrągły – stalowy, ceramiczny lub aluminiowy, może być stosowany w różnych kominach (wystarczy odpowiednio dobrać średnicę);
- wkład kominowy prostokątny – występuje w niektórych wkładach ceramicznych;
- wkład kominowy owalny – stosowany w kotłach na paliwa stałe, przeznaczony do kominów o przekroju prostokątnym.
Oprócz wyżej wymienionych w sprzedaży są także wkłady elastyczne. Sprawdzą się one w przypadku kominów wentylacyjnych, a także tych niepionowych, zazwyczaj spotykanych przy nadbudowie istniejącego komina.
Montaż i budowa wkładu kominowego
Wkłady kominowe to odcinki rur o określonej długości, które należy ze sobą szczelnie połączyć. Dzięki temu powstanie szczelny przewód na całej długości komina. Do montażu wkładów kominowych wykorzystuje się odpowiednie kształtki, obejmy, wyczystki, miskę na kondensat z pary wodnej czy daszek na zwieńczeniu. Aby zamontować wkład kominowy, należy znać długość komina oraz jego przekrój. Takie dane powinny znajdować się w projekcie instalacji ogrzewania i wentylacji. W zależności od długości i przebiegu trasy należy wyposażyć się w zestaw odpowiednich kształtek do łączenia odcinków rur.
Przed przystąpieniem do montażu trzeba zadbać o wyczyszczenie komina z zanieczyszczeń. Kolejnym etapem jest ułożenie rur w kominie.
Wkłady stalowe są łączone kielichowo, czyli wsuwane jeden w drugi. Połączenia zabezpiecza się dodatkowo specjalnymi silikonowymi uszczelkami zapewniającymi szczelność.
W kominach wentylacyjnych można zastosować elastyczne wkłady wykonane z aluminium i tworzyw sztucznych, które docina się na długość całego komina. Po włożeniu do komina są one rozprężane za pomocą kompresora, dzięki czemu nabierają odpowiedniego kształtu i dopasowują się do przekroju komina. Należy zadbać o ich odpowiednią obróbkę na dachu, aby zabezpieczyć się przed dostępem wilgoci.
Wkłady kominowe do kominów spalinowych i dymowych są wsuwane do istniejącego komina z wykorzystaniem liny, za której pomocą poszczególne odcinki są dokładane i opuszczane w dół. Odcinek poziomy prowadzący do kotła powinien być ułożony z delikatnym spadkiem w jego kierunku, aby umożliwić odpływ skroplin (przede wszystkim w przewodach spalinowych). Na wyjściu z kotła montuje się specjalny adapter dostosowany do typu kotła, a następnie poprzez trójnik łączy się główny przewód z poziomym odcinkiem. Na górze, na wyjściu wkładu z komina, montuje się nakładkę z otworem dopasowanym do średnicy wkładu kominowego – przytwierdzana w sposób trwały i za pomocą silikonu do wierzchu komina gwarantuje szczelność. Warto również zastosować nakładkę przeciwdeszczową.
Koszty wkładów kominowych
Ceny wkładów do komina różnią się w zależności od jego długości oraz średnicy i rodzaju samego wkładu. Na rynku są dostępne gotowe zestawy o różnych długościach, m.in. 4, 8 czy 10 m wraz z akcesoriami montażowymi. Ceny najprostszych zestawów zaczynają się od około 1000 zł. Oczywiście można też zakupić osobno wszystkie elementy.
Oprócz ceny zakupu wkładu należy wziąć pod uwagę ewentualne koszty montażu, jeśli mają go wykonać profesjonaliści. Firmy oferują zazwyczaj dwie opcje – w cenie montażu jest już materiał lub kupuje się go samodzielnie. Koszt montażu z materiałem wynosi ok. 150 zł za metr bieżący przewodu spalinowego.
Czytaj także
Stwórz dziennik budowy w naszym serwisie już dziś, aby śledzić na bieżąco swoje postępy oraz dzielić się wiedzą.
Stwórz swój dziennikBudogram istnieje dzięki wsparciu ekspertów. Poznaj Wienerberger, który pomaga nam współtworzyć bazę wiedzy potrzebną do budowy domu.
Polub Wienerberger na Facebooku