Czyszczenie komina – ile kosztuje? Jak wykonać je samemu

Data dodania: 15.11.2022 | Anna Adamczak–Bugno
Kominiarz czyści komin
Facebook Messenger Twitter Mail

Czyszczenie komina jest niezbędne w celu zapewnienia wymaganej siły ciągu. Obowiązek właściwego utrzymania kominów jest definiowany przez przepisy.

Czyszczenie komina nie zawsze wymaga wchodzenia na dach. Proces udrażniania można przeprowadzić także od dołu. Domowym sposobem na poprawę ciągu jest czyszczenie komina obierkami.

 

Dlaczego czyszczenie komina jest niezbędne?

Regularne czyszczenie komina zapewnia odpowiednią siłę ciągu, a przez to umożliwia właściwe funkcjonowanie układu. Dzięki udrożnieniu światło komina nie jest zwężone przez zalegające osady wytrącające się na skutek eksploatacji systemów. Obowiązek oczyszczania wylotów przewodów kominowych został nałożony na właścicieli i zarządców budynków między innymi w Rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Zgodnie z jego zapisami czyszczenie kominów musi odbywać się regularnie, nie rzadziej niż cztery razy w ciągu roku. Wymóg dokonywania obowiązkowej kontroli przewodów wentylacyjnych, dymowych i spalinowych nakłada z kolei Prawo budowlane, zgodnie z którym czynności kontrolne muszą być przeprowadzane minimum raz do roku.

Zaniechanie kontroli i czyszczenia przewodów kominowych może się wiązać z nałożeniem na właściciela lub zarządcę obiektu kary finansowej. Należy pamiętać, że w skrajnych przypadkach może to doprowadzić do pożaru lub zatrucia użytkowników budynku.

 

Jak odbywa się czyszczenie komina od dołu?

Czyszczenie komina nie zawsze oznacza konieczność wyjścia na dach. Proces udrażniania przewodów można również wykonać na poziomie otworu wyczystkowego. Czyszczenie komina od dołu wykonuje się z użyciem specjalnego wyciora, czyli narzędzia w formie giętkiego drutu zakończonego szczotką z metalu lub tworzywa sztucznego. Kształt i rozmiar wyciora powinien zostać dopasowany do rodzaju oraz średnicy przewodu kominowego. Dzięki możliwości dopasowania się do załamań wycior skutecznie usuwa osad, poprawiając siłę ciągu.

Do wyczyszczenia przewodu kominowego od dołu można zastosować także specjalny zestaw czyszczący wyposażony w wiertarkę. Wiertarka umożliwia usuwanie osadu z dużą prędkością, co znacznie zwiększa efektywność udrażniania.

 

Na czym polega tradycyjne mechaniczne czyszczenie komina?

Najczęściej stosowanym sposobem czyszczenia przewodów kominowych jest zastosowanie specjalnej szczotki kominiarskiej. Narzędzie tego typu powinno mieć kształt odpowiadający przekrojowi przewodu kominowego, który ma zostać udrożniony. Dodatkowym elementem uzupełniającym zestaw do czyszczenia komina od góry jest kulka obciążająca. Dzięki jej użyciu, na skutek sił przyciągania ziemskiego, szczotka może dotrzeć do niżej położonych części przewodu. Dopełnieniem takiego zestawu jest także stalowa linka o grubości minimum 3 mm i długości sięgającej kilkunastu metrów, a także rękawice chroniące dłonie operatora. W procesie czyszczenia przyda się także latarka i lusterko.

Planując wyczyszczenie klina z użyciem szczotki kominiarskiej, trzeba pamiętać, że materiał włosia szczotki powinien być dopasowany do rodzaju przewodu. Do przewodów murowanych i wykonanych ze stali żaroodpornej stosuje się szczotki druciane, natomiast do wkładów kwasoodpornych – szczotki z tworzywa sztucznego.

Czyszczenie komina można także zrealizować z zastaniem środków chemicznych – katalizatorów do spalania sadzy. Preparaty tego typu należy stosować ściśle według wytycznych producentów. Uważa się, że metody chemiczne są przeznaczone do stosowania co kilka tygodni w celu utrzymania stale drożnego przewodu. W przypadku większych złogów lepszym rozwiązaniem są sposoby mechaniczne.

 

Jak należy przeprowadzić czyszczenie komina obierkami?

Czyszczenie komina obierkami to domowy sposób, który rzeczywiście może pomóc w zredukowaniu ilości osadu zalegającego w przewodzie. Metoda ta polega na ułożeniu na palenisku ziemniaczanych obierek. Pod wpływem ciepła do komina zaczynają trafiać cząsteczki skrobi, które powodują wysuszenie sadzy. Suchy osad ma mniejszą przyczepność do ścianek, przez co zaczyna obsypywać się do paleniska, udrażniając przewód. Należy jednak pamiętać, że sposób z wykorzystaniem obierek nie zapewni tak efektywnego czyszczenia przewodu, jak metody mechaniczne.

 

Czyszczenie komina – cena

Koszt usługi profesjonalnego wyczyszczenia komina z reguły wynosi od 80 do 200 zł i zależy między innymi od regionu kraju. Wydatki związane z zakupem manualnego wyciora zazwyczaj są niższe niż 50 zł. Jeśli planujesz zakup zestawu czyszczącego do przewodów kominowych z wiertarką, przygotuj się na koszty wynoszące od kilkuset do nawet 1500 zł. Biorąc pod uwagę fakt, iż czyszczenie przewodów kominowych należy wykonywać kilkukrotnie w ciągu roku, taka inwestycja wydaje się opłacalna.

PODZIEL SIĘ: