Uszczelnienie komina krok po kroku – koszty i możliwości

Data dodania: 20.07.2022 | Iwona Czyżykowska
Mężczyzna instaluje uszczelnienie komina
Facebook Messenger Twitter Mail

Przy budowie domu wiele osób skupia się na wznoszeniu ścian z materiałów termoizolujących i konstrukcji dachu. Warto jednak zadbać o właściwe wybudowanie komina. Szczególną uwagę należy zwrócić na uszczelnienie komina, od którego będzie zależało wiele czynników.

Właściwe uszczelnienie komina pozwala na prawidłowe funkcjonowanie systemu grzewczego i wentylacji pomieszczeń. Ma też bardzo istotne znaczenie dla bezpieczeństwa osób przebywających wewnątrz budynków. Dlatego tak istotne są okresowe kontrole kominiarskie i regularna konserwacja komina. Jednak i w takim przypadku może dojść do rozszczelnienia przewodu kominowego. Co można wtedy zrobić? Jak uszczelnić komin i co jest najważniejsze w tej kwestii?

 

Dlaczego szczelność komina jest tak istotna?

Zapewnienie właściwej szczelności komina jest kojarzone przede wszystkim z odprowadzeniem dymu lub spalin powstającego w czasie spalania paliwa przy ogrzewaniu domów i mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Jednak zakres działania komina jest znacznie szerszy. Kominy są także częścią systemu wentylacyjnego odpowiadającego za wymianę powietrza wewnątrz budynku. W zależności od systemu grzewczego komin doprowadza również powietrze do kotłów z zamkniętą komorą spalania, a w niektórych przypadkach jest także wykorzystywany jako odpowietrznik systemu kanalizacyjnego.

Dużo mówi się o tym, że dla bezpieczeństwa domowników istotna jest odpowiednia drożność przewodów kominowych. Jednak również ich szczelność ma istotne znaczenie, gdyż jej brak może doprowadzić do tragedii. Niejednokrotnie to właśnie nieszczelność pojawiająca się w kominie jest przyczyną zatrucia czadem czy zaprószenia ognia. Może też powodować osadzanie się na ścianach domu pyłów i pojawienie się nieprzyjemnego zapachu we wnętrzach.

 

Jakie są sposoby na uszczelnianie komina?

Nieszczelne kominy można naprawić na kilka sposobów. Dobór metody uszczelniania zależy między innymi od miejsca, w którym powstało rozszczelnienie. Znaczenie ma także to, jakie dana metoda daje efekty. Z uwagi na to, że od szczelności komina może zależeć bezpieczeństwo zdrowia, a nawet życia osób korzystających z danego budynku, ocenę uszkodzenia, a także jego naprawę powinien wykonać wykwalifikowany kominiarz. Może to zrobić w czasie okresowego przeglądu. Jednak w przypadku, gdy wcześniej zauważy się nieszczelność komina, należy zgłosić się do specjalisty jak najszybciej.

W celu naprawy nieszczelności komina stosowane są następujące metody:

  • szlamowanie – obecnie jest to jedna z najczęściej wybieranych metod. Do jej zalet zalicza się szybkość naprawy, a także przystępne ceny usługi. Polega ona na powleczeniu wnętrza komina odpowiednio dobraną masą uszczelniającą. Najczęściej w tym celu stosowane są masy silikonowe, które wyróżniają się odpornością na wysokie temperatury i na ścieranie. Wcześniej jednak komin musi zostać odpowiednio przygotowany – wyczyszczony i skontrolowany pod względem spalania sadzy. Warto tutaj zaznaczyć, że mimo swojej skuteczności i szybkości wykonania szlamowanie należy powtarzać regularnie, gdyż po pewnym czasie od naprawy mogą się pojawić kolejne pęknięcia w kominie;
  • frezowanie przewodu kominowego i montaż wkładu uszczelniającego – metoda ta jest polecana w sytuacji, gdy nieszczelność została zlokalizowana wewnątrz budynku. W czasie naprawy szlifuje się (rozwierca) wewnętrzny przekrój komina. Podczas frezowania poszerza się średnicę komina, co zmniejsza ryzyko jego zablokowania. Następnie w celu jego uszczelnienia montuje się wewnątrz specjalny wkład wykonany z materiałów kwaso- i żaroodpornych. W tej metodzie bardzo ważne jest odpowiednie obliczenie średnicy wkładu uszczelniającego w stosunku do średnicy naprawianego komina. Zbyt wąski wkład spowodowałby zmniejszenie siły ciągu przewodu. To z kolei może powodować konieczność kolejnych napraw, a nawet wymiany całego komina. Może też doprowadzić do uszkodzenia kotła;
  • uszczelnianie górnej części komina blachą – ta metoda jest stosowana jedynie w przypadku, gdy nieszczelność występuje u góry komina (najczęściej na przejściu przewodu przez dach). Do naprawy stosuje się odpowiednie blachy. Najczęściej są to kawałki materiału wykonane z miedzi lub stopu cynowo-tytanowego. Po odpowiednim montażu elementów wykonanych z blachy po obrysie komina uszczelnia się je przy pomocy mas silikonowych podobnych do tych, które są stosowane do szlamowania.

 

Niezależnie od wybranej metody należy pamiętać, że napraw kominiarskich nie powinno się wykonywać samodzielnie. Należy powierzyć to zadanie specjalistycznym firmom, które zatrudniają przygotowanych pracowników oraz dysponują sprzętem dostosowanym do wykonywania tego typu prac.

PODZIEL SIĘ: